NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS RINGGOLD (DD-89)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NALT

CLASS - WICKES (LITTLE)
Built to a different set of plans (Bethlehem) than the Wickes (Bath) the Little versions were
considered less successful than the Bath designed ships, with few remaining in service past 1936.
Displacement 1,154 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 2 x 1pdr AA (1 x 3"/23AA In Some Ships), 12 x 21" tt..
Machinery, 24,200 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 103.
Operational and Building Data
Laid down by Union Iron Works, San Francisco on October 20 1917.
Launched April 14 1918 and commissioned November 14 1918.
Decommissioned at Philadelphia August 3 1922 and was berthed there
until recommissioned August 23 1940. Decommissioned for the last time and
transferred to Britain November 26 1940, stricken
January 8 1941. Renamed HMS Newark (G08), Damaged in a collision
with her sister HMS Newmarket December 9 1940. After repairs she sailed
for Britain but had to be towed back to Halifax after developing engine
trouble. Newark finally arrived in Britain March 9 1941. Damaged in an
air raid on Belfast on May 4 1941. Torpedoed August 25 1941 and repaired.
Fate Broken up for scrap in 1947.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By And/Or Copyright
Ringgold 61kRear Adm. Cadwallader Ringgold was born in Washington County, Md., 20 August 1802, and entered the U.S. Navy in 1819. He commanded the schooner Weazel in action against West Indies pirates during the late 1820s and later served on board Vandalia in the Pacific and Adams in the Mediterranean. During 1838-42, he participated in the Wilkes Expedition in the Pacific, commanding Porpoise from 1840. Inactive in the later 1850s, he returned to the fleet during the Civil War. While in command of the frigate Sabine he effected the rescue of a battalion of Marines whose transport steamer had gone inshore and also of the ship of the line Vermont which had lost her rudder in a storm. Promoted to commodore in 1862, he was placed on the rear admiral (retired) list in 1866. Rear Admiral Ringgold died at New York 29 April 1867.Bill Gonyo
Ringgold 77kUndated, location unknown. From Jane's Fighting Ships, 1919.Robert Hurst
Ringgold 150kDecember 27 1918 in New York harbor. From the Chris Wright collection.Ed Zajkowski
Ringgold 91kUSS Ringgold (Destroyer # 89) at anchor, while painted in World War I pattern camouflage. Probably photographed in New York Harbor, on or about 27 December 1918. Marc Piché/Robert Hurst
On British Service
HMS Newark (ex-USS Ringgold DD-89) transferred at Halifax on 26 November 1940, and actually commissioned on 5 December 1940, she was in collision at St John's with HMS Newmarket and had to repair from 19 December 1940 to 29 January 1941. After finally sailing for Devonport, she broke down in heavy weather and had to be towed back to St John's. As a result she did not arrive at Devonport until 9 March 1941 for refit and, when almost completed, was rammed by the destroyer HMS Volunteer on 10 April 1941, so that she left Devonport for Belfast needing hull repairs, arriving for these on 18 April 1941. Even now her misfortunes continued, for she was further damaged in the very heavy air raid on Belfast off 4/5 May 1941; the disruption of work in the yard leading to her not entering operational service until 15 August 1941, a very long time since transfer for a ship still far from a modernised state. Newark joined the 17th destroyer Division attached to 1st Minelaying Squadron based at Kyle of Lochalsh, and entered the usual round of minelaying sorties, Icelandic and troop convoy escort duty. She had a long refit from February to March 1942, followed by a Tobermory work up prior to rejoining her old Division. A further refit on the Tyne to Stage 2 condition from August to December 1942, and a Tobermory work up, preceded a round trip to Gibralter in the follow up to the North African landings. The minelaying task declining rapidly after her return to the Kyle of Lochalsh, Newark had a two month refit at Newport, Mon, in August and September 1943 and then joined Rosyth Command for East Coast duty for the rest of the war. Newark paid off to reserve in July 1945, was handed over to BISCo on 18 February 1947 and broken up at Bo'ness later that year by P & W MacLellan Ltd. (History thanks to Robert Hurst.)
Ringgold 59kThe 'Town' class - Group 4 destroyer HMS Newark (ex-USS Ringgold) underway sometime in 1942, location unknown. RN Official photo.Robert Hurst/Bill Bolton
Ringgold 58kUncropped version of the above photo.Robert Hurst/Bill Bolton
Ringgold 59kHMS Newark underway in Stage 2 state, showing her new bridge, Type 271 and 286 radar in early 1942 after her Tyne refit (Admiralty Official).Robert Hurst

USS RINGGOLD DD-89 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Louis Poisson Davis    Nov 11 1918 - May 1919
CDR David Lester Nutter    Oct 1940 - Nov 26 1940

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster