NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS NIBLACK (DD-424)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NAVC

CLASS - GLEAVES As Built.
Displacement 2395 Tons (Full), Dimensions, 348' 4"(oa) x 36' 1" x 13' 2" (Max)
Armament 4 x 5"/38AA, 6 x 0.5" MG, 10 x 21" tt.(2x5).
Machinery, 50,000 SHP; Westinghouse Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Range 6500 NM@ 12 Knots, Crew 208.
Operational and Building Data
Laid down by Bath Iron Works, Bath Me. August 8 1938.
Launched May 18 1940 and commissioned August 1 1940.
Decommissioned June 1946.
Stricken July 31 1968.
Fate Sold August 16 1973 and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Niblack 54kAlbert Parker Niblack, born in Vincennes, Ind., 25 July 1859, was appointed to the Naval Academy 22 September 1876; graduated 10 June 1880; and was assigned to Lackawanna. During the decades that followed, Niblack served on many ships and held several interesting posts ashore including work with the Smithsonian Institution, duty in the Bureau of Navigation, and a tour in the Office of Naval Intelligence. He won his first command, Iroquois, 10 February 1904, and subsequently commanded some of the Navy’s most famous ships including Hartford and Olympia. He was naval attache to Argentina, Brazil, Chile, Germany and The Netherlands, and served as a member of the General Board. When the United States entered World War I, he took command of Division 1, Atlantic Fleet, with Alabama as flagship 5 April 1917, and was appointed Rear Admiral 31 August. Niblack assumed command of Squadron 2, Patrol Force, 23 October and served in this post through the Armistice. He became Director of Naval Intelligence 1 March 1919, and Naval Attache in London 6 August 1920. As Vice Admiral, he commanded U.S. Naval Forces in European waters 15 January 1921 to 17 June 1922. After commanding the 6th Naval District at Charleston, S.C., Vice Admiral Niblack retired 25 July 1923. He died at Monte Carlo, Monaco 20 August 1929. Digital ID: ggbain 15930, Library of Congress Prints and Photographs Division.Bill Gonyo
Niblack 82kArtist's conception of the Niblack as she appeared in World War II by the renowned graphic illustrator John Barrett with the text written by naval author and historian Robert F. Sumrall. Their company Navy Yard Associates offers prints of most destroyers, destroyer escorts, submarines and aircraft carriers in various configurations during the ship's lifetime. The prints can be customized with ship's patches, your photograph, your bio, etc. If you decide to purchase artwork from them please indicate that you heard about their work from NavSource.Navy Yard Associates
Niblack 61kUndated, location unknown. The ship is painted in camouflage Measure 32, Design 3d.-
Niblack 81kUndated overhead view of the USS Nickleback (DD-424) at an unknown location. Source: United States National Archives, Photo No. unknown.Mike Green
Niblack 132kUSS Niblack (DD-424), View taken during builder's trials, circa Summer 1940. Note the Bath Iron Works flag flying at the foremast peak. Official U.S. Navy Photograph, from the collections of the Naval History and Heritage Command. Photo #: NH 50280.Captain Jerry Mason USN/Ed Zajkowski/Robert Hurst
Niblack 61kJuly 16 1940, location unknown.Robert Hurst
Niblack 143kJuly 16 1940 off Maine.Ed Zajkowski
Niblack 177kThe DD-424 lying at C pier, Philadelphia Naval Shipyard. Part of the Naval Inactive Ship Maintenance Facility. Both photos taken Jan 20, 1969 by the shipyard. She has DE-748 and DE-447 outboard.James Swank
Niblack 180kAs above.James Swank
Niblack 35kFour views of the USS Niblack (DD-424) late summer 1972 in Newport RI.Dave Brudevold, LT (SC) USN
Niblack 37kAs above.Dave Brudevold, LT (SC) USN
Niblack 31kAs above.Dave Brudevold, LT (SC) USN
Niblack 38kAs above.Dave Brudevold, LT (SC) USN

USS NIBLACK DD-424 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

LCDR Edward Robison Durgin    Aug 1 1940 - Jul 31 1942
LCDR Walter Leo Dyer    Jul 31 1942 - Apr 24 1943 (Later RADM)
CDR Ray Russell Conner    Apr 24 1943 - Oct 24 1944 (Later RADM)
CDR Thomas Glover Warfield    Oct 24 1944 - Mar 23 1945 (Later RADM)
LCDR Robert Edward Lapides    Mar 23 1945 - Dec 12 1945
LCDR Partee Wilson Crouch Jr.    Dec 12 1945 - Jun 1946

Crew Contact And Reunion Information

Contact Name: David Morris
Address: 3740 Inverarry Dr., Apt. 1L, Lauderhill, FL 33319
Phone: (954)484-8365
E-mail: None


Note About Contacts.

The contact listed, Was the contact at the time for this ship when located. If another person now is the contact, E-mail me and I will update this entry. These contacts are compiled from various sources over a long period of time and may or may not be correct. Every effort has been made to list the newest contact if more than one contact was found.


Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster