NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS DECATUR (DD-5)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NEJ

CLASS - BAINBRIDGE As Built.
Displacement 420 Tons, Dimensions, 250' (oa) x 23' 7" x 9' 3" (Max)
Armament 2 x 3"/50, 5 x 6pdr, 2 x 18" tt..
Machinery, 8,000 IHP; 2 Vertical, Inverted, Triple Expansion Engines, 2 screws
Speed, 29 Knots, Crew 75.
Operational and Building Data
Laid down by Trigg, Richmond Va. on July 26 1899.
Launched September 26 1900 and commissioned May 19 1902.
Decommissioned February 18 1909 and recommissioned December 22 1910.
Decommissioned at Philadelphia June 20 1919.
Stricken September 15 1919.
Fate Sold January 3 1920 to Joseph G. Hitner, Philadelphia for $10,855 and broken up for scrap.
Decatur was the 1st destroyer ever commissioned in the US Navy.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By And/Or Copyright
Decatur 56kStephen Decatur was born on 5 January 1779 in Sinepuxent, Md. He was warranted a midshipman at the age of 19 and made his first cruise in the frigate United States. In command of the schooner Enterprise at the outbreak of the Tripolitan War, he captured the bomb ketch Mastico on 23 December 1803. He used this ship, renamed Intrepid, in his daring raid to burn the captured frigate Philadelphia in the harbor of Tripoli, 16 February 1804. He also distinguished himself during the attacks on Tripoli in command of a gunboat division. Promoted to captain he was assigned command of Constitution, and later, in November 1804, Congress. He negotiated with the Bey of Tunis at the close of the Tripolitan War, and returned to the United States in September 1805 with the Tunisian envoy. During the War of 1812 he commanded United States, capturing HMS Macedonian in one of the greatest single-ship actions of naval history. He took command of President at New York and attempting to slip through the blockade fell in with a British squadron of five heavy ships. After 2 hours of furi ous combat the frigate HMS Endymion was silenced but President had suffered such extensive damage that it was impossible to execute an escape. The twice-wounded Decatur reluctantly surrendered, but was paroled, landing at New London 22 February 1815. Returning to the Mediterranean in 1815, Decatur in Guerriere, negotiated a treaty with the Dey of Algiers which ended tribute and exacted full payment for injuries to Americans, then concluded similar agreements with the Bey of Tunis and the Bashaw of Tripoli. From November 1815 until killed by Commodore James Barron in a duel 22 March 1820, Decatur served on the Board of Navy Commissioners. Photo #: KN-2779. Commodore Stephen Decatur, USN (1779-1820) oil on wood, 35" x 27", by John Wesley Jarvis (1780-1840). Painting in the U.S. Naval Academy Museum Collection. Transferred from the U.S. Naval Lyceum, 1892. Official U.S. Navy Photograph.Tony Cowart/Robert M. Cieri
Decatur 48kUndated post card.Robert Hurst
Decatur 128kPhoto #: NH 98173, USS Dale (Destroyer # 4) and USS Decatur (Destroyer # 5) fitting out at the William R. Trigg Company shipyard, Richmond, Virginia, 29 June 1901. The photographer was standing on Dale's after superstructure, looking forward and to starboard, with Decatur at the right. U.S. Naval Historical Center Photograph.Paul Rebold
Decatur 112kUSS Decatur (Destroyer # 5) Steaming at high speed, while running trials in 1902. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Decatur 99kUSS Decatur (Destroyer # 5) At anchor in Long Island Sound, circa 1903. The original was a color-tinted postal card. Courtesy of Commander Donald J. Robinson, USN(MSC), 1977. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Decatur 141k1905, location unknown. Naval Historical Center photo 54649.Paul Rebold/Ed Cleary
Decatur 126kPhoto #: NH 54648, USS Decatur (Destroyer # 5) view on deck in Asiatic waters, circa 1905, showing an 18-inch torpedo partially withdrawn from its tube. Courtesy of Captain Dudley W. Knox, USN, 1932. U.S. Naval Historical Center Photograph.Paul Rebold
Decatur 122kThe First Torpedo Flotilla steaming in close formation off Chefoo, China, in 1905, while under the command of Lieutenant Dudley W. Knox. Ships present are (as numbered): 1 USS Decatur (DD-5); 2 USS Dale (DD-4); 3 USS Barry (DD-2); 4 USS Chauncey (DD-3) and 4 USS Bainbridge (DD-1). Donation of Mrs J.R.Kean. 1938. Courtesy of Captain Dudley W.Knox, USN (Retired) (Photo No 52102).Robert Hurst
Decatur 60kThe First Torpedo Flotilla forming a 'wedge' formation while steaming off Chefoo, China, during the summer of 1905. Photographed from USS Dale (DD-4). The other ships present are (as numbered). 1 USS Decatur (DD-5), 2 USS Barry (DD-2); USS Chauncey (DD-3) and 4 USS Bainbridge (DD-1). The Flotilla was commanded by Lieutenant Dudley W. Knox. Donation by Mrs. J.R.Kean, 1938. Courtesy of Captain Dudley W. Knox, USN (Retired) (Photo No NH 52103.Robert Hurst
Decatur 86kUSS Decatur (Destroyer # 5) Photographed circa 1907, while stationed in Asiatic watersNote the air scoops fitted to her portholes. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Decatur 92kUSS Decatur (Destroyer # 5) Off Olongapo Naval Station, Philippine Islands, prior to World War I. Courtesy of Commander Donald J. Robinson, USN(MSC), 1978. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Decatur 93kWaterfront at Olongapo Naval Station, Philippine Islands, c1914-16. Ships present (from left to right) are: USS Monadnock (BM-3), USS Monterey (BM-6), USS Bainbridge (DD-1), USS Decatur (DD-5), USS Pampanga (PG-39) and the tug USS Piscataqua (later AT-49, (USN).Robert Hurst
Decatur 171kUSS Decatur (Destroyer # 5) Ship's Officers and Crew on deck in 1907. Some of those present are identified (as numbered): 1. Ensign John M. Smeallie, USN, Ship's Engineer; 2. Ensign Chester W. Nimitz, USN, Commanding Officer; 3. Midshipman Hugh Allen, USN, Executive Officer; 4. Gunner's Mate 3rd Class Holmes; and 5. Seaman Eversole. Second from the left in the front row is Chief Quartermaster Michael V. Tobin. Collection of Fleet Admiral Chester W. Nimitz. U.S. Naval Historical Center PhotographFred Weiss
Decatur 69kPhoto #: NH 54646, USS Decatur (Destroyer # 5) stern view, taken while she was in dry dock at Gibraltar in 1918. Courtesy of the Naval Historical Foundation. Fred Iverson collection. U.S. Naval Historical Center Photograph.Paul Rebold
Decatur 88kPhoto #: NH 54647, USS Decatur (Destroyer # 5) bow view, taken while she was drydocked at Gibraltar, 1918. Courtesy of the Naval Historical Foundation. Fred Iverson collection. U.S. Naval Historical Center Photograph.Paul Rebold
Decatur 120kPhiladelphia Navy Yard, Pennsylvania. Destroyers in the Reserve Basin awaiting decommissioning, circa March-April 1919. Ships present include (from left to right). USS Preble (Destroyer # 12); USS Decatur (Destroyer # 5); USS Paul Jones (Destroyer # 10); unidentified "750-ton" destroyer; USS Flusser (Destroyer # 20); and unidentified "750-ton" destroyer. Note the bent bow on the third ship from right. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Decatur 168kPhiladelphia Navy Yard, Pennsylvania, Old destroyers in the Reserve Basin, 13 June 1919, while awaiting decommissioning. Note the truck and liferafts on the pier. These ships are (from left to right): USS Worden (Destroyer # 16); USS Barry (Destroyer # 2); USS Hull (Destroyer # 7); USS Hopkins (Destroyer # 6) -- probably; USS Bainbridge (Destroyer # 1); USS Stewart (Destroyer # 13); USS Paul Jones (Destroyer # 10); and USS Decatur (Destroyer # 5). Ships further to the right can not be identified. Courtesy of Frank Jankowski, 1981. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Decatur 81kPhoto #: NH 43036, Philadelphia Navy Yard, destroyers awaiting decommissioning in the Navy Yard's Reserve Basin, during the Spring of 1919. Photographed by La Tour.dShips present are (from left to right): USS Isabel; four unidentified "750-ton" type destroyers; USS Preble (Destroyer # 12); USS Decatur (Destroyer # 5); USS Paul Jones (Destroyer # 10); USS Stewart (Destroyer # 13); USS Bainbridge (Destroyer # 1); USS Hopkins (Destroyer # 6); USS Hull (Destroyer # 7); USS Barry (Destroyer # 2); USS Worden (Destroyer # 16); USS Truxtun (Destroyer # 14); USS Whipple (Destroyer # 15); USS Perry (Destroyer # 11); USS Lawrence (Destroyer # 8); and USS Dale (Destroyer # 4). U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart

USS DECATUR DD-5 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to David Wright

LT Lloyd Horwitz Chandler    May 19 1902 - 1904 (Later RADM)
LT Dudley Wright Knox    1904 - Dec 5 1905
LT Lloyd Horwitz Chandler    1905 - 1906 (Later RADM)
MACH George Growney    1906 - Jul 1907
MACH John Littleton King    Jul 1907 - 1908
ENS Chester William Nimitz    1908 - Jul 29 1908 (Later FADM & CNO)
ENS John Morris Smeallie    Jul 29 1908 - Feb 18 1909
(Decommissioned Feb 18 1909 - Dec 22 1910)
LT Carroll Stephen Graves    Dec 22 1910 - 1912
LT Burton Hepburn Green  1912 - 1913
LT Ernest Durr    1913 - 1914
LT Wilfred Everett Clarke    1914 - Jul 5 1916
LCDR Ralph Roderick Stewart    Jul 5 1916 - Jan 31 1918
LCDR Harry Adrian McClure    Jan 31 1918 - Aug 4 1918 (Later COMO)
LCDR William Gib Bartlett Hatch    Aug 4 1918 - Jun 20 1919

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Photo Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster