NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS HARADEN (DD-183)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NEXZ

CLASS - WICKES (LAMBERTON)
Built to Bath plans, built by Newport News, these Wickes versions were
slightly heavier but had a good cruising radius.
Displacement 1,213 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 2 x 3"/23AA, 12 x 21" tt..
Machinery, 24,900 SHP; Direct Drive Turbines with Geared Cruising Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 101.
Operational and Building Data
Built by Newport News Shipbuilding, Newport News, VA (YN 225)
Laid down 30 March 1918
Launched 04 July 1918
Commissioned 07 June 1919
Decommissioned at Philadelphia 27 July 1922
Recommissioned 04 December 1939
Decommissioned 24 September 1940
To Britain (Canada) 24 September 1940, renamed HMCS Columbia (I49)
Stricken 08 January 8 1941
Struck cliff at Moreton Bay, Newfoundland 25 February 1944
Not repaired; spent the remainder of the war as an ammunition and fuel hulk at Liverpool, Nova Scotia
Fate Broken up for scrap in 1945

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Namesake
Haraden
0558504
15kJonathan Haraden was born in Gloucester, Massachusetts, 11 November 1744, and joined the Massachusetts State Navy in July 1776 as First Lieutenant of the sloop Tyrannicide. Sailing with her for 2 years, he captured many prizes, and rose to command her in 1777. In 1778, Haraden left the state navy for a career as a privateersman, commanding General Pickering. He simultaneously engaged three British privateers off New Jersey in October 1779, and captured a 22-gun sloop in the Bay of Biscay. When British privateer Achilles, of three times his force, attempted to recapture his prize a few days later, Haraden fought a fierce action at close quarters for 3 hours, forcing the larger ship to sheer off. Captured briefly by Admiral Rodney in the West Indies in 1781, Haraden escaped and sailed privateer Julius Caesar in 1782. In June of that year fought off two British vessels of equal force at the same time. His health declined steadily after the close of the War for Independence, and he died at Salem, Mass., 23 November 1803.Bill Gonyo
USS Haraden (DD-183)
Haraden
0518301
87kUSS Haraden (Destroyer No. 183) at Spalato, Dalmatia (now Split, Croatia) in 1919. Photographed by R.E. Wayne.
Naval History and Heritage Command photo NH 53628
Jim Flynn/Robert Hurst
Haraden
0518307
86kRPPC of Haraden off the Rock of Gibraltar, 1919.Tommy Trampp
Haraden
0518308
89kMoored with several other destroyers off Charleston, SC, circa 1920-1921.Dave Wright
Haraden
0518302
88kHaraden underway in Cape Cod Canal, July 1940.George R. Baird
On Canadian Service
HMCS Columbia, manned by the RCN, served locally at Halifax, NS, until January 1941 when she came to Devonport for a brief refit, thereafter joining the 4th Escort Group until mid-1941. On the formation of the Newfoundland Escort Command, Columbia's low operational radius and Canadian naturally led to her return to Canadian waters, and she was thereafter based at Halifax, NS. She did well to remain in service until 1944, but the end came when she struck a cliff in bad weather at Moreton Bay, Newfoundland on 25 February 1944. Technically, she did not ground, as she never touched bottom, but the impact crushed the ship's bows and she was towed to St John's, where she lay unrepaired until July 1944. Then, minus her damaged bows, she was hulked at Liverpool, NS, as a static fuel and ammuntion depot for ships under repair. Paid off from this duty on 12 June 1945, the hulk was sold for scrap 07 August 1945. (History thanks to Robert Hurst.)
Haraden
0518306
28kUndated, location unknown.
Courtesy of http://www.readyayeready.com
Robert Hurst
Haraden
0518303
64kThe "Town" class destroyer HMCS Columbia underway, date and location unknown.Robert Hurst
Haraden
0518304
67kHMCS Columbia minus her bow while hulked at Liverpool, NS, circa 1944.
RCN photo
Robert Hurst

USS HARADEN DD-183 History
View This Vessels DANFS History Entry at the Naval History and Heritage Command website

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves


LCDR Richard Henry Booth    Jun 7 1919 - Oct 1919

LT Louis Calott Farley    Oct 1919 - Jul 11 1920 

CDR Stephen Doherty    Jul 11 1920 - Jul 27 1922

(Decommissioned July 27 1922 - December 4 1939)

LT William Ernest Verge    Dec 4 1939 - Sep 24 1940
Under British Command
LCDR Somerville Wentworth Davis, RN Sep 20 1940 May 13 1942 LCDR George Hay Stephen, RCNR May 14 1942 March 17 1943 LCDR Bernard Dodds Leitch Johnson, RCNR Mar 18 1943 Nov 20 1943 LCDR Robert Aubern Stuart MacNeil, RCNR Nov 24 1943 March 30 1944

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster

This page was created by Fred Willishaw (ex ARG-4, AS-11 & DD-692) and is maintained by David L. Wright
All pages copyright NavSource Naval History
Last Updated 26 September 2022