NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS MUSTIN (DD-413)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NERF

CLASS - SIMS As Built.
Displacement 2313 Tons (Full), Dimensions, 348' 4"(oa) x 36' x 12' 10" (Max)
Armament 5 x 5"/38AA, 4 x 0.5" MG 8 x 21" tt.(2x4).
Machinery, 50,000 SHP; Westinghouse Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Range 6500 NM@ 12 Knots, Crew 192.
Operational and Building Data
Laid down by Newport News Shipbuilding December 20 1937.
Launched December 8 1938 and commissioned September 15 1939.
Damaged in Atom Bomb Test at Bikini Atoll July 1946.
Decommissioned August 29 1946.
Fate Scuttled off Kwajalein April 18 1948.
Stricken April 30 1948.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Mustin 12kHenry C. Mustin, born in Pennsylvania 6 February 1874, was appointed to the Naval Academy in 1892. He was commended for distinguished service in command of Samar during the capture of Vigan, Philippines, in 1899, when he towed boats carrying the landing party to shore and covered the assault so effectively that not one casualty was suffered. A key member of the Navy’s first band of gallant aviators, Mustin piloted the first aircraft ever catapulted from a ship, and flew the first combat missions of American aircraft from Mississippi during the Mexican campaign in 1914. Captain Mustin was the first commander of Aircraft Squadrons, Battle Fleet. He died 23 August 1923. Photo from the Naval Historical Center.Bill Gonyo
Mustin 99kUndated, location unknown.-
Mustin 18kUndated, location unknown.-
Mustin 100kUndated, location unknown.-
Mustin 88kUndated, vessel at the far left is the Mustin with probably the Conyngham (DD-371) and Mugford (DD-389) inboard of her. (Richard W. Friedrich, F/1c, LSM-467, Collection, slide number 188)Richard W. Friedrich
Mustin 64kUndated post card.@copy Richard Leonhardt
Mustin 56kUSS Dobbin (AD-3) with (L to R) USS Lovering (DE-39), USS Welles (DD-628), USS Mustin (DD-413) and the USS Fletcher (DD-445) moored in Seeadler Harbor, Admiralty Islands, date unknown. Photo from United States Destroyer Operations of World War II, by Theodore Roscoe.Robert Hurst
Mustin 82kUndated, US destroyers belonging to Task Force 16.7 head out of Kuluk Bay, Adak, for a patrol off Attu Island. Photo from "United States Destroyer Operations In World War II" by Theodore Roscoe. Thanks to Dave Schroeder and John Chiquoine, who identified the three single-funnel destroyers and one twin-funnel destroyer, as being USS Hughes (DD-410), USS Mustin (DD-413), and Morris (DD-417), along with Balch (DD-363).Robert Hurst
Mustin 167kCirca 1940, location unknown. Image from the 1943-44 Edition of Jane's Fighting Ships.Robert Hurst
Mustin 156kCurtiss SBC-3 scout bomber, of Scouting Squadron Six (VS-6) from USS Enterprise (CV-6) Flies low past USS Mustin (DD-413), during exercises on 26 May 1940. Official U.S. Navy Photograph, now in the collections of the National Archives.Fred Weiss/Ron Titus
Mustin 138kPhoto #: 19-N-26590 (cropped), Charleston Navy Yard, South Carolina, destroyers fitting out and refitting alongside the Navy Yard piers in January 1942. These ships are (from left to right): USS Tillman (DD-641), commissioned 9 June 1942; probably USS Beatty (DD-640), commissioned 7 May 1942; probably USS Hobson (DD-464), commissioned 22 January 1942; USS Anderson (DD-411); USS Hammann (DD-412); and USS Mustin (DD-413). Note that the three incomplete ships at left are painted in Measure 12 camouflage, while those refitting (at right) wear Camouflage Measure 12 (Modified). Photograph from the Bureau of Ships Collection in the U.S. National Archives.Tony Cowart
Mustin 103kUSS Mustin (DD-413) at Pearl Harbor, Hawaii, 14 June 1942. Source: United States National Archives, Photo No. 80-G-10124.Fred Weiss/Mike Green
Mustin 152kOctober 21 1943, Mare Island.Robert Hurst/Ed Zajkowski
Mustin 92kStern view of the USS Mustin (DD 413) departing Mare Island on 21 Oct 1943.Darryl Baker
Mustin 107kBroadside view of the USS Mustin (DD 413) off Mare Island on 21 Oct 1943 at the conclusion of her overhaul at the yard which started on 6 Sept 43.Darryl Baker
Mustin 94kBow on view of the USS Mustin (DD 413) departing Mare Island on 21 Oct 1943.Darryl Baker
Mustin 109kAft plan view of the USS Mustin (DD 413) in the Mare Island channel on 21 Oct 1943.Darryl Baker
Mustin 119kForward plan view of the USS Mustin (DD 413) in the Mare Island channel on 21 Oct 1943.Darryl Baker
Mustin 152kMare Island, October 21 1943.Ed Zajkowski
Mustin

Mustin

Mustin

Mustin
150k



140k



127k



148k
Four views of USS Mustin while on a deployment stopping at Midway Island, 1945. Taken by Chester Bradley, USS Hughes, courtesy Markey Dubose.John Chiquoine and Dave Schroeder
Mustin 213kMustin in drydock with the USS Petrof Bay (CVE-80) and 10 LCI's at San Pedro sometime between June and August, 1945.Larry Gauthier
Mustin 121kShown off San Pedro, California on August 14, 1945 after completing her final wartime refit. The Kamikaze threat was now fully realized as both banks of torpedo tubes were replaced by twin mounts of 40mm guns and their controlling directors. Ahead of #3 5" mount, which was retained, she has twin 40mm mounts, and all of her 20mm guns, forward of the bridge, remain in place.-
Mustin 48kTaken from the deck of the USS Hemminger (DE-746) during WWII.Robert Taylor
Mustin 47kTwo views of the USS Mustin DD-413 and 3 other Sims-class destroyers, believed taken in Pearl Harbor late 1945. Photographer: Lt Oscar Brudevold, USNR, then XO of Mustin. The others are possibly Anderson DD-411, Hughes DD-410, and Wainwright DD-419; unsure of sequence.Dave Brudevold (former LT, SC, USN)
Mustin 48kAs above.Dave Brudevold (former LT, SC, USN)
Mustin 94kPearl Harbor late 1945 with Lt Oscar Brudevold, USNR, then XO of Mustin.Dave Brudevold (former LT, SC, USN)
Mustin 95kUSS Mustin in a US port late in 1945, as seen by Chester Bradley on USS Hughes. Courtesy Markey Dubose.John Chiquoine and Dave Schroeder

USS MUSTIN DD-413 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

LCDR James Shepherd Freeman    Sep 16 1939 - Aug 15 1941 (Later RADM)
CDR Wallis Frederick Petersen    Aug 15 1941 - Dec 30 1942 (Later RADM)
LCDR Earl Tobias Schreiber    Dec 30 1942 - Oct 1 1943 (Later RADM)
LCDR Munro Marvin Riker    Oct 1 1943 - Aug 1 1944
LCDR John Gerard Hughes    Aug 1 1944 - Jun 16 1945
LT Robert L. Glibert    Jun 16 1945 - Jul 11 1945
LCDR John Gerard Hughes    Jul 11 1945 - Jun 16 1946

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster