NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS DAVIS (DD-65)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NJF

CLASS - SAMPSON As Built.
Displacement 1,071 Tons, Dimensions, 315' 3" (oa) x 30' 7" x 9' 9" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 2 x 1pdr AA, 12 x 21" tt..
Machinery, 17,500 SHP; Direct Drive Turbines With Geared Cruising Turbines, 2 screws
Speed, 29.5 Knots, Crew 99.
Operational and Building Data
Laid down by Bath Iron Works, Bath Me. on May 7 1915.
Launched August 15 1916 and commissioned October 5 1916.
Davis was placed into reserve at Philadelphia in September 1919.
Decommissioned at Philadelphia June 20 1922 and berthed
with the reserve fleet until loaned to the Coast Guard as CG-21
on March 25 1926 and returned June 30 1933.
Stricken July 5 1934.
Fate Sold August 22 1934 and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By And/Or Copyright
Davis 74kRear Admiral Charles Henry Davis, born 16 January 1807 in Boston, Mass., was appointed Midshipman 12 August 1823 and made many valuable scientific contributions to the Navy before the Civil War during which he served with distinction. As Flag Officer of the Mississippi Flotilla he directed the capture and destruction of seven Confederate gunboats and rams near Memphis, Tenn., and received the surrender of the city 6 June 1862; joined Farragut's fleet for operations against Vicksburg; and cooperated with the Army expedition up the Yazoo River from 16 to 27 August 1862. From 1862 to 1865 Admiral Davis served as Chief of the Bureau of Navigation, then served as Superintendent of the Naval Observatory; Commander in Chief, South Atlantic Squadron; Commandant of Norfolk Navy Yard; and member of the Lighthouse Board. Admiral Davis died in Washington, D.C., 18 February 1877. TB-12, DD-65, and DD-395 were named to honor him. Photo: Library of Congress.Bill Gonyo
Davis 170kPort Side, December 10 1916. Image # (19-N-1931)
Excellent detail shot, Note 1 pdr aft of forward 4" mount and on top of the after deck house.
National Archives
Davis 583kUSS Davis (DD-65) here in Hampton Roads on December 10, 1916 shortly after completion. Lead ship of the class, they were the first class to mount an anti-aircraft gun, a 1-pounder. The gun is mounted just forward of the bridge. Source: Imperial War Museum, American First World War Official Exchange Collection, Photo No. IWM (Q 65822).Mike Green/Robert Hurst
Davis 190kNewspaper clipping from The Ogden Standard of May 29 1917.Michael Mohl
Davis 143kUSS Davis (DD-65) convoying USS George Washington (ID-3108), Off Brest, France, 13 December 1918.Mike Green
Davis 141kUSS Davis (DD-65) in drydock at Queenstown, Ireland, for repair of collision damage to bow, 1918, Source: Naval History Heritage and Command, Photo No. NH 60560.Mike Green
Davis 262kUSS Davis (DD-65) in drydock at Queenstown, Ireland, for repair of collision damage to bow, 1918. Source: Naval History Heritage and Command, Photo No. NH 60561.Mike Green
Davis 157kUSS Davis (DD-65) in drydock at Queenstown, Ireland, for repair of collision damage to bow, 1918. Source: Naval History Heritage and Command, Photo No. NH 60562.Mike Green
Davis 85kPainting by Burnell Poole, 1926, depicting Kimberly escorting USS Leviathan (in left distance) in the Atlantic war zone, 1918. The USS Davis (DD-65) is in the right distanceRobert Hurst
Davis 41kOn Coast Guard service during the Prohibition Era, from the Official Coast Guard Website.Mike Green
Davis 190kCirca 1926-1933 on Coast Guard service. Leslie Jones Collection, Boston Public Library.Ed Zajkowski
Davis 229kCirca 1926-1933 on Coast Guard service. Leslie Jones Collection, Boston Public Library.Ed Zajkowski
Davis 178kFebruary 20 1932 at Boston on Coast Guard service. Leslie Jones Collection, Boston Public Library.Ed Zajkowski
Davis 141kApril 1932 at Boston on Coast Guard service. Leslie Jones Collection, Boston Public Library.Ed Zajkowski

USS DAVIS DD-65 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves


LCDR Rufus Fairchild Zogbaum Jr.    Oct 5 1916 - Aug 20 1918 (Later RADM)

LCDR Benjamin Vaughan McCandlish    Aug 20 1918 - Sep 1 1921 (Later COMO)

LT Axel Lindblad    Sep 1 1921 - Jun 20 1922

Under Coast Guard command

LCDR Harold Gardner Bradbury (USCG)    Jan 1933 - Jun 30 1922 (Later RADM)


Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster