NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS LONG (DD-209 / DMS-12)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NEPD

CLASS - CLEMSON
Basic repeat Wickes Class, with 35% more fuel capacity to improve endurance problems,
designed radius was 4900 nautical miles, at 15 knots.
Displacement 1,215 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x twin 4"/50, 1 x 3"/23AA, 12 x 21" tt..
Machinery, 26,500 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 114
Operational and Building Data
Laid down by Cramp, Philadelphia on September 23 1918.
Launched April 26 1919 and Commissioned October 20 1919.
Decommissioned December 30 1922, Recommissioned March 29 1930.
Reclassified High Speed Minesweeper DMS-12 November 19 1940.
Fate Sunk by Japanese Kamikaze Aircraft in Lingayen Gulf January 6 1945.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Long 58kJohn Davis Long, born 27 October 1838 in Buckfield, Maine. graduated from Harvard in 1857, practiced law in Maine and Massachusetts, then served as Speaker of the Massachusetts House of Representatives, Lieutenant Governor, Governor, and Congressman from Massachusetts. Appointed 34th Secretary of the Navy by President William McKinley 5 March 1897, Long served with vision and efficiency through the next 5 years, organizing the Navy for the challenges of the Spanish-American War and the expansion that followed, and laying the groundwork for the growth of the "New American Navy" fostered by his former assistant, President Theodore Roosevelt. Long resigned 1 May 1902, returned to Massachusetts, and died at Hingham 28 August 1915. Photo ID: cph 3c18043, Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C.Bill Gonyo
Long 120kUndated, location unknown. Photo from the collection of the Vallejo Naval and Historical Museum.Darryl Baker
Long 136kUndated, location unknown. Photo from the collection of the Vallejo Naval and Historical Museum.Darryl Baker
Long 37kUndated USS Long (DD-209) and USS Wasmuth (DD-338) ship recognition card.Tommy Trampp
Long 175kUndated, decommissioned USS Long (DD-209) with YO-23 alongside being removed from the Reserve Fleet at San Diego by YT-86 at her bow and YT-118 at her stern. Note YT-118 still has her original designation 3187 painted on her port bow.Darryl Baker
Long 71kPhoto #: NH 99641, Twin 4"/50 Gun Mount, view of the mount's breech end, showing the guns' breech blocks open, circa the 1920s. Location is probably on the midships starboard side of USS Hovey (DD-208) or USS Long (DD-209). Donation of Ronald W. Compton, from the collection of his grandfather, Chief Machinist's Mate William C. Carlson, USN. U.S. Naval Historical Center Photograph.Paul Rebold
Long 104kUSS Southard (DD-207) and USS Long (DD-209) in Brest, France on Washington's birthday February 22 1920 from the Frederick Wood collection.Stanley Svec
Long 83kBows on view at sea at speed. 1930's.-
Long 60k1930's image, at sea taking a wave over the bow. unidentified sister follows astern.-
Long 139kUSS Williamson (DD-244) and USS Hovey (DD-208) In the Miraflores Locks of the Panama Canal, during the 1930s. Destroyers next astern appear to be USS Barry (DD-248) and USS Long (DD-209). U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Long 142kUSS Maryland (BB-46), USS Hovey (DD-208) and USS Long (DD-209) ships listed left to right, in the Miraflores Lock, while transitting the Panama Canal during the annual inter-ocean movement of the U.S.Fleet, 24 April 1931. Note the twin 4"/50 gun mountings carried by Hovey and Long (USN photo No: 80-G-455918).Robert Hurst
Long 301kBalboa Harbor, Panama Canal Zone. Aerial photograph taken 23 April 1934, with U.S. Fleet cruisers and destroyers moored together. Ships present include (left to right in lower left): USS Elliot (DD-146); USS Roper (DD-147); USS Hale (DD-133); USS Dorsey (DD-117); USS Lea (DD-118); USS Rathburne (DD-113); USS Talbot (DD-114); USS Waters (DD-115); USS Dent (DD-116); USS Aaron Ward (DD-132); USS Buchanan (DD-131); USS Crowninshield (DD-134); USS Preble (DD-345); and USS William B. Preston (DD-344). (left to right in center): USS Yarnall (DD-143); USS Sands (DD-243); USS Lawrence (DD-250); (unidentified destroyer); USS Detroit (CL-8), Flagship, Destroyers Battle Force; USS Fox (DD-234); USS Greer (DD-145); USS Barney (DD-149); USS Tarbell (DD-142); and USS Chicago (CA-29), Flagship, Cruisers Scouting Force. (left to right across the top): USS Southard (DD-207); USS Chandler (DD-206); USS Farenholt (DD-332); USS Perry (DD-340); USS Wasmuth (DD-338); USS Trever (DD-339); USS Melville (AD-2); USS Truxtun (DD-229); USS McCormick (DD-223); USS MacLeish (DD-220); USS Simpson (DD-221); USS Hovey (DD-208); USS Long (DD-209); USS Litchfield (DD-336); USS Tracy (DD-214); USS Dahlgren (DD-187); USS Medusa (AR-1); USS Raleigh (CL-7), Flagship, Destroyers Scouting Force; USS Pruitt (DD-347); and USS J. Fred Talbott (DD-156); USS Dallas (DD-199); (four unidentified destroyers); and USS Indianapolis (CA-35), Flagship, Cruisers Scouting Force. Official U.S. Navy Photograph, now in the collections of the National Archives.Fabio Peña
Long 108kSan Diego, CA May 31 1934.Marc Piché
Long 163kUSS Long (DD-209) and USS Wasmuth (DD-338) off San Diego in 1935.Darryl Baker
Long 110kPhoto #: NH 84588. Destroyer Division 18 (DesDiv 18) Commanding Officers photographed circa the last part of 1935, possibly on board USS Southard (DD-207), which was DesDiv18 flagship at the time. Those present are (left to right, seated): Lieutenant Commander Dennis L. Ryan, Commanding Officer, USS Chandler (DD-206); Commander Carleton H. Wright, Commander DesDiv 18; and Lieutenant Commander William J. Morcott, Commanding Officer, USS Southard. (left to right, standing): Lieutenant Commander Earl E. Stone, Commanding Officer, USS Long (DD-209); and Lieutenant Commander Elmer E. DuVall, Jr., Commanding Officer, USS Hovey (DD-208). U.S. Naval Historical Center Photograph.Bill Gonyo
Long 129kUSS Long (DD-209) underway during an Alaskan cruise, circa 1937. Note her twin 4"/50" gun mountings. She was one of two ships of her class to carry these weapons. U.S. Naval History and Heritage Command Photograph. Photo #: NH 63243.Robert Hurst
Long 8kShown here tied up to the USS Dixie (AD-14) in 1940. -
Long 58kShown here tied up to the USS Dixie (AD-14) in 1940. Converted to a high speed minesweeper, the Long (DMS-12) was sunk on January 6, 1945, by a kamikaze in Lingayen Gulf. (Full size version of #1 above) -

USS LONG DD-209 / DMS-12 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Arthur Byron Cook    Oct 20 1919 - ? (Later VADM)
(Decommissioned Dec 30 1922 - Mar 29 1930)
LCDR William Joseph Butler    Mar 29 1930 - ?
CDR John Martin Ashley    Jun 3 1930 - ?
LCDR Frank Edmund Beatty Jr.    Jun 1933 - Mar 23 1934 (Later VADM)
LCDR Richard Waller Bates    Mar 23 1934 - Jun 1935 (Later RADM)
LCDR Earl Everett Stone    Jun 1935 - 1936 (Later RADM)
LCDR John George Jones    Jun 7 1937 - ?
As the DMS-12
LCDR Ralph Howard Henkle    Nov 9 1940 - Dec 17 1942
LCDR Paul Frederick Heerbrandt    May 1943 - Aug 1943
LCDR Rexford Vinal Wheeler Jr.    Aug 1943 - Sep 1944

Additional Resources and Web Sites of Interest
NavSource Minesweeper Pages, USS Long (DMS-12)
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster