NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS DYSON (DD-572)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NIZW

CLASS - FLETCHER As Built.
Displacement 2924 Tons (Full), Dimensions, 376' 5"(oa) x 39' 7" x 13' 9" (Max)
Armament 5 x 5"/38AA, 6 x 40mm, 11 x 20mm AA, 10 x 21" tt.(2x5).
Machinery, 60,000 SHP; General Electric Geared Turbines, 2 screws
Speed, 38 Knots, Range 6500 NM@ 15 Knots, Crew 273.
Operational and Building Data
Laid down by Consolidated Steel, Orange Tx. June 25 1941.
Launched April 15 1942 and commissioned December 30 1942.
Decommissioned March 31 1947.
Stricken October 1 1974.
To West Germany February 23 1960, as Z-5 and D179.
To Greece February 1982.
Fate Cannibalized to provide spare Parts.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
No Photo
Found
21kRear Admiral Charles Wilson Dyson was an American naval officer and engineer. He was born 2 December 1861 in Cambridge, Maryland, and died 25 October 1930 in Washington, D.C. Dyson graduated from the United States Naval Academy in June 1883. He was well known for his achievements in the field of engineering. His designs covered machinery for naval vessels of all types, including Saratoga (CV-3) and Lexington (CV-2). He wrote extensively for technical magazines and revised Durand's treatise on Marine Engineering. RADM Dyson served three terms as president of the American Society of Naval Engineers (ASNE) (1916, 1920, & 1922). For his meritorious service while in charge of the Division of Design of the Bureau of Steam Engineering during World War I, he was awarded the Navy Cross and the Distinguished Service Medal. Dyson was retired 2 December 1925, and died in Washington, D.C., 25 October 1930. In 1942, the destroyer USS Dyson (DD-572) was named in his honor. World War I Navy Cross Citation: "The President of the United States of America takes pleasure in presenting the Navy Cross to Rear Admiral Charles Wilson Dyson, United States Navy, for exceptionally meritorious service in a duty of great responsibility in charge of the Division of Design of the Bureau of Steam Engineering, and in immediate charge of work on the design of machinery for destroyers, Eagles, submarine chasers, and mine sweepers, and of the alterations and additions to merchant vessels, yachts, etc., to make them suitable for service with the Navy".Bill Gonyo
Dyson 102kArtist's conception of the Dyson as she appeared in late World War II by the renowned graphic illustrator John Barrett with the text written by naval author and historian Robert F. Sumrall. Their company Navy Yard Associates offers prints of most destroyers, destroyer escorts, submarines and aircraft carriers in various configurations during the ship's lifetime. The prints can be customized with ship's patches, your photograph, your bio, etc. If you decide to purchase artwork from them please indicate that you heard about their work from NavSource.Navy Yard Associates
Dyson 78kArtist's conception of a cutaway view of the Dyson by the renowned graphic illustrator John Barrett with the text written by naval author and historian Robert F. Sumrall. Their company Navy Yard Associates offers prints of most destroyers, destroyer escorts, submarines and aircraft carriers in various configurations during the ship's lifetime. The prints can be customized with ship's patches, your photograph, your bio, etc. If you decide to purchase artwork from them please indicate that you heard about their work from NavSource.Navy Yard Associates
THE SECRETARY OF THE NAVY
WASHINGTON

The President of the United States takes pleasure in presenting the PRESIDENTIAL UNIT CITATION to the

DESTROYER SQUADRON TWENTY THREE consisting of the USS CHARLES AUSBURNE, USS CLAXTON, USS DYSON, USS SPENCE, USS CONVERSE and USS STANLY

for service as set forth in the following CITATION:

"For extraordinary heroism in action against enemy Japanese forces during theSolomon Islands Campaign, from November 1, 1943, to February 23, 1944. Boldlypenetrating submarine-infested waters during a period when Japanese naval and airpower was at its height, Destroyer Squadron TWENTY THREE operated in daringdefiance of repeated attacks by hostile air groups, closing the enemy'sstrongly fortified shores to carry out sustained bombardments against Japanesecoastal defenses and render effective cover and fire support for the majorinvasion operations in this area. Commanded by forceful leaders and manned byaggressive, fearless crews the ships of Squadron TWENTY THREE coordinated as asuperb fighting team; they countered the enemy's fierce aerial bombing attacksand destroyed or routed his planes; they intercepted his surface task forces,sank or damaged his warships by torpedo fire and prevented interference withour transports. The brilliant and heroic record achieved by Destroyer SquadronTWENTY THREE is a distinctive tribute to the valiant fighting spirit of theindividual units in this indomitable combat group and of each skilled andcourageous ship's company."

For the President,

James Forrestal
Secretary of the Navy
Dyson 121kUndated, location unknown.-
Dyson 118kUndated, location unknown.-
Dyson 70kUSS Charles Ausburne (DD-570), USS Dyson (DD-572), and USS Claxton (DD-571) engage and sink the Japanese destroyer IJNS Yugiri in "The Little Beavers at the Battle of Cape St. George" by the aviation artist R.G. Smith. Courtesy of Ms. Sharlyn Marsh.Robert Hurst
Dyson 149kPhoto #: NH 59855. Captain Arleigh A. Burke, USN, Commander Destroyer Squadron 23 (seated, right center) with other officers of the squadron, during operations in the Solomon Islands, circa 1943. Those present are (seated, left to right): Commander Luther K. Reynolds, Commanding Officer, USS Charles Ausburne (DD-570); Commander R.W. Cavenaugh; Captain Burke; and Commander R.A. Gano, Commanding Officer, USS Dyson (DD-572). (standing, left to right): Commander Henry J. Armstrong, Commanding Officer, USS Spence (DD-512); Lieutenant J.W. Bobb; Commander J.B. Morland; and Commander J.B. Calwell. All but Cdr. Gano and Capt. Burke have autographed the original print. Courtesy of the Naval Historical Foundation. Collection of Admiral Arleigh A. Burke, USN.Bill Gonyo
Dyson 270kEarly 1943 view while still in Atlantic waters. NA 80G68125.Dave Schroeder and John Chiquoine
Dyson   Dyson
US Navy Yard, SC, March 27 1943, USS Dyson (DD-572).
Mike Mohl
Dyson 109kView of midships spaces of USS Dyson at Brooklyn Navy Yard, May 14 1943. Good detail or modifications done at Charleston in March. Tied up alongside USS Ringgold. NA 19N46271.Dave Schroeder and John Chiquoine
Dyson 147kPhoto #: NH 59864. Destroyer Squadron 23 officers of the squadron enjoy a beer at "Cloob Des-Slot", Purvis Bay, Solomon Islands, on 24 May 1944. Those present are (from left to right): Commander R.A. Gano, Commanding Officer, USS Dyson (DD-572); Commander Luther K. Reynolds, Commanding Officer, USS Charles Ausburne (DD-570); Captain Arleigh A. Burke, Squadron Commodore; Commander B.L. Austin, Commander Destroyer Division 46; Commander D.C. Hamberger, Commanding Officer, USS Converse (DD-509); Commander Herald Stout, Commanding Officer, USS Claxton (DD-571); and Commander Henry J. Armstrong, Commanding Officer, USS Spence (DD-512). Courtesy of the Naval Historical Foundation. Collection of Admiral Arleigh A. Burke, USN. U.S. Naval Historical Center Photograph.Bill Gonyo
Dyson 119kAugust 31 1944, for continuous successful strikes against enemy shipping and shore installations in the South Pacific while Commanding Officer of a destroyer, Commander Roy A. Gano, USN, of Pipestone, Minnesota, was awarded the Bronze Star Medal today by Under Secretary of the Navy Ralph A. Pard in ceremonies at the Navy Department, Washington, D.C. Commander Gano previously received the Navy Cross and the Silver Star. Official U.S. Navy Photograph.Bill Gonyo
Dyson 107kAmidships plan view looking forward of USS Dyson (DD 572) at Mare Island on 27 Sep 1944.Darryl Baker
Dyson 103kAmidships plan view looking forward of USS Dyson (DD 572) at Mare Island on 27 Sep 1944. USS Bradford (DD 545) is forward of Dyson.Darryl Baker
Dyson 101kAft plan view of USS Dyson (DD 572) at Mare Island on 27 Sep 1944. USS Bradford (DD 545) is forward of Dyson. She was in overhaul at the yard from 17 Aug until 29 Sep 1944.Darryl Baker
Dyson 65kSeptember 30 1944 at Mare Island. The ship is painted in camouflage Measure 31, Design 16d.Captain Jerry Mason USN
Dyson 105kUSS Dyson (DD-572) underway off Mare Island Navy Yard, California on 30 September 1944. She is painted in Camouflage Measure 31, Design 16D Photograph from the Bureau of Ships Collection in the U.S. National Archives. Photo #: 19-N-73206.Robert Hurst
Dyson 135kScoreboard on the USS Dyson's gun director 1944 which indicates: 2 Japanese merchant ships sunk,3 Japanese warships sunk, 8 shore bombardments, and 7 Japanese planes shot down.Bill Gonyo
On Federal Republic of Germany Service
Dyson 104kUndated, location unknown.Wolfgang Hechler
Dyson 162kUndated, location unknown.Wolfgang Hechler
Dyson 102kUndated, location unknown.Wolfgang Hechler
Dyson 140kUndated, location unknown.Wolfgang Hechler
Dyson 78kUndated, location unknown.Robert Hurst
Dyson 95kAs Z-5/D-179 circa early 1960's.Marc Piché
Dyson 150kFGS Z-5 (D179, ex-USS Dyson) underway in 1970, location unknown. Federal German Navy, Official.Robert Hurst
Dyson 72kAs D179, drydocked by HDW in Kiel in October 1979.Jörg Bihlmayr
Dyson 66kAs above.Jörg Bihlmayr
Dyson 65kAs above.Jörg Bihlmayr
Dyson 126kAs above.Jörg Bihlmayr
Dyson 104kA series of four views of the Z-5/D-179 showing her coming longside to FGS Mölders (D186) during maneuvers in 1981 in the North sea area.Matias C. Höhne
Dyson 109kAs aboveMatias C. Höhne
Dyson 119kAs aboveMatias C. Höhne
Dyson 103kAs aboveMatias C. Höhne
Dyson 144kD179 after the 533mm Torpedo tubes were removed and replaced by 2 533mm UTR Torpedo tubes.Jörg Bihlmayr
Dyson 47kAs D-179.Franzen Karlheinz
Dyson 5kGerman Navy Coat of Arms for the Z5/D-179.Franzen Karlheinz

USS DYSON DD-572 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Roy Alexander Gano    Dec 30 1942 - Mar 12 1944 (Later VADM)
LCDR James Dunnington Babb    Mar 12 1944 - Sep 14 1944
CDR Lawrence Ernest Ruff    Sep 14 1944 - Sep 24 1945 (Later RADM)
LCDR Vincent Patrick Healey    Sep 24 1945 - Oct 11 1945 (Later RADM)
LCDR Richard Charles Smart   Oct 11 45 - Dec 45 (Acting)
LCDR Vincent Patrick Healey    Dec 1945 - Aug 19 1946 (Later RADM)
LT William Walker Lancaster    Aug 19 1946 - Mar 31 1947

Commanding Officers under Federal German Command
Thanks to Wolfgang Hechler
(KK = Korvettenkapitän = LCDR    FK = Fregattenkapitän = CDR    KzS = Kapitän zur See = CAPT)

FK  Albrecht Obermaier    Feb 17 1961 - Dec 1961 (Later RADM)
FK  Schmoeckel    Dec 1961 - Dec 1962 
FK  Seizinger    Dec 1962 - May 1963 
KK  Gustav-Adolf Diedrich    May 1963 - Dec 1963 
KK  Hans-Hermann Schult    Dec 1963 - Sep 1965 
KK  Hillmann    Sep 1965 - Sep 30 1966
(decommissioned Sep 30 1966 - Sep 26 1968)
FK  Paul Fischer    Sep 26 1968 - Aug 1970
(No CO assigned Aug 1970 - Sep 8 1971) 
FK  Gamböck    Sep 8 1971 - Jan 1974 
FK  Joachim Warkocz    Jan 1974 - Jun 1975 
FK  Groothuis    Jun 1975 - Sep 1978 
FK  Eberhard Eicke    Sep 1978 - Sep 1981 
FK  Hans-Erwin Dietrich von der Planitz    Sep 1981 - Feb 1982 
KzS Joachim Warkocz    Feb 1982 - Feb 26 1982
Commanding Officers under Federal German Command
Thanks to Wolfgang Hechler
(KK = Korvettenkapitän = LCDR    FK = Fregattenkapitän = CDR    KzS = Kapitän zur See = CAPT)

FK Dietrich von der Planitz    ? - Feb 26 1982

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster