NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS GAINARD (DD-706)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NHEU

Tactical Voice Radio Call Sign (circa 1968) - RAZORBACK

CLASS - ALLEN M. SUMNER As Built.
Displacement 3218 Tons (Full), Dimensions, 376' 6"(oa) x 40' 10" x 14' 2" (Max)
Armament 6 x 5"/38AA (3x2), 12 x 40mm AA, 11 x 20mm AA, 10 x 21" tt.(2x5).
Machinery, 60,000 SHP; General Electric Geared Turbines, 2 screws
Speed, 36.5 Knots, Range 3300 NM@ 20 Knots, Crew 336.
Operational and Building Data
Laid down by Federal Shipbuilding, Kearny NJ. March 29 1944.
Launched September 17 1944 and commissioned November 23 1944.
Decommissioned and Stricken at Boston February 26 1971.
Fate Offered to Iran May 19 1971, offer rejected after INSURV found vessel unfit, DD 780 awarded in place.
Sold March 26 1974 to Boston Metals Corp., Baltimore and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Gainard 75kJoseph Aloysius Gainard, born 11 October 1889 in Chelsea, Mass., enlisted in the U.S. Naval Reserve Force 23 November 1917. He received the Navy Cross for distinguished service while Master of American merchant steamer City of Flint, seized by a German cruiser on the high seas 9 October 1939 but returned to him in a Norwegian fjord 3 November. Recalled to active duty on 30 July 1941, he commanded submarine decoy ship Big Horn (AO-45) in the Caribbean, then commanded attack transport Bolivar (APA-34) in the Pacific. Illness took Captain Gainard from this duty and he died in the U.S. Naval Hospital at San Diego, Calif., 23 December 1943.Bill Gonyo
Gainard 154kArtist's conception of the Gainard as built in a cutaway view by the renowned graphic illustrator John Barrett with the text written by naval author and historian Robert F. Sumrall. Their company Navy Yard Associates offers prints of most destroyers, destroyer escorts, submarines and aircraft carriers in various configurations during the ship's lifetime. The prints can be customized with ship's patches, your photograph, your bio, etc. If you decide to purchase artwork from them please indicate that you heard about their work from NavSource.Navy Yard Associates
Gainard 133kUSS Compton (DD-705) and USS Gainard (DD-706) just before launching at Federal Shipbuilding in Kearny, NJ March 28 1944.Steve Golden
Gainard 81kThe destroyers USS Compton (DD-705), USS Purvis (DD-709), USS Dickson (DD-708) and the USS Gainard (DD-706) behind the USS Yosemite (AD-19). Circa mid 1950's, location unknown.William T. Bullard
Gainard 81kUndated, location unknown.Richard Miller BMCS USNR RET.
Gainard 143kUndated, location unknown.Richard Miller BMCS USNR RET.
Gainard 136kNovember 1944, location unknown.Ed Zajkowski
Gainard 59kSeptember 19 1951, location unknown.Robert Hurst
Gainard 238kCirca 1952-1954 when CDR Brookings was in command. Venice, Italy with the USS Pittsburgh (CA-72) behind).Gordon Imrie
Gainard 136kCirca 1952-1954 when CDR Brookings was in command. Location unknown.Gordon Imrie
Gainard 202kSeptember 13 1952 at Newport, RI. Officers row.Gordon Imrie
Gainard 440kSeptember 13 1952 at Newport, RI. The Crew.Gordon Imrie
Gainard 126kThe USS Compton (DD-705), USS Gainard (DD-706), USS Perry (DD-844) and USS Harlan R. Dickson (DD-708) circa 1958. From the collection of John L. Slade who was XO of the Perry from 1951 to 1953 and Captain of the Gainard from 1957 - 1959.John L. Slade III
Gainard 173kCirca 1957-1959, from the collection of John L. Slade who was Captain of the Gainard from 1957 - 1959.John L. Slade III
Gainard 272kImage from a "Wecome Aboard" pamphlet circa 1957-1959, from the collection of John L. Slade who was Captain of the Gainard from 1957 - 1959.John L. Slade III
Gainard 189kImage of some of the Chiefs and Officers, Captain Slade is in the Center, circa 1957-1959. From the collection of John L. Slade who was Captain of the Gainard from 1957 - 1959.John L. Slade III
Gainard 214kGainard alongside the USS Franklin D. Roosevelt (CVA-42) on December 15 1957, photo (CVA-42-4035). From the collection of John L. Slade who was Captain of the Gainard from 1957 - 1959.John L. Slade III
Gainard 271kA letter from the Commander of the Destroyer Force dated August 21 1959 thanking Captain Slade for his service with the "Tin Can Navy." From the collection of John L. Slade who was Captain of the Gainard from 1957 - 1959.John L. Slade III
Gainard 58kAtlantic, March 1966 Richard Leonhardt
Gainard 51kAtlantic, March 1967 Richard Leonhardt
Gainard 42kAtlantic, March 1967 Richard Leonhardt
Gainard 67kAtlantic, March 1967 Richard Leonhardt
Gainard 70kAtlantic, March 1967. Alongside AO-39 Kankakee. Richard Leonhardt
Gainard 82kNewport RI., March 1967. In Between DD-842 Fiske And DD-858 Fred T. Berry. Richard Leonhardt
Gainard 192k1968 in the Mediterranean, as seen from a Soviet warship.Eugene Ivkin
Gainard 161kGainard at Rapallo (Genoa) on October 11 1968.Carlo Martinelli
Gainard 202kAs above.Carlo Martinelli
Gainard 108kEx-USS Gainard (DD-706) berthed at the Philadelphia Navy Yard, 6 October 1973, following her transfer to Iranian custody. Source: Naval History and Heritage Command. NH 79034.Mike Green
Gainard 60kShip's patch.Mike Smolinski
Gainard 39kShip's patch.Mike Smolinski
Gainard 50kShip's Zippo.Tommy Trampp
Click here to see our Special Feature - Interior Views of Sumner Class Destroyers as Built

USS GAINARD DD-706 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Francis Joseph Foley    Nov 23 1944 - May 10 1946
CDR Walter Harlen Baumberger    May 10 1946 - Sep 3 1946 (Later VADM)
LT Francis Joseph Bader    Sep 3 1946 - Sep 20 1946 (Acting)
CDR James Ragan Gustin    Sep 20 1946 - Oct 29 1947
LT Francis Joseph Bader    Oct 29 1947 - Jan 2 1948 (Acting)
LCDR Russell Francis Flynn    Jan 2 1948 - Feb 5 1948
CDR Donald Gregor Geo    Feb 5 1948 - Sep 23 1949
CDR Francis Clyde Rydeen    Sep 23 1949 - Mar 14 1951
CDR Thomas Stanley Sewell Medford    Mar 14 1951 - May 10 1952
CDR Robert Somers Brookings II    May 10 1952 - Mar 26 1954
CDR John Robert Welsch    Mar 26 1954 - Sep 24 1955
CDR Samuel Elijah Watson    Sep 24 1955 - Aug 14 1957
CDR John Lathrop Slade Jr.    Aug 14 1957 - Aug 14 1959
CDR Charles Edward Smith    Aug 14 1959 - Mar 6 1961
CDR Charles Kittelle Moore    Mar 6 1961 - May 31 1963
CDR Richard Aubrey Griswold    May 31 1963 - Nov 27 1964
CDR Aloysius Joseph Pickert Jr.    Nov 27 1964 - Sep 6 1966
CDR Willard Huntington Clark    Sep 6 1966 - Dec 12 1968
CDR Raymond Thomas McDonald    Dec 12 1968 - Jun 19 1970
CDR Willis Joseph Clermont Jr.    Jun 19 1970 - Aug 14 1970
LCDR Edgar Gene Trayer    Aug 14 1970 -  Feb 26 1971

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster