NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS PORTER (DD-800)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NKSF

CLASS - FLETCHER As Built.
Displacement 2924 Tons (Full), Dimensions, 376' 5"(oa) x 39' 7" x 13' 9" (Max)
Armament 5 x 5"/38AA, 10 x 40mm, 7 x 20mm AA, 10 x 21" tt.(2x5).
Machinery, 60,000 SHP; Westinghouse Turbines, 2 screws
Speed, 38 Knots, Range 6500 NM@ 15 Knots, Crew 273.
Operational and Building Data
Laid down by Seattle Tacoma Shipbuilding, Seattle. July 6 1943.
Launched March 13 1944 and commissioned June 24 1944.
Decommissioned July 3 1946, recommissioned February 9 1951.
Decommissioned August 10 1953.
Stricken October 1 1972.
Fate Sold March 21 1974 and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Porter 63kPhoto #: 80-G-K-17588. Captain David Porter, U.S.N. (1780-1843) portrait in oils, possibly by John Trumbull. Photographed September 1954 by PHC A.L. Brooks. This portrait is in the collections of the U.S. Naval Academy Museum, Annapolis, Maryland. Official U.S. Navy Photograph, now in the collections of the U.S. National Archives.
David Porter was born at Boston, Massachusetts, on 1 February 1780. He entered the U.S. Navy as a midshipman in 1798 and served in the Quasi-War with France and the Barbary Wars. He became a prisoner-of-war when USS Philadelphia was captured off Tripoli in October 1803. Following his release in 1805, Porter commanded USS Enterprise and later was in charge of naval forces at New Orleans, Louisiana. During the War of 1812, Captain Porter was Commanding Officer of the frigate Essex during her wide-ranging assault on British shipping, a campaign that continued until Essex was overwhelmed by HMS Phoebe and Cherub at Valpariso, Chile, on 28 March 1814. Following the War, Porter was a member of the Board of Navy Commissioners and led an expedition to supress West Indies piracy in 1823-25. He resigned his commission in 1826 and spent three years as commander-in- chief of the Mexican navy. Porter died on 3 March 1843 while serving as U.S. Minister to Turkey.
Bill Gonyo
Porter 78kAdmiral David Dixon Porter, USN, (1813-1891) was born at Chester, Pennsylvania, on 8 June 1813, the son of Commodore David Porter (1780-1843). His naval career began as a midshipman in 1829, and included service in the peacetime cruising Navy, the Mexican War and the U.S. Civil War. The latter conflict saw him rapidly rise from the rank of Lieutenant to Rear Admiral. In 1862, he was in charge of the Mortar Flotilla during the campaign to capture New Orleans and the lower Mississippi River. He took command of the Mississippi Squadron in October 1862 and led it through the active phase of the Western Rivers campaigns. Rear Admiral Porter spent the last several months of the Civil War in command of the North Atlantic Blockading Squadron. Following the War, Porter was promoted to Vice Admiral in 1866 and served as Superintendant of the Naval Academy. He became the Navy's senior officer, with the rank of Admiral in 1870, and remained an influential figure in naval affairs until his death on 13 February 1891.Bill Gonyo
Porter 77kArtist's conception of the Porter by the renowned graphic illustrator John Barrett with the text written by naval author and historian Robert F. Sumrall. Their company Navy Yard Associates offers prints of most destroyers, destroyer escorts, submarines and aircraft carriers in various configurations during the ship's lifetime. The prints can be customized with ship's patches, your photograph, your bio, etc. If you decide to purchase artwork from them please indicate that you heard about their work from NavSource.Navy Yard Associates
Porter 51kUndated, location unknown.-

USS PORTER DD-800 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Howard Riche Prince    Jun 24 1944 - Dec 5 1945
CDR John Haydon Parker    Dec 5 1945 - Apr 22 1946
CDR Leon Grabowsky    Apr 22 1946 - Jul 3 1946
(Decommissioned Jul 3 1946 - Feb 9 1951)
CLCDR John Blount Nelson    Feb 9 1951 - 1951
DR John Robert Middleton    1951 - Feb 13 1952
CDR William John Schlacks Jr.    Feb 13 1952 - Aug 10 1953

Crew Contact And Reunion Information

Contact Name: Joe Mongelluzzo
Address: 1027 Taylor Drive, Folcroft, PA 19032
Phone: (610)461-1944
E-mail: jmongel415@aol.com


Note About Contacts.

The contact listed, Was the contact at the time for this ship when located. If another person now is the contact, E-mail me and I will update this entry. These contacts are compiled from various sources over a long period of time and may or may not be correct. Every effort has been made to list the newest contact if more than one contact was found.


Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster