NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS TAYLOR (DD-94)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NALR

CLASS - WICKES As Built.
Displacement 1,154 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 2 x 1pdr AA (1 x 3"/23AA In Some Ships), 12 x 21" tt..
Machinery, 24,200 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 103.
Operational and Building Data
Laid down by Mare Island Navy Yard on October 15 1917.
Launched December 27 1917 and commissioned June 1 1918.
Taylor operated in reduced commission until
Decommissioned at Philadelphia June 21 1922 and was berthed there
until recommissioned on May 1 1930. Decommissioned at Philadelphia
on September 23 1938. Taylor was offered for sale but was retained for a parts hulk.
Stricken December 6 1938. Reclassified damage control hulk
No.40 on July 11 1940. Taylors bow was used to repair DD-150 Blakley in 1942
when a German torpedo took off 60 feet of her bow.
Fate Sold August 8 1945 and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By And/Or Copyright
Taylor 102kHenry Clay Taylor was born in Washington, D.C., on 4 March 1845. He was appointed midshipman at the Naval Academy on 28 September 1860. When the Civil War expansion of the Navy engendered a pressing need for junior officers in the fleet, Midshipman Taylor's class was graduated a year early. He was commissioned ensign on 28 May 1863 and posted to the steam sloop Shenandoah operating with the North Atlantic Blockading Squadron. In 1864, he was transferred to the sloop-of-war Iroquois, in which he visited the Mediterranean and participated in the hunt for the Confederate raider Shenandoah. After the Civil War, Taylor served in a succession of ships on various stations. In 1866 and 1867, he was in Rhode Island with the North Atlantic Squadron, and he was assigned to Susquehanna from 1867 to 1868. His next tour of duty, in 1868 and 1869, was with the European Squadron in the storeship Guard. Between 1869 and 1880, Taylor sandwiched two tours at sea in between two periods of shore duty. His first assignment ashore—in 1869, 1870, and 1871—was at the Naval Academy. Following that, he was executive officer of Saranac, the flagship of the Pacific Squadron, from 1872 to 1874. Over the next three years, Lt. Comdr. Taylor commanded the Coast Survey steamer Hassler. In 1877, he came ashore once more, this time assigned to the Hydrographic Office. From there, he went to the Washington Navy Yard where he was serving at the time of his promotion to commander in December 1879. In 1880, Comdr. Taylor resumed sea duty as the commanding officer of Saratoga. In 1884 and 1885, he was on special duty at New York City. From 1885 to 1887, Comdr. Taylor served as a member of the Board of Inspection and then took a leave of absence in 1888. In 1890, he returned to duty to command Alliance on the Asiatic Station until September 1891 when he took another leave of absence until December 1892. After six months special duty in 1893, Comdr. Taylor became President of the Naval War College. In April 1894, he was promoted to captain. Capt. Taylor assumed command of Indiana (Battleship No. 1) in December 1894. His ship was assigned to the North Atlantic Squadron, and he commanded her through the Spanish-American War in 1898. In the fall of 1899, Capt. Taylor was detached from Indiana and assigned to shore duty. In March 1900, he became a member of the General Board and, 11 months later on 11 February 1901, he was promoted to rear admiral. On 29 April 1902, he assumed the post of Chief of the Bureau of Navigation, which he held until his death on 26 July 1904. The first Taylor (DD-94) was named for Rear Admiral Henry Clay Taylor, and the second Taylor (DD-468) commemorates Rear Admiral William Rogers Taylor. Photo: Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C.Bill Gonyo
Taylor   Taylor
At Mare Island, July 10 1918.
Darryl Baker
Taylor 52kUSS Taylor (DD-94) at anchor at an unidentified location circa 1919-1921. US Navy and Marine Corps Museum/Naval Aviation Museum, Photo No.1984.041.001.052Mike Green
Taylor 56kUSS Taylor (DD-94) and USS Claxton (DD-140) Havana, Cuba 1920. Naval Historical Center photo NH95508.Daniel Dunham
Taylor 64kHavana, Cuba 1935. Naval Historical Center photo NH67788.Daniel Dunham
Taylor 85k28 October 1936 in New York harbor as crew salutes President Rosevelt who is on his way to Bedloe's Island for the rededication of the Statue of Liberty. Naval Historical Center photo NH95509.Daniel Dunham
Taylor 161kDamage Control Hulk No. 40 (ex-USS Taylor, DD-94), At the Philadelphia Navy Yard, Pennsylvania on 15 July 1942. Her bow has been cleaned in preparation for transfer to the torpedoed USS Blakeley (DD-150). USS Vixen (PG-53) is astern, on the right in this photo. Official U.S. Navy Photograph, now in the collections of the National Archives. Photo #: 80-G-11032.Robert Hurst

USS TAYLOR DD-94 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Charles Thomas Hutchins Jr.    Jun 1 1918 - Jul 14 1919
LCDR Edward William Hanson    Jul 14 1919 - Oct 10 1919
CDR Archibald Douglas Turnbull    Oct 10 1919 - Oct 15 1920
LT William Faulkner Amsden    Oct 15 1920 - Dec 11 1921
LCDR Robert Stockton Field    Dec 11 1921 - May 10 1922
LCDR Theodore Stark Wilkinson    May 10 1922 - Jun 21 1922 
(Decommissioned June 21 1922 - May 1 1930)
CDR George Bennett Keester    May 1 1930 - Jan 30 1931
LCDR George Turner Howard    Jan 30 1931 - Jul 20 1932
LCDR Edwin Shell Earnhardt    Jul 20 1932 - May 10 1934
LCDR Clark Lawrence Green    May 10 1934 - Jul 27 1937 (Later RADM)
LCDR John Joseph Fitzgerald    Jul 27 1937 - Sep 23 1938

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster