NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS JENKINS (DD-42)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NID

CLASS - (Repeat) PAULDING As Built.
Displacement 742 Tons, Dimensions, 293' 10" (oa) x 27' x 9' 5" (Max)
Armament 5 x 3"/50, 3 x 18" tt..
Machinery, 12,000 SHP; Direct Drive Turbines, 3 screws
Speed, 29.5 Knots, Crew 86.
Operational and Building Data
Built by Bath Iron Works, Bath, ME (YN 57)
Laid down 24 March 1911
Launched 29 April 1912
Commissioned 15 June 1912
Decommissioned at Philadelphia 31 October 1919
and berthed with the reserve fleet until her sale.
Stricken 08 March 1935
Fate Sold to Michael Flynn, Brooklyn, NY and broken up for scrap in 1935

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By And/Or Copyright
Namesake
Jenkins 53kThornton A. Jenkins was born at Orange Court House. Virginia, 11 December 1811. He entered the Navy as a midshipman 1 November 1828 and served first in the West Indies in an expedition against pirates and slavers. Examined for a commission as Lieutenant, he placed first among 82 candidates. Prior to the Mexican War, Jenkins served with the Coast Survey and with the Brazilian and Mediterranean Squadrons. During the war with Mexico, as executive officer of Germantown, he led landing parties from his ship at Tuxpan and Tabasco. Later, he commanded hospital ship Relief and the Supply Station at Salmedena Island. In the interval between the wars, he served in the receiving ship at Baltimore, returned to the Coast Survey, and was Secretary of the Lighthouse Board. His Civil War record was distinguished. Serving primarily in the West Gulf Blockading Squadron of David Farragut, he commanded Oneida. He served as chief of staff to Farragut, and was later wounded while commanding a convoy escort group. As Senior Officer Present, in command of Richmond, he received the surrender of Port Hudson 9 July 1863. He later commanded a division of the Squadron. Jenkins was Chief of the Bureau of Navigation, from 1865 to 1869, and he commanded the Asiatic Station from 1870 until his retirement in 1873. Rear Admiral Jenkins was President of the Naval Institute from 1883 to 1885, and died 9 August 1893. Photo: Library of Congress Prints and Photographs Division. Brady-Handy Photograph Collection.Bill Gonyo
USS Jenkins (Destroyer No. 42)
Jenkins   Jenkins   Jenkins   Jenkins   Jenkins
Five views of a family visiting aboard Jenkins at New York just prior to World War One.
Dave Wright
Jenkins 143kUndated, USS Jenkins (Destroyer No. 42) in British dry dock at Queenstown, Ireland during WWI. Source: Imperial War Museum Ministry of Information First world War Official Collection, Photo No. IWM (Q 18183).Mike Green
Jenkins 151kUndated bow view of the USS Jenkins (Destroyer No.42) in British dry dock at Queenstown, Ireland during WWI. Source: Imperial War Museum Ministry of Information First world War Official Collection, Photo No. IWM (Q 18184).Mike Green
Jenkins 165kMoored in a European area port (possibly Queenstown, Ireland), circa 1918. She is painted in "Dazzle" type camouflage. U.S. Naval History and Heritage Command Photograph. Photo #: NH 52009. Note the splinter mattresses protecting her bridge. Note, too, the splinter shield on her forward 3 in gun. The most important wartime improvement, a heavy load of depth charges, is not visible. She also shows characteristic wartime assortment of life rafts. Info from U.S. Destroyers: An Illustrated Design History by Norman Friedman.Darryl Baker/Robert Hurst
Jenkins 129kPhoto #: NH 103739, USS Burrows (Destroyer No. 29) and USS Jenkins (Destroyer No. 42) in port, dressed with flags, circa 1919. Courtesy of the U.S. Marine Corps Museum. U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart

USS JENKINS DD-42 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves


LCDR Edwin Hayden DeLany    Jun 15 1912 - Oct 4 1913

LT John Parker Jackson    Oct 4 1913 - Jul 26 1914

LT Frederick Vallette McNair Jr.    Jul 26 1914 - ?

LT Arthur Wesley Sears    ? - May 17 1916

LT William Henry Lee    May 17 1916 - Nov 26 1916

LCDR James Lawrence Kauffman    Nov 26 1916 - Aug 15 1917 (Later VADM)

CDR Henry David Cooke Jr.    Aug 15 1917 - Jan 2 1918

LCDR Timothy Jerome Keleher    Jan 2 1918 - Sep 12 1918 (Later RADM)

LCDR James Lawrence Kauffman    Sep 12 1918 - Aug 29 1918 (Later VADM)

CDR Henry Gilbert Shonerd    ASug 29 1918 - Jan 24 1919

LCDR John Homer Holt Jr.    Jan 24 1919 - Jun 14 1919

LCDR Hamilton Harlow    Jun 14 1919 - Oct 31 1919


Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Photo Index Page

Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster

This page was created by Fred Willishaw (ex ARG-4, AS-11 & DD-692) and is maintained by David L. Wright
All pages copyright NavSource Naval History
Last Updated 27 January 2023