NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS RHIND (DD-404)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NASC

CLASS - BENHAM As Built.
Displacement 2250 Tons (Full), Dimensions, 340' 9" (oa) x 35' 6" x 12' 10" (Max)
Armament 4 x 5"/38AA, 4 x 0.5" MG 16 x 21" tt.(4x4).
Machinery, 50,000 SHP; Westinghouse Geared Turbines, 2 screws
Speed, 38.5 Knots, Range 6500 NM@ 12 Knots, Crew 184.
Operational and Building Data
Laid down by Philadelphia Navy Yard September 22 1937.
Launched July 28 1938 and commissioned November 10 1939.
Damaged in Atom Bomb Test at Bikini Atoll July 1946.
Decommissioned August 28 1946.
Fate Scuttled off Kwajalein March 22 1948.
Stricken April 5 1948.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Rhind 96kAlexander Colden Rhind, born in New York City 31 October 1821, was appointed midshipman, 3 September 1838. He served with the Home Squadron off the coast of Mexico and with both the South and North Atlantic Blockading Squadrons during the Civil War. He was ordered to command Crusader, 14 December 1861; and, while commanding her, earned the thanks of Congress for the capture and destruction of Confederate works commanding the South Edisto, Dawho, and Pon-Pon Rivers, in April 1862. A year later, he participated in the attacks on Charleston's defenses as commanding officer of Keokuk. During the attack on 7 April 1863, Keokuk was struck 90 times, suffering 19 holes at or near her waterline. Retiring, she was kept afloat until the following morning, by which time the crew had been taken off. Later, after commanding Paul Jones and Wabash, he assumed command of Agawam, North Atlantic Blockading Squadron, 23 October 1863, and earned praise from Rear Adm. Samuel Lee for the "gallantry and endurance displayed" by himself and his crew during an engagement with three batteries at Deep Bottom, 13 August 1864. In December 1864 he was detailed to command the powder boat Louisiana, which was towed by Wilderness to a point 250 yards off Fort Fisher. There Commander Rhind and his crew set the fuzes and started a fire before escaping to Wilderness. The blast from the explosion, although loud, did little damage and 2 days later Rhind returned to close proximity to the fort to plant a marker buoy as near to the fort as possible to allow the fleet to bombard Fort Fisher at close range. For his feats he was commended by Admiral Porter and recommended for promotion. Rear Admiral Rhind died at New York, 8 November 1897.Bill Gonyo
Rhind 93kUndated, location unknown.David Buell
Rhind 159kRADM W. T. Cluyerius driving the first rivet at Philadelphia Navy Yard on September 22 1937..Ed Zajkowski
Rhind 159kThe launching, July 28 1938 at Philadelphia.Ed Zajkowski
Rhind 153kCirca 1940, location unknown. Image from the 1943-44 Edition of Jane's Fighting Ships.Robert Hurst
Rhind 25kJune 5 1940 at Philadelphia Navy Yard.Ed Zajkowski
Rhind 65kOff Philadelphia Navy Yard on June 5 1940.Robert Hurst
Rhind 24kCirca 1942, location unknown.Robert Hurst
Rhind 143kCirca 1942, location unknown.Darryl Baker
Rhind 71kPhoto from the 1943-45 Naval Recognition Manual. Portside overhead view of the Craven class destroyer USS Rhind (DD-404), as seen on September 17 1942. Two sets of her torpedo batteries have been removed. Her after 5"/38 batteries are enclosed, as was done on most of the ships of the Benham sub-class. The group of 22 Craven class ships actually consisted of three similar sub-classes; Gridley, Bagley and Benham. The Rhind was part of the Benham sub-class.Mike Green
Rhind 179kUSS Rhind (DD-404) at sea near New York City, 16 January 1944. Photographed by Naval Air Station New York, New York. Official U.S. Navy Photograph, from the collections of the Naval History and Heritage Command. Photo #: NH 107279.Robert Hurst
Rhind 110kPhoto #: 80-G-302260. USS Rhind (DD-404) operating in the Atlantic, off the U.S. East Coast, on 19 January 1945. Photographed from an aircraft belonging to squadron VJ-15. Rhind is painted in Camouflage Measure 32, Design 3D. Official U.S. Navy Photograph, now in the collections of the National Archives.Tracy White

USS RHIND DD-404 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR George Randolph Cooper    Nov 10 1939 - Apr 1 1942
CDR Henry Tucker Read    Apr 1 1942 - Jan 14 1943
CDR Otto William Spahr Jr.    Jan 14 1943 - Jan 3 1945
LCDR George Towne Baker    Jan 3 1945 - Jan 15 1946
LCDR Thomas Chapin Buell    Jan 15 1946 - May 23 1946
LCDR David Max Sharer Jr.    May 23 1946 - Aug 28 1946

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster