NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS SIMS (DD-409)

CLASS -SIMS As Built.
Displacement 2313 Tons (Full), Dimensions, 348' 4"(oa) x 36' x 12' 10" (Max)
Armament 5 x 5"/38AA, 4 x 0.5" MG 8 x 21" tt.(2x4).
Machinery, 52,000 SHP; Westinghouse Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Range 6500 NM@ 12 Knots, Crew 192.
Operational and Building Data
Laid down by Bath Iron Works, Bath Me. July 15 1937.
Launched April 8 1939 and commissioned August 1 1939.
Fate Sunk by Japanese Aircraft in the Coral Sea May 7 1942.
all but 13 of her crew were lost with the ship and remain on duty.
Subject of the book Grace Under Fire by Dan Verton available from Amazon.com

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Sims 74kWilliam S. Sims, born in 1858 in Ontario, Canada, was appointed to the Naval Academy in 1876 and graduated in 1880. Seventeen years of sea duty were followed by assignments as Naval Attaché to Paris, St. Petersburg, and Madrid. Sims next served as Inspector of Target Practice; and, under his supervision, the naval gunnery system increased the rapidity of hits 100 percent and the general effectiveness of fire 500 percent. He also served as Naval Aide to President Theodore Roosevelt for two and one-half years. On 11 February 1917, Sims became President of the Naval War College. In March 1917, he was designated by the Secretary of the Navy as Representative of the Navy Department in London. With the entry of the United States into World War I in April, he was ordered to assume command of all American destroyers, tenders, and auxiliaries operating from British bases. In May, he was designated as Commander of United States Destroyers Operating from British Bases, with the rank of Vice Admiral; and, in June, his title was changed to Commander, United States Naval Forces Operating in European Waters. On 10 December 1917, he assumed additional duty as Naval Attaché, London, England. The North Sea Mine Barrage was laid under his direction. Admiral Sims again became President of the Naval War College in April 1919 and served in that capacity until his retirement on 15 October 1922. He died at Boston, Mass., on 25 September 1936.Bill Gonyo
Sims 147kUndated, location unknown. From the collections of Ingersol-Rand.Ron Titus
Sims 186kAt Bath Iron Works, October 1938.Ed Zajkowski
Sims 162kAt Bath Iron Works, October 1 1938.Ed Zajkowski
Sims 177kAt Bath Iron Works, October 1 1938.Ed Zajkowski
Sims 40kUSS Sims is launched April 8 1939.Steven A. Cardali
Sims 33kAs above.Steven A. Cardali
Sims 93kAs above. AP photo by Raymond Strout.Jonathan Eno
Sims 123kUSS Sims (DD-409) photographed at the time of her builder's trials, circa 6 July 1939. Note Bath Iron Works flag atop her foremast. Photo by Douglas. Courtesy of Commander Donald J. Robinson, USN (Retired). U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Sims 51kUSS Sims taken off the Kennebec River, Maine, at the time of her builder's trials, 6 July 1939.Tony Cowart
Sims 85kPhotographed at the time of her builder's trials, circa 6 July 1939. Note Bath Iron Works flag atop her foremast. Photo by Douglas.Joe Radigan/Robert Hurst
Sims 83kOff the Boston Navy Yard, Charlestown, Massachusetts, 9 May 1940. Photograph from the Bureau of Ships Collection in the U.S. National Archives.Fred Weiss/Robert Hurst
Sims 102kOff the Boston Navy Yard, Charlestown, Massachusetts, 9 May 1940. Photograph from the Bureau of Ships Collection in the U.S. National Archives.Fred Weiss
Sims 110kUSS Sims (DD-409) off the Boston Navy Yard, Charlestown, Massachusetts, 9 May 1940. Photograph from the Bureau of Ships Collection in the U.S. National Archives.Fred Weiss
Sims 225kDecember 16 1941 at Norfolk, USS Sims (DD-409) and USS Russell (DD-414).Ed Zajkowski
Sims 171kDecember 16 1941 at Norfolk, USS Sims (DD-409) and USS Russell (DD-414).Ed Zajkowski

USS SIMS DD-409 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

LCDR William Arthur Griswold    Aug 1 1939 - Oct 6 1941
LCDR Willford Mílton Hyman    Oct 6 1941 - May 7 1942

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster