NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS ABBOT (DD-184)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NEZS

CLASS - WICKES (LAMBERTON)
Built to Bath plans, built by Newport News, these Wickes versions were
slightly heavier but had a good cruising radius.
Displacement 1,213 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 2 x 3"/23AA, 12 x 21" tt..
Machinery, 24,900 SHP; Curtis Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 101.
Operational and Building Data
Laid down by Newport News Shipbuilding on April 5 1918.
Launched July 4 1918 and commissioned June 19 1919.
Decommissioned July 5 1922, Recommissioned June 17 1940.
Decommissioned September 23 1940.
To Britain September 23 1940, renamed HMS Charlestown (I21).
Stricken January 8 1941.
Fate Broken up for scrap in 1947.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Abbot 17kJoel Abbot was born on 18 January 1793 in Westford, Mass. He was appointed a midshipman on 18 June 1812 and served with distinction during the War of 1812. In 1852, he was chosen by Commodore Matthew C. Perry to command the frigate Macedonian, one of the ships in Perry's expedition to Japan. During this journey, Abbot visited the Japanese, Bonin, and Philippine Islands, as well as Formosa. Upon Perry's return to the United States, Abbot assumed command of the squadron. Commodore Abbot died of malaria on 14 December 1855 at Hong Kong.Bill Gonyo
Abbot 107kNovember 15, 1919, location unknown.Jim Flynn
Abbot 168kCirca 1920, location unknown.Walt Baranger
Abbot 43kCirca 1940, location unknown.Walt Baranger
On British Service
HMS Charlestown (ex-USS Abbot, DD-184) transferred at Halifax, NS on 23 September 1940 and refitted at Devonport, completing 4 November 1940, subsequent defects delayed her arrival at Kyle of Lochalsh to join the 17th Division until 6 January 1941, the unit with which she was to serve until February 1943. In addition to escorting 1st Minelaying Squadron in its work on the Northern Barrage, the ship was also used extensively to cover the Icelandic Ferry convoys, and also served as local escort for major troop convoys sailing from the Clyde. Charlestown, refitted with Beverley, at Palmers on Tyneside during April and May 1941, and again refitted at Grimsby from mid-November 1941. This refit was prolonged as she was rammed by Marple while alongside, and reapirs did not complete until 20 February 1942. After further service, again often with the Icelandic convoys, Charlestown went for refit at Newport, Mon, in late-October 1942, transferring to Cardiff when she hit the dockside while leaving for trials; repairs in fact lasted until February 1943. Following the newport refit and subsequent work up at Tobermory Charlestown came under the command of Admiral Commanding Orkney and Shetland until August 1943, the Minelaying Squadron having disbanded. repairs were then needed which were done at Belfast, and in October 1943 Charlestown transferred to Rosyth Command for duty on the East Coast convoy toute. While so serving, Charlestown collided with the steamer Florizel off Harwich on 10 December 1944. The damage incurred, the age and condition of the ship all combined to decide that no further effort would be be expended and Charlestown was paid off in her damaged state and laid up at Grangemouth. She passed to the control of British Iron & Steel Corporation on 4 March 1947, and arived at Sunderland in tow on 3 december 1948 to be broken up by Thomas Young & Sons Ltd. (History thanks to Robert Hurst.)
Abbot 156kCirca 1943, location unknown.Walt Baranger
Abbot 63kAs the HMS Charlestown July 1943, location unknown.Robert Hurst

USS ABBOT DD-184 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

LCDR William Nicholas Richardson Jr.    Jul 19 1919 - May 1921
Under British Command
LCDR Thomas Johnston, DSC, RN Sep 23 1940 Mar 3 1942 LCDR Norman Robins Murch, RN Mar 3 1942 - Feb 1 1943 LT William Frank Broughton Webb, DSC, RN Feb 1 1943 - Sep 23 1943 LCDR Alfred Francis Colenso Gray, RNR Sep 23 1943 - Jan 15 1945

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster