NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS PHILIP (DD-76)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NEDG

CLASS - WICKES As Built.
Displacement 1,154 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 2 x 1pdr AA (1 x 3"/23AA In Some Ships), 12 x 21" tt..
Machinery, 24,200 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 103.
Operational and Building Data
Laid down by Bath Iron Works, Bath Me. on September 1 1917.
Launched July 25 1918 and commissioned August 24 1918.
Decommissioned at San Diego May 29 1922 and berthed
with the reserve fleet until recommissioned February 25 1930.
Philip operated in the Pacific until decommissioned again on
April 2 1937 at San Diego. Recommissioned September 30 1939
and assigned to Neutrality Patrol US east coast until decommissioned for the last time.
Transferred to Britain October 23 1940,
stricken January 8 1941. Renamed HMS Lancaster (G05).
Fate Broken up for scrap in 1947.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By And/Or Copyright
Philip 77kJohn Woodward Philip was born in Kinderhook, Columbia County, New York on 26 August 1840. He was appointed Midshipman 20 September 1856 and graduated from the United States Naval Academy on 1 June 1861. During the Civil War, he served in Santee, Marion and Sonoma until September 1862 when he was ordered to Chippewa, attached to the South Atlantic Blockading Squadron. While serving in Chippewa, he was wounded during operations against Charleston, S.C., July 1863. He commanded Texas from 18 October 1897 to 29 August 1898. During the Spanish-American War, his ship, with Marblehead, led the attack and silenced the fort on Cayo del Toro, Guantanamo Bay on 15 June 1898. On 3 July 1898, in command of Texas, he participated in the Battle of Santiago Bay, in which Cerevera’s Spanish Fleet was destroyed off Santiago de Cuba. He was advanced five numbers in grade on 10 August 1898 for eminent and conspicuous service in battle. From 3 September 1898 until 28 December 1898, he served as Commander 2nd Squadron, North Atlantic Fleet, flying his broad pennant in New York. Commencing 14 January 1899, he was in command of the Navy Yard and Naval Station, New York and was promoted to Rear Admiral 3 March 1899. While serving in this duty, Admiral Philip died suddenly on2030 June 1900. Photo #: NH 92017. Commodore John W. Philip, USN photograph taken circa 1898-1899. Donation of Mrs. Mary F. Philip, 1969. U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart/Robert M. Cieri
Philip 69kUndated, from the collection of Captain Thomas C. Edrington III.Thomas C. Edrington IV
Philip 199kUndated, location unknown. From the collection of John Dickey.Ed Zajkowski
Philip 103kDuring the Pacific Fleet's passage through the Upper Chambers, Gatun Locks, Panama Canal, 24 July 1919. Those present are: USS Wickes (Destroyer # 75) and USS Yarnall (Destroyer # 143), both at left; USS Philip (Destroyer # 76), USS Buchanan (Destroyer # 131) and USS Elliot (Destroyer # 146), left to right in the center group; USS Boggs (Destroyer # 136), USS Dent (Destroyer # 116) and USS Waters (Destroyer # 115), left to right in the right center group. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Philip 152kDestroyers in the Middle Chambers, Gatun Lock during the Pacific Fleet's passage through the Panama Canal, 24 July 1919. Those in the front centre are (left to right): USS Waters (Destroyer # 115); USS Dent (Destroyer # 116) and USS Boggs (Destroyer # 136). USS Yarnall (Destroyer # 143) is by herself just aft of that group. Partially visible at right are (left to right): USS Elliot (Destroyer # 146); USS Buchanan (Destroyer # 131) and USS Philip (Destroyer # 76). two of the three ships just astern of that group are: USS Tarbell (Destroyer # 142), right, and USS Wickes (Destroyer # 75, left. Photographed by the Panama Canal Company (their photo # 80-C-5). U.S. Naval Historical Centre photo # NH 42536.Robert Hurst
Philip 166k(L-R) USS Chauncey (DD-296), USS Philip (DD-76) and USS Waters (DD-115) at San Pedro circa December 1919.Alan Leigh Armstrong
Philip 185kAs above from a different angle.Alan Leigh Armstrong
Philip 172k(L-R) USS Philip (DD-76). USS Waters (DD-115) and USS Crosby (DD-164) at San Pedro circa December 1919.Alan Leigh Armstrong
Philip 197kUSS Philip (DD-76) behind a tour boat at San Pedro circa December 1919.Alan Leigh Armstrong
Philip 108kThirteenth Destroyer Division Officers & Crews on board their ships in San Diego Harbor, California, 6 December 1919. Signalmen are sending semaphore messages from atop the ships' bridges. Panoramic photograph by O.A. Tunnell, Masonic Temple Building, San Diego. Ships present are (from left to right): Upshur (Destroyer # 144), Greer (Destroyer # 145), Elliot (Destroyer # 146), Aaron Ward (Destroyer # 132), Buchanan (Destroyer # 131) and Philip (Destroyer # 76). Donation of Captain W.D. Puleston, USN (Retired), 1965. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Philip 108k"Old Hen and Chickens" USS Kanawha (AO-1) with thirteen destroyers alongside, off San Diego, California, during the early 1920s. Photographed by Bunnell, 414 E Street, San Diego. Ships present are (from left to right): USS Meade (DD-274); USS Evans (DD-78); USS Kennedy (DD-306); USS Aaron Ward (DD-132); USS Woolsey (DD-77); USS Wickes (DD-75); USS Buchanan (DD-131); USS Kanawha; USS Farquhar (DD-304); USS Paul Hamilton (DD-307); USS Thompson (DD-305); USS Reno (DD-303); USS Stoddert (DD-302) and USS Philip (DD-76) Collection of Chief Quartermaster John Harold, USN. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Red Lead Row 195kRed Lead Row, San Diego Destroyer Base, California. Photographed at the end of 1922, with at least 65 destroyers tied up there. Ships present are identified as: (left to right, in the right diagonal row): Stansbury (DD-180); MacKenzie (DD-175); Renshaw (DD-176); Howard (DD-179); Gillis (DD-260); Tingey (DD-272); McLanahan (DD-264); Swasey (DD-273); Morris (DD-271); Bailey (DD-269); Tattnall (DD-125); Breese (DD-122); Radford (DD-120); Aaron Ward (DD-132) -- probably; Ramsey (DD-124); Montgomery (DD-121); and Lea (DD-118). (left to right, in the middle diagonal row): Wickes (DD-75); Thornton (DD-270); Meade (DD-274); Crane (DD-109); Evans (DD-78); McCawley (DD-276); Doyen (DD-280); Elliot (DD-146); Henshaw (DD-278); Moody (DD-277); Meyer (DD-279); Sinclair (DD-275); Turner (DD-259); Philip (DD-76); Hamilton (DD-141); Boggs (DD-136); Claxton (DD-140); Ward (DD-139); Hazelwood (DD-107) or Kilty (DD-137); Kennison (DD-138); Jacob Jones (DD-130); Aulick (DD-258); Babbitt (DD-128); Twiggs (DD-127); and Badger (DD-126). (left to right, in the left diagonal row): Shubrick (DD-268); Edwards (DD-265); Palmer (DD-161); Welles (DD-257); Mugford (DD-105); Upshur (DD-144); Greer (DD-145); Wasmuth (DD-338); Hogan (DD-178); O'Bannon (DD-177); and -- possibly -- Decatur (DD-341). (Nested alongside wharf in left center, left to right): Prairie (AD-5); Buffalo (AD-8); Trever (DD-339); and Perry (DD-340). Minesweepers just astern of this group are Partridge (AM-16) and Brant (AM-24). Nearest ship in the group of destroyers at far left is Dent (DD-116). The others with her are unidentified. U.S. Naval Historical Center Photograph. : NH 42539 Robert Hurst
Philip 94kPhoto #: NH 74288, USS Philip (DD-76) ship's officers and crew, posed on her foredeck during the 1930s. A small photograph of the ship is inset in the upper left. Courtesy of the Naval Historical Foundation, 1971. U.S. Naval Historical Center Photograph.Paul Rebold
Philip 138kDestroyers at the Mare Island Navy Yard, California, 11 April 1930 These ships are (from left to right): USS Badger (DD-126); USS Claxton (DD-140); USS Philip (DD-76); USS Broome (DD-210); and the stricken Corry (ex DD-334), which is being scrapped.Fred Weiss
Philip 100kUSS Philip (DD-76) In port, during the 1930s. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Philip 105kUnderway during the 1930s. Courtesy of the Naval Historical Foundation, 1972. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Philip 339kNewspaper clipping describing her decommissioning.Ron Reeves
Philip 89kUSS Twiggs (DD-127), USS Philip (DD-76), USS Evans (DD-78) and USS Yarnall (DD-143) nested together while awaiting transfer to the Royal Navy. Photo from the Conrad Waters Collection as seen in "Conway's The War at Sea in Photographs: 1939-1945" by Stuart Robertson & Stephen Dent, circa 1940.Robert Hurst
On British Service
HMS Lancaster (ex-USS Philip, DD-76), Lancaster commissioned at Halifax, NS, on 23 October 1940, and was one of the few ships not to refit at Devonport, arriving at Portsmouth on 26 N ovember 1940. Completing refit on 11 January 1941, Lancaster worked up at Scapa Flow prior to joining 1st Minelaying squadron at kyle of Lochaslsh. She escorted several minelaying sorties, and the four inaugural convoys of the Icelandic ferry service (DS/SD), prior to arriving on Hunberside for her Stage 2 refit from June to September 1941. Lancaster returned to her duty and continued until the end of 1942, with one break for refit at Newport, Mon, April to June 1942. In September 1942 lancaster escorted shipping to and from Gibralter in connection with the North African landings, being released for refit to Belfast in January 1943. Completed and worked up Tobermory in May 1943, Lancaster escorted four minelaying sorties before being transferred to Rosyth Command when the Minelaying Squadron paid off. After transfer to Rosyth, Lancaster was employed on the east Coast convoy route, being damaged in collision with the Swedish Hedera on 25 January 1944, and involved in rescue operations when HMS Rockingham foundered off Aberdeen after striking a British mine. Allocated to Air Target Service in February 1945, the consequent refit was cancelled at the end of the war and the ship went into reserve unaltered, finally arriving at Blyth on 30 May 1947 to be broken up by Hughes Bolckow Shipbreaking Co Ltd. (History thanks to Robert Hurst.)
Philip 105kThe 'Town' class destroyer HMS Lancaster (ex-USS Philip, DD-76) underway sometime between September 1941 and late 1942, location unknown.Robert Hurst

USS PHILIP DD-76 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

LCDR John Franklin Cox    Aug 24 1918 - ?
LCDR Irving Reynolds Chambers    1932 - ?
LCDR Hartwell Clarence Davis    ? 1934 - ?
LCDR Harvey Edward Overesch    1934 - ? (Later VADM)
LCDR John Giles Burrow    Jul 1934 - ? 1935
LCDR Edward Francis Crowe    ? 1939 - ?

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster