NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS TAUSSIG (DD-746)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NHIG

Tactical Voice Radio Call Sign (circa 1968) - BROAD SWORD

CLASS - ALLEN M. SUMNER As Built.
Displacement 3218 Tons (Full), Dimensions, 376' 6"(oa) x 40' 10" x 14' 2" (Max)
Armament 6 x 5"/38AA (3x2), 12 x 40mm AA, 11 x 20mm AA, 10 x 21" tt.(2x5).
Machinery, 60,000 SHP; General Electric Geared Turbines, 2 screws
Speed, 36.5 Knots, Range 3300 NM@ 20 Knots, Crew 336.
Operational and Building Data
Laid down by Bethlehem Steel, Staten Island NY August 30 1943.
Launched January 25 1944 and commissioned May 20 1944.
Completed FRAM upgrade September 1962.
Decommissioned December 1 1970.
Stricken February 1 1974.
To Taiwan May 6 1974, renamed Lo Yang.
Decommissioned by Taiwan February 15 2000.
Fate As of March 2004 is scheduled to be preserved as a museum in Kaohsiung, Taiwan.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Taussig 76kEdward David Taussig was born on 20 November 1847 in St. Louis, Mo. On 24 July 1863, he was appointed a midshipman at the Naval Academy, then, because of the Civil War, temporarily located at Newport, R.I. Midshipman Taussig graduated from the Academy on 6 June 1867 and began his sea duty in Minnesota. He was commissioned ensign on 13 January 1869 to date from 18 December 1868. Following a tour of duty in Resaca and Narragansett, Taussig embarked upon a succession of assignments ashore. On 1 July 1874, he returned once more to Newport to begin a course of instruction at the Torpedo Station recently established there. On 29 October, Lt. Taussig was transferred to the Hydrographic Office in Washington, D.C. He was detached from the assignment on 28 December and ordered to the Interoceanic Survey. He returned to Washington in April 1875 for duty with the Bureau of Navigation until October. He rounded out his duty ashore with a tour at the Washington Navy Yard from 2 October 1875 until 25 April 1876. Over the next four years, he served successively in Juniata, Monongahela, Trenton, and Constellation. From 19 June 1880 until 12 May 1881, Taussig served at the Naval Academy and, after three months at sea in Dale, he returned there for another 21-month tour. Following three years and four months with the Coast Survey, he returned to sea on 1 September 1886 assigned to Jamestown. Between December 1887 and March 1894, Taussig served successively in the Bureau of Navigation, the Library and War Records Office, and as a member of the board at the Columbian Exposition. On 17 March 1894, Taussig became executive officer of Atlanta. By October 1895, he was Richmond's executive officer. He reported to Independence for temporary duty on 11 February 1896; however, his assignment was changed on the 20th, when he became executive officer of Monadnock. After duty with the Hydrographic Office and as Hydrographic Inspector with the Coast Survey between August 1896 and August 1897, he assumed command of the schooner Matchless. In May 1898, he started another period of shore assignments which took him first to the Office of Naval Intelligence and thence to the Norfolk Navy Yard as ordnance officer. On 1 August 1898, Taussig took command of Bennington. Following a year and two months in that gunboat, he returned to shore duty on 31 October 1899 in charge of the 13th Light House District. Taussig commanded Yorktown from 5 June 1900 until 28 October 1901, at which time he was sent to the Washington Navy Yard for ordnance instruction. Late in December, he was transferred to the Boston Navy Yard as its ordnance officer. He remained there until late May 1902 when he assumed command of Enterprise. Promoted to captain on 7 November, Taussig was detached from Enterprise on 3 December and ordered for duty as Captain of the Yard at Pensacola, Fla. Capt. Taussig took a course of instruction at the Naval War College from 1 June to 6 August 1903. Between then and February 1907, he commanded successively—Independence, Massachusetts, and Indiana. He served next as Captain of the Yard at the New York Navy Yard until 28 May 1907 when he went to Philadelphia for general court martial duty through the latter part of December. On 27 December, Capt. Taussig assumed command of both the Norfolk Navy Yard and the 5th Naval District. On 15 May 1908, he was promoted to rear admiral. Although Rear Admiral Taussig was transferred to the Retired List on 12 November 1909 to date from the 20th, his service to the Navy did not end. Though relieved of command of the 5th Naval District upon retirement, he returned to the colors nine years later as the Commandant, Naval Unit, Columbia University. He held that command from 27 September until 10 December 1918, whereupon he returned to private life. On 29 January 1921, Rear Admiral Taussig died at the naval hospital in Newport, R.I. Photo #: NH 99045. Captain Edward D. Taussig, USN (holding cap) greeting guests, probably on board USS Massachusetts (Battleship # 2), circa 1905-1906, while he was the ship's Commanding Officer. U.S. Naval Historical Center Photograph.Bill Gonyo
Taussig 95kArtist's conception of the Taussig as she appeared after the early 1950's conversion by the renowned graphic illustrator John Barrett with the text written by naval author and historian Robert F. Sumrall. Their company Navy Yard Associates offers prints of most destroyers, destroyer escorts, submarines and aircraft carriers in various configurations during the ship's lifetime. The prints can be customized with ship's patches, your photograph, your bio, etc. If you decide to purchase artwork from them please indicate that you heard about their work from NavSource.Navy Yard Associates
Taussig 97kArtist's conception of the Taussig as she appeared after FRAM II overhaul by the renowned graphic illustrator John Barrett with the text written by naval author and historian Robert F. Sumrall. Their company Navy Yard Associates offers prints of most destroyers, destroyer escorts, submarines and aircraft carriers in various configurations during the ship's lifetime. The prints can be customized with ship's patches, your photograph, your bio, etc. If you decide to purchase artwork from them please indicate that you heard about their work from NavSource.Navy Yard Associates
Taussig 68kUndated postcard Copyright © Marine Photos, San Diego, CA.Mike Smolinski
Taussig 51kUndated postcard Copyright © Marine Photos, San Diego, CA.Mike Smolinski
Taussig 124kUndated, location unknown.Ed Zajkowski
Taussig 227kUndated, location unknown.Wolfgang Hechler
Taussig 68kJanuary 25 1944, Staten Island, NY, the 2,200-ton super destroyer U.S.S. Taussig, named after the late Rear Admiral Edward David Taussig, whose heirs have also made naval history, slides down the ways at the Staten Island yard of the Bethlehem Shipbuilding Corp. With the striking power of a World War one cruiser, the U.S.S. Taussig has been designed largely for action in the Pacific as a "Jap-buster". ACME Photo from the MacArthur Museum of Arkansas Military History.Bill Gonyo
Taussig 142kAugust 18 1944 at New York Navy Yard.Ed Zajkowski
Taussig 196kUSS Taussig (DD-746) transferring wounded personnel to the USS Independence (CVL-22), circa early 1945. US Navy and Marine Corps Museum/Naval Aviation Museum, Photo No.2001.268.022.047.Mike Green
Taussig 117kUSS Taussig (DD-746) Underway during the later 1940s or early 1950s. This image was received by the Naval Photographic Center in December 1959, but was taken about a decade earlier. Official U.S. Navy Photograph, from the collections of the Naval Historical Center.Fred Weiss
Taussig 133kCirca 1950-1952, from the collection of Clifford L. Rayl.Keith Rayl
Taussig 137kAs above.Keith Rayl
Taussig 78kCirca 1953.Marc Piché
Taussig 86kSan Diego, circa early 1950's.Marc Piché
Taussig 91kUSS Taussig (DD-746) operating at sea, 1 April 1957 (USN Photo No NH 98994).Robert Hurst
Taussig 117kSan Francisco June 13 1957.Robert M. Cieri/Bernie Huisingh
Taussig 111kNestled alongside the U.S.S. Kearsarge (CVS-33) at San Diego, are three modern destroyer escorts and three destroyers of the COMCRUDESPAC force. The carrier and her group of 'greyhound' make up a Navy Hunter-Killer Group now operating in the Pacific. Included are the (outboard in) USS Bridget (DE-1024), USS Evans (DE-1023), USS Hooper (DE-1026) all of CORTRON THREE; USS Lofberg (DD-759), USS Taussig (DD-746) and the USS John A. Bole (DD-755), all of DESDIV 72." Official U.S. Navy photograph dated 4 March 1961.Hoyt "Bud" Colburn collection, via Carol Edgemon Hipperson, author of "Radioman: An Eyewitness Account of Pearl Harbor & World War II in the Pacific
Taussig 113kUSS Taussig (DD-746) Underway off the coast of Oahu, Hawaii, 10 May 1963. Taken by PH2 Francis L. Antoine, USN. Official U.S. Navy Photograph, from the collections of the Naval Historical Center.Fred Weiss
Taussig 211kUSS Klondike (AR-22) In Subic Bay, Philippines, on 1 November 1963. The destroyers alongside, all "FRAM II" types of Destroyer Squadron 15, are: (from inboard to outboard): USS Taussig (DD-746); USS John A. Bole (DD-755); USS Lofberg (DD-759); and USS John W. Thomason (DD-760). Official U.S. Navy Photograph, from the collections of the Naval Historical Center.Fred Weiss
Taussig 138kUSS Taussig (DD-746) Underway at sea, 13 January 1965. Photographed by PH3 L.E. Cannon. Official U.S. Navy Photograph, from the collections of the Naval Historical Center.Fred Weiss
Taussig 21kTaken in 1968 from the fantail of the U.S.S. Yorktown during a WesPac unrep.Larry Futrell
Taussig 40kPhoto taken during an amphibious landing near the DMZ in 1969.William P. Jones, M.D.
Taussig 150kApril 24 1969, location unknown.Ed Zajkowski
Taussig 97kSeptember 1969 at Subic Bay, Seaman L. J. Kusak and GMCS A. A. Epperson from USS Dixie (AD-14) install a new 5" gun barrel. Photo by Terry Borchers, NPC 1143149.Ed Zajkowski
Taussig 175kUSS Taussig (DD-746) Ship's officers posed on her helicopter deck, circa 1970. Note the flag, featuring a tiger emblem. This photograph was received from USS Taussig prior to February 1971. Official U.S. Navy Photograph, from the collections of the Naval Historical Center.William P. Jones, M.D.
Taussig 48kShip's patch.Mike Smolinski
Taussig 53kShip's patch.Mike Smolinski
Taussig 215kShip's patch.Don Mc Grogan
Click here to see our Special Feature - Interior Views of Sumner Class Destroyers as Built

USS TAUSSIG DD-746 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Josephus Amberg Robbins    May 20 1944 - Jun 19 1945
CAPT Warren Howard McClain    Jun 19 1945 - Jan 1946
CDR Charles Melville Keyes    Jan 1946 - Sep 1947
CDR Harry Fred Holmshaw Jr.    Sep 1947 - Jan 1950
CDR William Carl Meyer    Jan 1950 - Dec 1951
CDR Joseph Matthew McDowell    Dec 1951 - Sep 19 1953
CDR Woodrow Wilson McCrory    Sep 19 1953 - Jul 1955
CDR Douglas George Anstett    Jul 1955 - Sep 1957
CDR Roy William Randolph Zimdars    Sep 1957 - Feb 1959
CDR James Robert Methvin Jr.    Feb 1959 - Jun 1960
LCDR John Daniel Owens    Jun 1960 - Jul 1960
CDR Peter Karonis    Jul 1960 - Aug 1962
CDR James Edward Panther    Aug 1962 - Feb 1963
CDR Orval Keith Hallam    Feb 1963 - Jun 1964
CDR Dale Steel Perry    Jun 1964 - Jan 1966
CDR Samuel Lee Gravely Jr.    Jan 1966 - Jun 1968 (Later VADM)
CDR Robert Earl Adler    Jun 1968 - Dec 12 1969
CDR Paul Richard Byrd    Dec 12 1969 - Sep 1970
LCDR Jack Bletz Bowman Jr.    Sep 1970 - Dec 1 1970

Crew Contact And Reunion Information

Contact Name: Everett Sights
Address: 5538 Chauveau Drive, St.Louis, MO 63129
Phone:
E-mail: esights@charter.net


Note About Contacts.

The contact listed, Was the contact at the time for this ship when located. If another person now is the contact, E-mail me and I will update this entry. These contacts are compiled from various sources over a long period of time and may or may not be correct. Every effort has been made to list the newest contact if more than one contact was found.


Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster