NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS JOHN HOOD (DD-655)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NXWN

Tactical Voice Radio Call Sign (circa 1968) - PERSISTENT

CLASS - FLETCHER As Built.
Displacement 2924 Tons (Full), Dimensions, 376' 5"(oa) x 39' 7" x 13' 9" (Max)
Armament 5 x 5"/38AA, 10 x 40mm, 7 x 20mm AA, 10 x 21" tt.(2x5).
Machinery, 60,000 SHP; Allis Chalmers Turbines, 2 screws
Speed, 38 Knots, Range 6500 NM@ 15 Knots, Crew 273.
Operational and Building Data
Laid down by Gulf Shipbuilding, Chickasaw Ala. October 12 1942.
Launched October 25 1943 and commissioned June 7 1944.
Decommissioned July 3 1946 and recommissioned August 3 1951.
Decommissioned June 30 1964.
Stricken December 1 1974.
Fate Sold April 12 1976 to Luria Brothers, Philadelphia and scrapped at Kearny, NJ.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Hood 131kJohn Hood was born in Florence, Ala., 3 December 1859. He was appointed to the Naval Academy in 1875, and graduated from the Naval Academy, second in his class. His first cruise after graduation took him to the South Atlantic in Shenandoah, and he later sailed in Wachusetts, Brooklyn, Vandalia, Mohician, Jamestown, Constellation, Bancroft and Kearsarge. Hood was wrecked with Kearsarge 21 February 1894 on Roncador Reef off Central America in the Pacific, and was a lieutenant in Maine when she was blown up at Havana 15 February 1898. Hood commanded Hawk during the Spanish American War, carried information of the arrival of the Spanish Squadron off Santiago to the commander of the Flying Squadron at' Cienfuegos, and delivered orders for him to proceed to Santiago 23 May 1898. He also served in Nero during the Spanish War. Hood surveyed the Pacific in 1899-1900 to prepare data and charts by which the Pacific cable was laid. He commanded Elcano in Chinese waters during the Russo-Japanese War from 1903 to 1905 and Tacoma from 1907 to 1909, during Haitian and Central American revolutions and elections. He was in charge of the ships at the Naval Academy in 1909 and 1910. He commanded Rhode Island of the Atlantic Fleet in 1910-11. Under him in 1911-12, Delaware won the battle efficiency pennant. From 1912 to 1915 he was a member of the General Board of the Navy. In 1915-16 he commanded Texas which won the "Red E" for excellence in engineering efficiency. He was promoted to Rear Admiral August 29, 1916 and retired 18 March 1918. Admiral Hood died at the Naval Hospital, Annapolis, Md., February 11, 1919. Digital ID: ggbain 15824, Library of Congress Prints and Photographs Division.Bill Gonyo
Hood 78kArtist's conception of the Hood by the renowned graphic illustrator John Barrett with the text written by naval author and historian Robert F. Sumrall. Their company Navy Yard Associates offers prints of most destroyers, destroyer escorts, submarines and aircraft carriers in various configurations during the ship's lifetime. The prints can be customized with ship's patches, your photograph, your bio, etc. If you decide to purchase artwork from them please indicate that you heard about their work from NavSource.Navy Yard Associates
Hood 30kUndated, location unknown.Douglas Sanchez
Hood 160kUndated, location unknown.Ed Zajkowski
Hood 114kDecember 1944, location unknown.Wolfgang Hechler
Hood 45kUSS John Hood being refueled in December 1961 alongside the USS Lake Champlain (CVS-39).Bill Gonyo
Hood 69kNPC-1062331 photo dated 1962.Don Scott, YNCS (SS) USN (Ret.)
Hood 93kCirca 1962, location unknown.Marc Piché
Hood 42kShip's patch.Mike Smolinski
Hood 57kShip's patch, circa 1961-1963.Jim Perry
Hood 77kShip's patch, circa 1961-1963.Jim Perry

USS JOHN HOOD DD-655 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Thomas James Thornhill Jr.    Jun 7 1944 - Dec 10 1944
CDR Allan Lorentz Reed    Dec 10 1944 - Feb 10 1946 (Later RADM)
LT Elliot Meeker Weart    Feb 10 1946 - Jul 3 1946
(Decommissioned Jul 3 1946 - Aug 3 1951)
CDR Saxe Perry Gantz    Aug 3 1951 - Jun 20 1952
CDR Edmund Brewster Pugsley    Jun 20 1952 - Sep 17 1953
CDR Joseph David Linehan    Sep 17 1953 - Dec 12 1955
CDR James Meehan Campbell    Dec 12 1955 - Sep 30 1957
CDR William Fowler Vose    Sep 30 1957 - ?
CDR George William Folta Jr.    1960 - Jul 1962
CDR John Ferris Ackerman    Jul 1962 - ?

Crew Contact And Reunion Information

Contact Name: Joe Burke
Address: 705 Iris Lane, Vero Beach, FL 32963
Phone: 561-231-0111
E-mail: SrBurkes@cs.com


Note About Contacts.

The contact listed, Was the contact at the time for this ship when located. If another person now is the contact, E-mail me and I will update this entry. These contacts are compiled from various sources over a long period of time and may or may not be correct. Every effort has been made to list the newest contact if more than one contact was found.


Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster