NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS STEMBEL (DD-644)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NBDX

CLASS - FLETCHER As Built.
Displacement 2924 Tons (Full), Dimensions, 376' 5"(oa) x 39' 7" x 13' 9" (Max)
Armament 5 x 5"/38AA, 10 x 40mm, 7 x 20mm AA, 10 x 21" tt.(2x5).
Machinery, 60,000 SHP; General Electric Geared Turbines, 2 screws
Speed, 38 Knots, Range 6500 NM@ 15 Knots, Crew 273.
Operational and Building Data
Laid down by Bath Iron Works, Bath ME December 21 1942.
Launched May 8 1943 and commissioned July 16 1943.
Decommissioned May 31 1946 and recommissioned November 9 1951.
Decommissioned May 27 1958.
Stricken September 1 1975.
To Argentina August 7 1961, renamed Rosales.
Fate Stricken, sold to Levin Co, San Jose, CA for $83,336 and broken up for scrap at Terminal Island in 1982.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
No Photo
Available
-Roger N. Stembel, born in Middletown, Md., was appointed midshipman on 27 March 1832. He served in the West India, Mediterranean, Home, Brazil, China, and East India Squadrons prior to the Civil War. During the Civil War, Stembel served in the Western Gunboat Flotilla during 1861 and 1862. He participated in the engagements of Lucas' Bend, 9 September 1861; Belmont, November 1861; Fort Henry, February 1862; and the bombardment and capture of Island No. 10 in March and April 1862. Stembel was seriously wounded in an engagement with Confederate rams near Fort Pillow on 10 May 1862, and invalided in 1863. Stembel was assigned shore duty at Pittsburgh in 1864 and 1865. Promoted to captain in 1866, he commanded Canadaigua in the European Squadron from 1865 to 1867. He was stationed at Boston in 1869 and was promoted to commodore in 1871. In that year, he assumed command of the North Squadron of the Pacific Fleet; and, in 1872, he assumed command of the Pacific Fleet as well. He retired on 27 December 1872 and was promoted to rear admiral on 5 June 1874. Admiral Stembel died in New York City on 20 November 1900.Bill Gonyo
Stembel 102kArtist's conception of the Stembel as she appeared in late World War II by the renowned graphic illustrator John Barrett with the text written by naval author and historian Robert F. Sumrall. Their company Navy Yard Associates offers prints of most destroyers, destroyer escorts, submarines and aircraft carriers in various configurations during the ship's lifetime. The prints can be customized with ship's patches, your photograph, your bio, etc. If you decide to purchase artwork from them please indicate that you heard about their work from NavSource.Navy Yard Associates
Stembel 107kUndated, heavy weather alongside a carrier.Royce Albright
Stembel 58kUndated, her appearance in the World War II. The ship is painted in camouflage Measure 32, Design 10d.Royce Albright
Stembel 74kUndated, her appearance in the Korean War.Royce Albright/Robert Hurst
Stembel 44kUndated, location unknown.Wally Brockway
Stembel 65kUndated, location unknown.Wally Brockway
Stembel 74kUndated, location unknown.Wally Brockway
Stembel 77kUndated, location unknown.Wally Brockway
Stembel 75kLaid up in mothballs at Long Beach, California, date unknown. From left to right are USS Charles J. Badger (DD-657), USS Stemble (DD-644), USS Wiley (DD-597), USS Hudson (DD-475) and USS Hall (DD-583).Robert Hurst
Stembel 240kUndated, location unknown.Ed Zajkowski
Stembel 198kUndated, location unknown.Ed Zajkowski
Stembel 79kUndated, location unknown.Robert Hurst
Stembel 158kCirca 1944 alongside the USS Essex. Photo from Royce's fathers collection, he was an SK1c on the Stembel during this period.Royce Albright
Stembel 71kCirca 1944 alongside the USS Essex. Photo from Royce's fathers collection, he was an SK1c on the Stembel during this period.Royce Albright
Stembel 109kCirca 1944Chris McCabe
Stembel   Stembel   Stembel
Views of Stembel crew during refueling operations October 25 1944, as seen from USS Monitor (LSV-5). From NA 80G351518 and 351520.
John Chiquoine and Dave Schroeder
Stembel 50kMidway Island circa 1955 with USS Black (DD-761) alongside.Larry Newman/Leonard Forster/Robert Hurst
Stembel 174kThe Stembel alongside the USS Hornet circa 1955.Leonard Forster
Stembel 116kUSS Stemble (DD-644) underway in heavy seas, circa 1956. Photographed from USS Yorktown (CVA-10). Official U.S. Navy Photograph, from the collections of the Naval History and Heritage Command. Photo #: NH 107210.Robert Hurst
Stembel 198kCRUDESPAC photo released by the 12 Naval District PIO on June 4, 1957. The photo is from the files of the Vallejo Naval and Historical Museum.Darryl Baker
Stembel 122kSan Francisco June 13 1957.Robert M. Cieri
Stembel 46kShips patch.Mike Smolinski
On Argentinian Service
Stembel 140kEx USS Stembel (DD-644) as ARA Rosales (DD 22) during UNITAS XI 1970.LCDR Orlando Gallardo, Jr. U.S. Navy
Stembel 140kEx USS Stembel (DD-644) as ARA Rosales (DD 22) and Ex USS Dortch (DD-670) as ARA Espora (DD 21) during UNITAS XI 1970.LCDR Orlando Gallardo, Jr. U.S. Navy
Stembel 146kThe First and Second Destroyer Divisions in 1979 at the Naval Base of Puerto Belgrano, near Bahia Blanca in the south part of Buenos Aires Province. Since no hull numbers can be seen it is impossible to accurately identify each ship, however, the ships present include the D 22 Rosales (ex DD 644 Stembel), D 29 Piedrabuena (ex DD 730 Collett), D 25 Seguí (ex DD 702 Hank), D 23 Domecq Garcia (ex DD630 Braine), D 24 Storni (ex DD 547 Cowell), D 27 Py (ex DD 877 Perkins) and the D 26 Bouchard (ex DD 704 Borie). Additional info thanks to Adalberto Alvarez; "In the photograph, the ships on the right belong to the 2nd Division of Destroyers. On the left, we see the 1st Division of Destroyers, and we find the Bouchard among these. (The Bouchard was assigned to the 2nd Division in 1980). The ship we see on the front of the 1st Division Destroyers is not the Bouchard, because the Bouchard didn’t have that kind of life rafts until 1982, during the war. The ship in the middle belongs to the Fletcher class. This means that the Bouchard is the one moored to dock."Horacio Héctor Virardi

USS STEMBEL DD-644 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Thomas Henry Tonseth    Jul 16 1943 - Dec 1 1943
CDR William Leonard Tagg    Dec 1 1943 - Jan 2 1945 (Later RADM)
CDR Matthew Stelzner Schmidling    Jan 2 1945 - Dec 1 1945
(Decommissioned May 31 1946 - Nov 9 1951)
CDR Sydney George Rubinow Jr. Nov 9 1951 - 1953 CDR James Morris Marshall ? 1957 - May 27 1958

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster