NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS CUMMINGS (DD-44)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NIL

CLASS - CASSIN As Built.
Displacement 1,072 Tons, Dimensions, 305' 3" (oa) x 31' 2" x 10' 6" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 8 x 18" tt..
Machinery, 16,000 SHP; Direct Drive Turbines With Triple Expansion Cruising Engines, 2 screws
Speed, 29.5 Knots, Crew 98.
Operational and Building Data
Laid down by Bath Iron Works, Bath Me. on May 21 1912.
Launched August 6 1913 and commissioned September 19 1913.
Cummings was decommissioned at Philadelphia June 23 1922
and berthed with the reserve fleet until loaned to the Coast Guard As
CG-3 on June 7 1924 and was returned May 23 1932.Cummings lost
her name to new construction July 1 1933.
Stricken July 5 1934.
Fate Sold August 22 1934 and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By And/Or Copyright
Cummings

Cummings

70k




160k
Andrew Boyd Cummings, born 22 June 1830 in Philadelphia, Pa., was appointed midshipman in 1846, but was detached from the Naval Academy the next year for active duty in Brandywine, returning in 1852. During the Civil War, he served with distinction in the West Gulf Blockading Squadron in Richmond, participating in the action at Forts Jackson and Saint Philip, La. He showed conspicuous gallantry as the squadron passed the batteries of Fort Hudson, La., 14-15 March 1863, and died of wounds received in that action, at New Orleans, 18 March 1863. Photo #: NH 88504, Lieutenant Commander Andrew B. Cummings, USN, (1830-1863) photograph from a Carte de Visite by Augustus Morand, Brooklyn, New York, circa 1862. Courtesy of Dr. Walter B. LaBerge, Under Secretary of the Army, 1978. U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart/Robert M. Cieri/Bill Gonyo
Cummings 100kPhoto #: NH 85774, USS Cummings (Destroyer # 44) and USS Cassin (Destroyer # 43) fitting out at the Bath Iron Works, Bath, Maine, in 1913. Halftone reproduction, published on a color-tinted postal card. Courtesy of Commander Donald J. Robinson, USN(MSC), 1977. U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart
Cummings 100kPhoto #: NH 103522, USS Cummings (Destroyer # 44) at anchor, circa 1916. U.S. Naval Historical Center Photograph.Joe Radigan
Cummings 47kPhoto #: NH 95197, USS Cummings (Destroyer # 44) underway, prior to World War I. Courtesy of Jack L. Howland, 1983. U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart
Cummings 50kPhoto #: NH 77907, USS Cummings (Destroyer # 44) making smoke while underway, circa 1916. Photographed by Waterman. The original image was printed on postal card ("AZO") stock. Collection of Admiral Montgomery M. Taylor, USN, 1962. U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart
Cummings 54kPhoto #: NH 55533, USS Cummings (Destroyer # 44) underway at low speed on 26 February 1919. U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart
Cummings 50kPhoto #: NH 103514-A, USS Cummings (DD-44) in the North River off New York City, 20 May 1921. U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart
Cummings 86kDestroyer Squadron 14 in the North River, off New York City, 20 May 1921. Panoramic photograph by Himmel and Tyner, New York. U.S. Navy ships present are (from left to right): USS Cummings (DD-44); USS Wainright (DD-62); USS Parker (DD-48); USS Balch (DD-50); USS McDougal (DD-54); USS Ericsson (DD-56) and USS Dixie (AD-1), squadron flagship. Note what appears to be a yacht club in the lower left (Photo No NH 103514).Robert Hurst
Cummings 40kOn Coast Guard service during the Prohibition Era, from the Official Coast Guard Website.Mike Green

USS CUMMINGS DD-44 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

LCDR A. Crenshaw    Sep 19 1913
LCDR Arthur Mark LeRoy (Roy) Bristol Jr.    Jun 1913 - ? (Later VADM)
LCDR George Franklin Neal    ? 1915 - ? (Later RADM)
LCDR Owen Bartlett    1917 - 1918
LCDR Henry Kent Hewitt    Jul 1918 - Dec 1918 (Later ADM)
LCDR William Kirk Scammell (USCG)    Oct 1926 - May 1929 (Later RADM)

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Photo Index Page

Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster