NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS DU PONT (DD-152 / AG-80)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NIRF

CLASS - WICKES As Built.
Displacement 1,154 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 2 x 1pdr AA (1 x 3"/23AA In Some Ships), 12 x 21" tt..
Machinery, 24,200 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 103.
Operational and Building Data
Laid down by Cramp, Philadelphia on May 2 1918.
Launched October 22 1918 and commissioned April 30 1919.
July 21 1920 into reduced commission with 50% complement.
Decommissioned at Philadelphia on April 19 1922.
Reactivated on May 1 1930.
Returning to Norfolk Du Pont enter the Rotating Reserve squadron
and returned to full commission on August 15 1934.
Decommissioned for the 2nd time at Philadelphia on January 14 1937.
Recommissioned October 16 1939.
Reclassified Auxiliary AG-80 September 25 1944.
On April 1 1946 DuPont entered Boston Navy Yard and decommissioned on May 2 1946.
Stricken June 5 1946.
Fate Sold March 12 1947 and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
DuPont 37kSamuel Francis Du Pont (September 27, 1803 - June 23, 1865) was an American naval officer who achieved the rank of Rear Admiral in the United States Navy, and a member of the prominent Du Pont family; he was the only member of his generation to use a capital D. He served prominently during the Mexican-American War and the Civil War, was superintendent of the United States Naval Academy, and made significant contributions to the modernization of the U.S. Navy.Bill Gonyo
THE SECRETARY OF THE NAVY
WASHINGTON

The President of the United States takes pleasure in presenting the PRESIDENTIAL UNIT CITATION to the

UNITED STATES SHIP BOGUE
with her Embarked Planes and Escort Vessels constituting the Five Task Groups listed below for service as set forth in the following

Citation:
"For outstanding performance in combat against enemy submarines in the Atlantic Area from April 20, 1943, to July 3, 1944. Carrying out powerful and sustained offensive action during a period of heavy German undersea concentrations threatening our uninterrupted flow of supplies to the European Theater of operations, the U.S.S. BOGUE, her embarked planes and her escorts tracked the enemy packs relentlessly and, by unwavering vigilance, persistent aggressiveness and perfect cooperation of all units involved, sank a notable number of hostile U-boats. The superb leadership of the BOGUE and the gallant spirit of the officers and men who fought her planes and manned her escort vessels were largely instrumental in forcing the complete withdrawal of enemy submarines from supply routes essential to the maintenance of our established military supremacy."

United States Ships Bogue, Lea, Greene, Belknap, Osmond Ingram, George E. Badger, and VC-9 from April 20 to June 20, 1943.
United States Ships Bogue, Osmond Ingram, George E. Badger, Clemson, and VC-9 from July 12 to August 23, 1943.
United States Ships Bogue, Osmond Ingram, George E. Badger, Clemson, Dupont and VC-19 from November 14 to December 29, 1943.
United States Ships Bogue, Haverfield, Swenning, Willis, Hobson (until March 25), Janssen (until April 7) and VC-95 from February 26 to April 19, 1944.
United States Ships Bogue, Haverfield, Swenning, Willis, Janssen, F. W. Robinson, and VC-69 from May 4 to July 3, 1944.

For the President,
James Forrestal
Secretary of the Navy
Du Pont 108kPhoto #: NH 83930, USS Osborne (DD-295), USS Gwin (DD-71), and USS DuPont (DD-152) moored to a buoy in Charleston Harbor, South Carolina, circa 1920. Courtesy of the Naval Historical Foundation. Collection of Vice Admiral Theodore S. Wilkinson, USN. U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart
Du Pont 105kIn port, circa the 1930s, location unknown. Photo from the collection of Vallejo Naval and Historical Museum.Darryl Baker/Robert Hurst
Du Pont 47kThe Du Pont (DD 152) on 21 August 1942 had completed modifications for convoy escort duties; the after stack has been deleted and the other three lowered, and the armament altered. In addition to new 3-inch guns and two torpedo mounts, the ship now had four 20-mm antiaircraft guns, two depth-charge racks, and six Mk 6 depth-charge mortars.Joe Radigan
Du Pont 53kThe Du Pont in July 1943 at New York shows the addition of a Hedgehog forward and new radars. A year later, the ship had the stacks raised several feet to protect gunners from smoke fumes, a new-model surface-search radar installed, and a mast added aft to support the high-frequency radio direction finder antenna.Joe Radigan
Du Pont 149kJuly 15 1943 in New York.Ed Zajkowski
Du Pont 111kSeptember 22 1943 in New York.Ed Zajkowski
As AG-80
Du Pont 193kUndated, probably passing under the Charleston Harbor bridge.Paul Rebold/Bill Vickrey
Du Pont 97kDisarmed for target-service duties, the Du Pont displays a towing winch on the fantail and two torpedo-recovery derricks amidships, with racks on deck for recovered torpedoes. She retained the camouflage applied during her final destroyer refit, which ended in August 1944.Joe Radigan
Du Pont 73kUSS Du Pont (AG-80, formerly DD-152), photographed on 6 October 1944. She is wearing Camouflage Measure 32, Design 3D. Courtesy of Donald M. McPherson, 1976. U.S. Naval History and Heritage Command . Photo #: NH 84628.Robert Hurst

USS DU PONT DD-152 / AG-80 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR William Baggaley    Apr 30 1919 - Aug 5 1920
CDR Arthur Curtiss Stott    Aug 5 1920 - Oct 21 1921
CDR Richard Lansing Conolly    Aug 1929 - ? (Later ADM)
(Decommissioned Apr 19 1922 - Aug 15 1934)
(Reactivated May 1 1930 in the Rotating Reserve Squadron)
LCDR Henry Mylin Kieffer    1932 - ?
LCDR Miles Percy Duval Jr.    Mar 1933 - Dec 1935
LCDR Arthur Thomas Moen    Dec 1935 - ?
(Decommissioned Jan 14 1937 - Oct 16 1939)
LT William Le Roy Messmer    ? 1939 - ? (Later RADM)
LCDR Eugene Matthew Waldron    ? 1940 - ?
LCDR Frank Marshall Adamson    Mar 1 1942 - Jan 25 1943 (Later RADM)
CDR James Gilbert Marshall    Jan 25 1943 - Mar 17 1944
LCDR W.H. Stewart    March 17 1944 - Oct 7 1944
LT Richard B. Hadaway    Oct 7 1944 - Mar 1 1945
LT Walter H. Dietz    Mar 1 1945 - Oct 3 1945
LT R.C. Fox    Oct 3 1945 - May 2 1946

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster