NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS ROBISON (DDG-12)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NBZO

Tactical Voice Radio Call Sign (circa 1968) - FIRE HORSE

CLASS - CHARLES F. ADAMS As Built.
Displacement 4526 Tons (Full), Dimensions, 437' (oa) x 47' x 15' (Max)
Armament 2 x 5"/54 RF (2x1), Tartar SAM (1x2 Mk 11) ASROC ASW (1x8), 6 x 12.75" Mk 32 ASW TT (2x3).
Machinery, 70,000 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 33 Knots, Range 4500 NM@ 20 Knots, Crew 333-350.
Operational and Building Data
Laid down by Defoe Shipbuilding, Bay City Mich. on April 28 1959.
Launched April 27 1960 and commissioned December 9 1961.
Decommissioned October 1 1991.
Stricken November 20 1992.
Fate Scrapped by Consolidated Minerals 1996.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Robison 105kSamuel Shelburne Robison was born on 10 May 1867 in Juniata County, Pa. He entered the Naval Academy on 4 September 1884. After finishing his academic studies at Annapolis he served the 2 years at sea as a Passed Naval Cadet in Omaha on the Asiatic Station and was commissioned ensign 1 July 1890. In 1891 he was transferred to Boston, still on the Asiatic Station; and, from 1893, he served in Thetis until ordered to the Mare Island Navy Yard in 1895. In 1896 he returned to the Asiatic Station in Boston. In August 1899 he was assigned to the League Island Navy Yard, Philadelphia, Pa. He joined Alabama (BB-8) 15 September 1900, and 2 years later was transferred to Hull (DD-7), a torpedo boat destroyer. From September 1904 to July 1906, he served with the Bureau of Equipment at Washington, D.C., then he returned to sea, serving first in Tennessee (CA-10) and later in Pennsylvania (ACR-4). After a tour of duty in the Bureau of Engineering, he assumed command of Cincinnati (C-7), a unit of the Asiatic Fleet, on 25 October 1911. Upon his return to the United States in April 1914, he became commanding officer of Jupiter (AC-3). He held the rank of captain from 1 July 1914, and he remained with Jupiter until 8 August. On 12 October 1915 he assumed command of South Carolina (BB-26) and held that post until after the United States entered World War I. From July 1917 until September 1918, he commanded the Atlantic Submarine Force with additional duty as General Supervisor of all commissioned submarines in the Navy. For this duty he was awarded the Navy Cross. He was also made a Companion of the Order of the Bath for service to the British during the war. In October 1918 he assumed command of Squadron 3, Patrol Force, and during the next month had additional duty as District Commander, Brest, France. In November, he was appointed U.S. Naval Representative on the Commission for executing the Naval Terms of the Armistice with Germany. After his return to the United States in March 1919, he commanded the Boston Navy Yard. In May 1921, he was sent to Santo Domingo as Military Governor. A member of the General Board of the Navy from December 1922 until June 1923, he was appointed Commander in Chief, Battle Fleet, with the rank of admiral, from 30 June 1923. With Seattle (CA-11) as his flagship, he commanded the U.S. Fleet during the year commencing August 1925. He then became Commandant of the 13th Naval District with the permanent rank of rear admiral. From June 1928 until his retirement in June 1931, he served as Superintendent of the Naval Academy. For a number of years after his retirement, Admiral Robison was Superintendent of the Admiral Farragut Academy, Toms River, N.J. He died in Glendale, Calif., on 20 November 1952. Photo: Rear Adm. Samuel S. Robison during his tenure as Commandant of the Boston Navy Yard and the First Naval District, July 1919 to May 1921. U.S. Navy photograph, Boston National Historical Park Collection, NPS Cat. No. BOSTS-7297.Bill Gonyo/Stephen P. Carlson, Boston NHP, Charlestown Navy Yard.
Robison 34kUndated, location unknown.-
Robison 74kUndated postcard Copyright © Marine Photos, San Diego, CA.Mike Smolinski
Robison 107kUndated, location unknown.ssharpbt2
Robison 254kUndated, location unknown.ssharpbt2
Robison 95kOn 21 December 1961 Boston Naval Shipyard Commander Rear Adm. William A. Brockett (left) and Cmdr. Donald V. Cox, commanding officer of the newly-commissioned USS Robison (DDG-12), pose on that vessel with Santa Claus, eighteen times over, before the 15th Annual Children's Christmas Parties held in each of the shipyard's shops. (U.S. Navy photograph, Boston National Historical Park Collection, NPS Cat. No. BOSTS-14107)Stephen P. Carlson, Boston NHP, Charlestown Navy Yard
Robison 99kBoston Naval Shipyard, December 22, 1961.© Richard Leonhardt
Robison 223kThe guided missile destroyer USS Robison (DDG-12) and the USS Hancock (CV-19) being refueled by the USS Sacramento (AOE-1) on January 10, 1965 in the West Pacific. US Navy and Marine Corps Museum/Naval Aviation Museum, Photo No. 1996.488.054.079.Mike Green
Robison 54kSubic Bay, May 1966© Richard Leonhardt
Robison 111kS Samuel Gompers (AD-37) providing tender services to four destroyers, May 1969, probably in Subic Bay, Philippines. Ships alongside are (left to right): USS Higbee (DD-806); USS Douglas H. Fox (DD-779); USS Robison (DDG-12) and USS Leary (DD-879). Photographed by PH3 Stephen L. Howk. Official U.S. Navy Photograph.Fred Weiss
Robison 126k1976, location unknown. Photo by NAS Miramar.Robert M. Cieri
Robison 102kThree views of the USS Robison (DDG-12) pulling up anchor and heading for docking at San Diego Naval Base mid 1980.Richard Stiles
Robison 79kAs above.Richard Stiles
Robison 93kAs above.Richard Stiles
Robison 159kUSS Robison (DDG-12) coming alongside the USCGC Rush (WHEC-723) during FleetEx 83-1.Bryan Fisher, RMC, USCG (Ret.)
Robison 150kA starboard view of the guided missile destroyer USS ROBISON (DDG 12) underway off San Diego, February 1 1986.Bill Gonyo
Robison 236kDN-SC-90-02325. February 1 1986, a starboard beam view of the guided-missile destroyer USS Robison (DDG 12) underway off San Diego. US Navy photo.Robert M. Cieri
Robison 41kLongview, WA June 1986.Marc Piché
Robison 63kLongview, WA June 1986.Marc Piché
Robison   Robison   Robison   Robison
Robison   Robison   Robison   Robison
Welcome Aboard pamphlet - circa 1987
Wolfgang Hechler
Robison 170kDN-ST-90-08754. A starboard quarter view of the guided missile destroyer USS Robison (DDG-12) departing from San Diego during PACEX '89. Photo by PHAN Heuer, September 18 1989.Bill Gonyo
Robison 41kFremantle, Australia June 12 1990.Marc Piché
Robison 27kFremantle, Australia June 12 1990.Marc Piché
Robison 93kFremantle 1990.Graeme D. Fuller
Robison 83kVancouver, BC June 1991.Marc Piché
Robison 128kDN-ST-92-02401. Crew members man the rails aboard the guided missile destroyer USS ROBISON (DDG-12) during the ship's decommissioning. Three guided missile destroyers, USS ROBISON, the USS BUCHANAN (DDG-14) and the USS LYNDE MCCORMICK (DDG-8), are being decommissioned in a combined ceremony. San Diego photo by PH1 R. J. Oriez, October 1 1991.Bill Gonyo
McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan
McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan
McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan
McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan   McCormick/Robison/Buchanan
Decommissioning pamphlet - October 1 1991
Wolfgang Hechler
Robison 73kPier 50S San Francisco March 1996.Marc Piché
Robison 42kPier 50S San Francisco March 1996.Marc Piché
Robison 40kShip's patchMike Smolinski
Robison 64k Ship's patchMike Smolinski

USS ROBISON DDG-12 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Donald Vance Cox    Dec 9 1961 - Aug 10 1963 (Later RADM)
CDR Harry Peter Jefferson    Aug 10 1963 - Mar 4 1965
CDR Paul Boland    Mar 4 1965 - Jul 22 1966
CDR Thomas William McNamara    Jul 22 1966 - Apr 25 1968 (Later RADM)
CDR Philip Kent Collins    Apr 25 1968 - Jan 9 1970
CDR Charles Frederick Horne III    Jan 9 1970 - Aug 28 1971 (Later RADM)
CDR Robert Lawrence Lage    Aug 28 1971 - Jun 9 1973
CDR Hugo Calvin George    Jun 9 1973 - Oct 4 1975
CDR Peter Tillou Maier    Oct 4 1975 - Jul 29 1977
CDR Charles Jacob Smith    Jul 29 1977 - Dec 18 1978
CDR Dana Page French Jr.    Dec 18 1978 - Feb 12 1981
CDR Kellie Sylvester Byerly    Feb 12 1981 - Jan 13 1983
CDR David H. McKinley    Jan 13 1983 - Jul 19 1985
CDR James Bruce Hinkle    Jul 19 1985 - Aug 29 1987 (Later RADM)
CDR David L. Peck    Aug 29 1987 - Sep 16 1989
CDR Donato Anthony Liuzzi    Sep 16 1989 - Mar 15 1991
CDR William Ashby Lillard III    Mar 15 1991 - Oct 1 1991

Crew Contact And Reunion Information

Contact Name:Gary G. Loser
Address: 1893 Old Sturkie Road, Salem, AR 72576
Phone: (870)895-2902
E-mail: ggl@centurytel.net or loser_gary@hotmail.com


Note About Contacts.

The contact listed, Was the contact at the time for this ship when located. If another person now is the contact, E-mail me and I will update this entry. These contacts are compiled from various sources over a long period of time and may or may not be correct. Every effort has been made to list the newest contact if more than one contact was found.


Additional Resources and Web Sites of Interest
Adams Class Veterans Association Website
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster