NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS BEATTY (DD-756)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NHIW

Tactical Voice Radio Call Sign (circa 1968) - GIGANTIC

CLASS - ALLEN M. SUMNER As Built.
Displacement 3218 Tons (Full), Dimensions, 376' 6"(oa) x 40' 10" x 14' 2" (Max)
Armament 6 x 5"/38AA (3x2), 12 x 40mm AA, 11 x 20mm AA, 10 x 21" tt.(2x5).
Machinery, 60,000 SHP; General Electric Geared Turbines, 2 screws
Speed, 36.5 Knots, Range 3300 NM@ 20 Knots, Crew 336.
Operational and Building Data
Laid down by Bethlehem Steel, Staten Island NY July 4 1944.
Launched November 30 1944 and commissioned March 31 1945.
Decommissioned and stricken July 14 1972.
To Venezuela July 14 1972, renamed Carabobo.
Fate Stricken and scrapped in 1981.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Beatty 62kFrank Edmund Beatty was born in Jefferson County, Wis., on 26 November 1853 and graduated with the Naval Academy Class of 1875, and then served at sea in the wooden screw-sloop Tuscarora before receiving his ensign's commission in 1876. After service at sea in a succession of ships--Minnesota, Richmond, Despatch, and Tallapoosa--between 1878 and 1889, he completed two tours of duty on shore, first in the Library and War Records Office (among the predecessor offices of the present Naval Historical Center) and then participating in the deliberation of the International Marine Conference. In the spring of 1892, Beatty returned to duty afloat, serving briefly in Ranger before being ordered to the monitor Miantonomah. After torpedo instruction, the young officer--by then a lieutenant--served in the dynamite cruiser Vesuvius; and spent the next few years alternating between duty ashore at the Naval Academy and afloat, in Monongahela. Reporting to the gunboat Adams in the summer of 1897, he became that ship's executive officer in October and served in that capacity until transferred to the monitor Monterey in March 1898. The following spring, Beatty became the executive officer of gunboat Wheeling. Shore duty at the Washington Navy Yard preceded a tour in charge of the Department of Yards and Docks in the Navy Department from 13 February 1901 to 21 January 1902. Two commands followed in succession: first, the nautical school ship Saratoga and then Gloucester, before he became Commander, Naval Base, Culebra, Puerto Rico, in February 1904, with additional duty commanding Gloucester. After a brief tour first as assistant inspector and later as the inspector of the 9th Light House District, headquartered at Chicago, Ill., Beatty spent the next decade alternating between ordnance duty ashore and service afloat, commanding in turn the cruisers Columbia and Charleston and the battleship Wisconsin. His shore duty included a tour as Assistant Superintendent of the Naval Gun Factory, Washington Navy Yard; one in the Bureau of Ordnance as a member of the board on sights; and, ultimately, a stint as Commandant of the Washington Navy Yard and Superintendent of the Naval Gun Factory. While holding the latter post from 1905 to 1907, Beatty was instrumental in the development of an electric range finder. Upon attaining flag rank in the spring of 1912, Beatty became a fleet division commander. Rear Admiral Beatty commanded a succession of Atlantic Fleet divisions--4th, 1st, and 3d--in 1913 and 1914. The outbreak of war in Europe in the summer of 1914 found him in command of Division 3, with his flag in Virginia. Detached from that duty in December 1914, he took up new duties as Commandant of the Norfolk Navy Yard and of the Norfolk Naval Station on 4 January 1915. Temporary duty in command of forces engaged in a war game in the spring of 1915 interrupted his tour at Norfolk; but, he soon returned to his duties there and carried them out until June 1916. Reporting to the Chief of Naval Operations for "temporary duty in connection with naval districts" in October 1916, Beatty served briefly as the Commandant, 5th Naval District, before being switched to the 6th Naval District, at Charleston, S.C., in February 1917. He served in that post for the rest of World War I and into 1919. Detached from all active duty in September 1919, he retired on 6 October 1919. Rear Admiral Beatty died at Charleston on 16 March 1926.Bill Gonyo
Beatty 27kUndated, location unknown.Lenny Aiello
Beatty 235kUndated, location unknown.Bill Gonyo
Beatty 159kUndated, location unknown. Photo is out of vertical/horizontal proportion.Bill Gonyo
Beatty 69kProbably during the mourning period for President Roosevelt while the ship was in Norfolk.William L. Mahone
Beatty 96kUndated, location unknown.Richard Miller BMCS USNR RET
Beatty 169kMarch 1945 at Bethlehem Steel, Staten Island, NY.Ed Zajkowski
Beatty 64kUSS Beatty (DD-756) underway off Staten Island, 30 March 1945. National Archives and Records Administration. Photo # 19-N-81418.Robert Hurst
Beatty 209kApril 18 1945, location unknown. From the collection of Chris Wright.Ed Zajkowski
Beatty 213kApril 18 1945, location unknown. From the collection of Chris Wright.Ed Zajkowski
Beatty 79kTwo views of the USS Hugh Purvis (DD-709) and USS Beatty (DD-756) at Rouen, France on March 2 1947.David M. Musgrave
Beatty 78kAs above.David M. Musgrave
Beatty 125k1954 lying in Guantanamo Bay, Cuba.Charles “Bud” Livingstone
Beatty 69kPhoto of USS Beatty (DD-756) I took from the deck of USS Purdy (DD-734) while en route to the Mediterranean in the late summer of 1960.Daniel Zavisza
Beatty 64kBoston, September 1961© Richard Leonhardt
Beatty 55kBoston Navy Yard, June 1961. USS Beatty (DD-756) and USS Compton (DD-705).© Richard Leonhardt
Beatty 148kStarboard view of the USS Beatty (DD-756) circa 1965 at an unknown location. Originally designated as part of the Allen M. Sumner class, the Beatty and her 19 unconverted sisters in this class were designated as the English class. From the 1967-68 Jane’s Fighting Ships.Mike Green
Beatty 136kNewspaper clipping from the Tampa Tribune, November 1970, of her 25th anniversary.Ted Perry
Beatty 344kNewspaper clipping circa 1971-1972.Joseph Mitchell Goforth
Beatty 41kShip's patch.Mike Smolinski
Beatty 145kShip's plaque.Michael Ayer
Click here to see our Special Feature - Interior Views of Sumner Class Destroyers as Built
On Venezualan Service
Beatty 123kARBV Carabobo (D-21) in Puerto Carbello, Venezuela scrap yard, December 1 1984.David Wright

USS BEATTY DD-756 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Malcolm Townsend Munger    Mar 31 1945 - Dec 30 1946
CDR Edward William Abbot    Dec 30 1946 - Mar 15 1949
CDR Harry Allan Barnard Jr.    Mar 15 1949 - Dec 3 1949
LCDR John McLaughlin    Dec 3 1949 - May 5 1950
CDR F. Arthur Shuman Jr.    May 5 1950 - Apr 30 1951
CDR Means Johnston Jr.    Apr 30 1951 - Aug 15 1952 (Later ADM)
LCDR Jame Dunbracco Nickerson    Aug 15 1952 - Sep 10 1952
CDR Christopher Roy Jennette    Sep 10 1952 - Oct 22 1954
CDR Walter Clarence Avery    Oct 22 1954 - Jan 8 1957
CDR Richard Webster Hyde    Jan 8 1957 - May 28 1958
CDR Alfred George Russillo    May 28 1958 - Jul 5 1960
CDR William Norman Price Homer Jr.    Jul 5 1960 - Mar 9 1962
CDR Robert James Stevenson    Mar 9 1962 - Mar 21 1964
CDR Henry Edwin Winter Jr.    Mar 21 1964 - Nov 13 1965
CDR Frederick Ford Jewett III    Nov 13 1965 - Feb 6 1968
CDR Stanley Charles Blouin Jr.    Feb 6 1968 - Mar 11 1968
CDR John Val Tol    Mar 11 1968 - Mar 19 1969
CDR Stanley Washburn Jones    Mar 19 1969 - Jul 24 1970
CDR James Robert Turnbull    Jul 24 1970 - Jul 18 1971
CDR William Henry Goforth Jr.    Jul 18 1971 - Jul 14 1972

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster