NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS WADSWORTH (DD-60)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NKW

CLASS - TUCKER (Improved O' BRIEN Class) As Built.
Displacement 1,060 Tons, Dimensions, 315' 3" (oa) x 29' 11" x 10' 5" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 8 x 21" tt..
Machinery, 17,500 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 29.5 Knots, Crew 99.
Operational and Building Data
Laid down by Bath Iron Works, Bath Me. on February 23 1914.
Launched April 29 1915 and commissioned July 25 1915.
Wadsworth was placed in reduced commission at Philadelphia
August 29 1919. Recommissioned May 9 1921 and operated along the
US east coast. Decommissioned at Philadelphia June 3 1922 and berthed
there with the reserve fleet until her sale.
Stricken January 7 1936.
Fate Sold June 30 1936 and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By And/Or Copyright
Wadsworth 21kAlexander Scammel Wadsworth was born in 1790 at Portland, Maine. He was appointed a midshipman on 2 April 1804 and was promoted to lieutenant on 21 April 1810. Lt. Wadsworth was the first lieutenant on board Constitution during that famous frigate's successful engagement with Guerriere in the War of 1812. For this action, he received a silver medal and was included in the vote of thanks received by the commanding officer, Isaac Hull, and his officers. Wadsworth later served as first lieutenant of the corvette Adams during that ship's cruise in 1814 when she captured 10 prizes. Promoted to master-commandant on 27 April 1816 for his services during the war, Wadsworth commanded the brig Prometheus in the Mediterranean Squadron after the Algerian War in 1816 and 1817 and later commanded the sloop John Adams. Under Wadsworth, John Adams conducted cruises in the West Indies in 1818 and 1819, and 1821 and 1822 for the suppression of piracy. Promoted to captain on 3 March 1825, he commanded frigate Constellation in the Mediterranean Squadron from 1829 to 1832. Wadsworth was commodore commanding the Pacific Squadron from 1834 to 1836, a member of the Board of Navy Commissioners from 1837 to 1840, and Inspector of Ordnance from 1841 to 1850. Commodore Wadsworth died at Washington, D.C., on 5 April 1851.Bill Gonyo
Wadsworth 56kUndated, Georgetown WWICaptain John C. Ruff USN (Ret)
Wadsworth 101kUndated, location unknown.Robert M. Cieri
Wadsworth 51kUndated, location unknown.Paul Rebold
Wadsworth 96kUSS Melville (Destroyer Tender # 2) tending U.S. Navy destroyers at Queenstown, Ireland, 1917. The destroyers present include (from left to right): USS Jacob Jones (Destroyer # 61); USS Ericsson (Destroyer # 56); USS Wadsworth (Destroyer # 60); and an unidentified ship. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Wadsworth 110kUSS Wadsworth (Destroyer # 60). In harbor circa 1917-1918, while painted in pattern camouflage. The location is probably Queenstown (now Cobh), Ireland. U.S. Naval History and Heritage Command Photograph. Photo #: NH 41511. Robert Hurst
Wadsworth 48kConvoy duty 1918.Captain John C. Ruff USN (Ret)
Wadsworth 73kOil on canvas by Bernard F. Gribble, circa 1918, depicting USS Wadsworth (DD-60), USS Porter (DD-59), USS Davis (DD-65) and three others.Paul Rebold
Wadsworth 150kUSS Wadsworth (Destroyer # 60) Moored off Queenstown, Ireland in 1918. Note her pattern type camouflage. U.S. Naval History and Heritage Command Photograph. Photo #: NH 702.Robert Hurst
Wadsworth 208kStarboard Bow, Laying a smoke screen. May 18 1918.
Image # (111-SC-13468)
National Archives
Wadsworth 179kUSS Wadsworth (Destroyer # 60), Underway off western France on 18 June 1918. Photographed from USS Whipple (Destroyer # 15). Note Wadsworth's pattern camouflage scheme. U.S. Naval History and Heritage Command Photograph. Photo #: NH 41512.Captain John C. Ruff USN (Ret)/Robert Hurst

USS WADSWORTH DD-60 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

LCDR Joseph Knefler Taussig    Jul 23 1916 - 1917 (Later VADM)
LCDR Isaac Foote Dortch    1917 - Jul 1918
LCDR John Charles Fremont III    Jul 1918 - Dec 1918
LCDR Charles Churchill Slayton    Dec 1918 - ?

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster