NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS WINSLOW (DD-53)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NJA

CLASS - O' BRIEN As Built.
Displacement 1,090 Tons, Dimensions, 305' 3" (oa) x 31' 1" x 10' 7" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 8 x 21" tt..
Machinery, 17,000 SHP; Direct Drive Turbines With Triple Expansion Cruising Engines, 2 screws
Speed, 29 Knots, Crew 101.
Operational and Building Data
Laid down by Cramp, Philadelphia on October 1 1913.
Launched February 11 1915 and commissioned August 7 1915.
Placed in reduced commission at Philadelphia December 10 1919.
Reactivated from June 1921 until March 1922. Decommissioned
at Philadelphia June 5 1922. Winslow lost her name to new
construction on November 1 1933.
Stricken January 7 1936.
Fate Sold June 30 1936 and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By And/Or Copyright
Winslow 65kRear Admiral John A. Winslow, USN (1811-1873), was born in Wilmington, North Carolina, in 1811. He entered the Navy as a Midshipman in 1827, was promoted to the rank of Lieutenant in 1839 and to Commander in 1855. During the Mexican War, he was commended to gallantry for his activities at Tobasco. Soon after the outbreak of the Civil War, Commander Winslow was assigned as Executive Officer of the Western Gunboat Flotilla. He was injured while commanding the incomplete ironclad river gunboat Benton in the Fall of 1861 and spent several months recovering. Promoted to Captain in July 1862, Winslow returned to the Mississippi area for further service, but was detached late in the year. He took command of USS Kearsarge in April 1863. Over the next year and a half, Captain Winslow patrolled European waters in search of Confederate raiders, keeping his ship and crew well-prepared for combat. On 19 June 1864, he led them to victory in one of the Civil War's most notable naval actions, the battle between USS Kearsarge and CSS Alabama. Winslow was promoted to the rank of Commodore as a result of this action. He became a Rear Admiral in 1870 and commanded the Pacific Squadron from then until 1872. Rear Admiral John A. Winslow died on 29 September 1873, soon after retiring from active naval service.Bill Gonyo
Winslow 75kUndated, location unknown. NARA # 19N26-7-15.Daniel Dunham
Winslow 66kUndated, location unknown. NARA # 19N26-7-16.Daniel Dunham
Winslow 65kUndated, location unknown. NARA # 19N26-7-19.Daniel Dunham
Winslow 121kSteaming at 29.01 knots during builder's trials in 1915. Her guns and torpedo tubes have not yet been installed. U.S. Naval History and Heritage Command Photograph. Photo #: NH 43988.Daniel Dunham/Robert Hurst
Winslow 138kUSS Wainwright (Destroyer # 62), USS Winslow (Destroyer # 53), and USS Bell (Destroyer # 95) listed from right to left. Moored to a buoy in the inner harbor of Brest, France on 27 October 1918. Note the various pattern camouflage designs worn by these three ships. U.S. Army Signal Corps Photograph, from the collections of the Naval History and Heritage Command. Photo #: NH 41513.Robert Hurst

USS WINSLOW DD-53 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

LT Neil Ernest Nichols    Aug 7 1915 - ?
LCDR Francis Warren Rockwell    ? 1917 - ? (Later VADM)

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster