NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS STEVENS (DD-86)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NAPK

CLASS - WICKES (LITTLE)
Built to a different set of plans (Bethlehem) than the Wickes (Bath) the Little versions
were considered less successful than the Bath designed dhips, with few remaining in service past 1936.
Displacement 1,154 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 2 x 1pdr AA (1 x 3"/23AA In Some Ships), 12 x 21" tt..
Machinery, 24,200 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 103.
Operational and Building Data
Laid down by Fore River, Quincy on September 20 1917.
Launched January 13 1918 and commissioned May 24 1918.
Stevens operated in reduced commission from 1919 until arriving
at Philadelphia April 8 1922 when she was decommissioned June 19 1922
and was berthed there until her sale. Stricken January 7 1936.
Fate Sold September 8 1936 to Boston Iron & Metal, Baltimore and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By And/Or Copyright
Stevens 86kCaptain Thomas Holdup Stevens, USN (22 February 1795 - 21 January 1841) was an American naval commander in the War of 1812. Born in Charleston, South Carolina, Thomas Holdup was orphaned at an early age and was adopted by General Daniel Stevens. On 8 February 1809, he was appointed midshipman on board Hornet. From then until 1812, he served successively in Constitution, President, and John Adams. Late in 1812, he was assigned to duty with Commodore Isaac Chauncey and distinguished himself in the attack on Black Rock on November 28th. Commodore Chauncey appointed him acting lieutenant in January 1813 and his permanent commission in that rank, to date from 24 July, was confirmed by the Senate on 3 August. On 10 September, he again distinguished himself as captain of the sloop, Trippe, during the Battle of Lake Erie. In 1815, an Act of the Legislature of South Carolina enabled him to add General Stevens' surname to his own. Following the War of 1812, Stevens held many posts, both ashore and afloat, including tours of duty at the Norfolk Naval Shipyard and the Washington Navy Yard. He was promoted to Master Commandant on 3 March 1825 and, in 1829, he embarked on a two-year tour as commanding officer of Ontario, serving in the Mediterranean Sea. In 1832, he was assigned to the Navy Yard at Pensacola and in 1836 he was appointed captain, to date from 27 January 1836. After waiting two years for orders, he was appointed to command of the Washington Navy Yard on 29 February 1840. He served in that capacity until his death there early on the morning of 21 January 1841. The first Stevens (Destroyer No. 86) was named for the first Thomas Holdup Stevens and the second Stevens (DD-479) honored both him and his son, Rear Admiral Thomas Holdup Stevens, Jr.Bill Gonyo
Stevens 127kPhoto #: NH 43019, Fore River Shipbuilding Company, Quincy, Massachusetts, destroyer hulls on the building ways, 1 October 1917. Those closest to the camera are the future USS Colhoun (DD-85) and Stevens (DD-86), which had builder's numbers 280 and 281. The ships on the left are probably the future USS Sigourney (DD-81) and Gregory (DD-82).Paul Rebold
Stevens 64kUSS Stevens (Destroyer # 86) painting by Burnell Poole, 1924, depicting Stevens escorting USS Leviathan (ID # 1326) in the Atlantic, 1918. U.S. Naval Historical Center Photograph.Paul Rebold
Stevens 72kPhoto #: NH 63575, USS Stevens (Destroyer # 86) at Berehaven, Ireland, in 1918. USS Oklahoma (Battleship # 37) is in the right background. Note Stevens' pattern camouflage. U.S. Naval Historical Center Photograph.Paul Rebold
Stevens 178kFore River Shipbuilding Company, Quincy, Massachusetts. Ships fitting out at the Fore River shipyard, 19 March 1918. The six destroyers are Little (DD-79), Kimberly (DD-80), Sigourney (DD-81), Gregory (DD-82), Colhoun (DD-85) and Stevens (DD-86), which had builder's hull numbers 274-277 and 280-281 respectively. The freighter at right is Katrina Luckenbach, yard hull # 267, which served as USS Katrina Luckenbach in 1918-19. Most of the equipment on the pier is for her. Note the large submarine being built in the background, under the revolving crane. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss

USS STEVENS DD-86 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Rufus Fairchild Zogbaum Jr.    May 24 1918 - ? (Later RADM)

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster