NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS MURRAY (DD-97 / DM-2)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NHSO

CLASS - WICKES (LITTLE)
Built to a different set of plans (Bethlehem) than the Wickes (Bath) the Little versions were
considered less successful than the Bath designed ships, with few remaining in service past 1936.
Displacement 1,154 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 2 x 1pdr AA (1 x 3"/23AA In Some Ships), 12 x 21" tt..
Machinery, 24,200 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 103.
Operational and Building Data
Laid down by Fore River, Quincy on December 22 1917.
Launched January 8 1918 and commissioned August 21 1918.
Reclassified as light minelayer DM-2 July 17 1920.
Decommissioned at Philadelphia July 1 1922 and berthed there until her sale.
Stricken January 7 1936.
Fate Sold September 29 1936 to Schiavone-Bonomo Corp., New York and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By And/Or Copyright
Murray
Rear Admiral Alexander Murray
1866
13kThe first Murray (SP-1438) retained her former name; the second two were named for Capt. Alexander Murray and his grandson Rear Adm. Alexander Murray.
The elder Alexander Murray was born 12 July 1755 in Chestertown, Md. During the Revolution, he served as captain in the 1st Maryland Regiment, commanded several privateers, and was commissioned lieutenant in the Continental Navy 20 July 1781, returning to private life in 1785. Upon the organization of the U.S. Navy, Murray was commissioned captain 1 July 1798, and commanded Montezuma, Insurgente, and Constellation during the quasi-war with France; Constellation against the Barbary pirates in the Mediterranean 1801-1803; and Adams in home waters in 1805. From 1808 until his death 6 October 1821, Murray was superintendent of gunboats at Philadelphia, and from 8 July 1813 also was first commandant of the Philadelphia Navy Yard.
His grandson was born 2 January 1816 in Pittsburgh, Pa. He was appointed midshipman 22 August 1835 and participated in the capture of Alvarado, Tobasco, Tuxpan, Vera Cruz, and Tampico during the Mexican War. In the Civil War he commanded a combined Army-Navy operation up the York and Pamunky Rivers in February 1862, destroying 27 Confederate vessels while cruising within 11 miles of Richmond. He served in the North Atlantic Blockading Squadron during the rest of the war. In 1886-87 he commanded a special squadron cruising to Russia, then served as commandant of the Philadelphia Navy Yard, on the Lighthouse Board, and in command of the Pacific Station. He died 10 November 1884 in Washington, D.C.
Bill Gonyo
Murray 165kUndated, location unknown.Frank Hoak III, Captain US Navy retired
Murray 284kBethlehem Shipbuilding Corporation, Fore River Shipyard, Quincy, Massachusetts, 1918. Shown: USS Murray (DD 97), USS Luce (DD 99), USS Stringham (DD 83), and USS Dyer (DD 84). Secretary of the Navy Josephus Daniels Collection. Courtesy of the Library of Congress.Mike Mohl
Murray 122kFore River Shipbuilding, Quincy, MA, February 14, 1918. (L-R) USS Murray (DD-97), USS Luce (DD-99), USS Stringham (DD-83) and USS Dyer (DD-84). Naval Historical Center photo NH43020.Daniel Dunham
Murray 140kFore River Shipbuilding, Quincy, MA, March 19 1918. (L-R) USS Murray (DD-97), USS Luce (DD-99), USS Stringham (DD-83) and USS Dyer (DD-84). Naval Historical Center photo NH43021.Daniel Dunham
Murray 109kFore River Shipbuilding, Quincy, MA, June 20 1918. (L-R) USS Murray (DD-97), USS Stribling (DD-96), USS Bell (DD-95) and USS Dyer (DD-84). Naval Historical Center photo NH43024.Daniel Dunham
Murray 70kNHC N90238 photo, right after launch.Don Scott YNCS(SS) USN (Ret.)

USS MURRAY DD-97 / DM-2 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

LCDR Ralph Gordon Walling    Aug 21 1918 - Nov 1 1918
LCDR Donald Wheeler Hamilton    Nov 1 1918 - Jun 17 1919 
LCDR John Francis Connor    Jun 17 1919 - Sep 25 1920 
LCDR Louis Joseph Gulliver    Sep 25 1920 - Jul 1 1922

Additional Resources and Web Sites of Interest
NavSource Minesweeper Pages, USS Murray (DM-2)
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster