NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS PARSONS (DD-949 / DDG-33)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NHDX

Tactical Voice Radio Call Sign (circa 1968) - CENTER FIELD

CLASS - FORREST SHERMAN As Built.
Displacement 4619 Tons (Full), Dimensions, 418' 6"(oa) x 44' 11" x 15' (Max)
Armament 3 x 5"/54 DP (3x1), 4 x 3"/50 (2x2), 2 Hedghog ASW Mortars,
4 x 21" tt.(4x1) 6 x 12.75" Mk 32 ASW TT (2x3).
Machinery, 70,000 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 33 Knots, Range 4500 NM@ 20 Knots, Crew 324.
Operational and Building Data
Laid down by Litton Ingalls, Pascagoula Miss. June 17 1957.
Launched August 19 1958 and commissioned October 29 1959.
Decommissioned January 19 1966 and recommissioned Nov 3 1967.
Reclassified as Guided Missile Destroyer DDG-33 March 15 1967.
Decommissioned November 19 1982.
Stricken May 15 1984.
Fate Sunk as a target April 25, 1989.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Parsons 75kRear Admiral William Sterling "Deak" Parsons (November 26, 1901 - December 5, 1953) was born at Chicago, Illinois on 26 November 1901, was appointed to the United States Naval Academy in 1918 and commissioned Ensign upon graduating in June 1922. His first assignment was in the battleship Idaho (BB-42), which was followed by post-graduate study in ordnance engineering at the Navy Postgraduate School, Washington, D.C. He then served on board Texas (BB-35) before returning to Washington as Liaison Officer between the Bureau of Ordnance and the Naval Research Laboratory (NRL), where he aided in the early development of radar. In 1939 he was assigned as Experimental Officer at the Navy Proving Grounds, Dahlgren, Virginia, and helped to develop the radio proximity fuze for anti-aircraft shells for the fleet. On 15 June 1943 he reported to the Los Alamos Laboratory of the Manhattan Project at Los Alamos, New Mexico, as Ordnance Division Associate Director and Officer in Charge of Project Alberta. After witnessing the first atom bomb test in New Mexico, Captain Parsons was appointed Officer-in-charge of the Overseas (Tinian, Marianas) Technical Group, and as Bomb Commander he assembled — in flight — the triggering device of Little Boy, the first atomic bomb used in combat over Hiroshima on 6 August 1945. He was next assigned as Assistant Chief of Naval Operations for Special Weapons and as Deputy Commander for Technical Direction and Commander Task Group 1.1, conducting Operation Crossroads, the tests on the effectiveness of atomic weapons on naval vessels at Bikini Atoll. Parsons' portrait is among a series of paintings related to Operation Crossroads. Having served as Commodore from 10 August 1945, and as temporary Rear Admiral from 8 January 1946 to 7 August 1947, he was promoted to Rear Admiral 1 July 1948. After serving in various ordnance billets and as a member of the Atomic Energy Commission, he was ordered to duty as Deputy and Assistant Chief of the Bureau of Ordnance, Navy Department. While serving in this capacity, he died suddenly 5 December 1953. Parsons died of a heart attack at age 52 and was buried at Arlington National Cemetery. Photo caption: Captain Parsons in 1945.NHC
DD-949
Parsons 150kUndated, location unknown.-
Parsons 177kUSS Parsons (DD 949) prior to conversion to DDG. Photo from the collection of the Vallejo Naval and Historical Museum.Darryl Baker
Parsons 101kUSS Parsons (DD-949) and USS Bausell (DD-845) in San Francisco cira 1961 - 1963.Larry Backus
Parsons   Parsons   Parsons   Parsons
Welcome Aboard pamphlet - March 2 1964
Robert M. Cieri
DDG-33
Parsons 72kUndated postcard Copyright © Marine Photos, San Diego, CA.Mike Smolinski
Parsons 74kUndated postcard Copyright © Marine Photos, San Diego, CA.Mike Smolinski
Parsons 272kUndated postcard Copyright © Marine Photos, San Diego, CA.David Buell
Parsons 125kDate and location unknown, a starboard bow view of the guided missile destroyer USS Parsons (DDG-33) underway.Fred Weiss
Parsons 117kLocation and date unknown, a starboard bow view of the guided missile destroyer USS Parsons (DDG-33) underway.Fred Weiss
Parsons 93kUndated, location unknown, a port beam view of the guided missile destroyer USS Parsons (DDG-33) underway as part of the aircraft carrier USS Midway (CV-41) battle group.Fred Weiss
Parsons 120kUndated, location unknown.Richard Miller BMCS USNR (Ret.)
Parsons   Parsons   Parsons   Parsons   Parsons
1967-1968 Parsons Cruise Book views covering her conversion and recommissioning from DD-949 to DDG-33.
Ron Reeves
Parsons 82kUSS Parsons (DDG-33), USS Somers (DDG-34) and USS Turner Joy (DD-951) at San Francisco June 1969.Marc Piché
Parsons 106kPhoto NS023119, USS Bon Homme Richard (CVA-31) and USS Parsons (DDG-33), foreground, sail in company with an amphibious squadron, background, as they make their way from the Gulf of Tonkin to Yokosuka, Japan, following the end of their tour of duty off Vietnam. Believed to have been taken in late July 1970.Robert Hurst
Parsons 98kOff Hong Kong in 1975.Robert Hurst
Parsons 112kManila Bay 1975Phil Toy
Parsons 109kManila Bay 1975Phil Toy
Parsons 22kJanuary 22 1980, USS Parsons DDG-33 in the Indian Ocean. Michael was an STG-2(SW) at the time aboard USS California CGN-36.Michael Boyd
Parsons 125k"Gonzo Station" TF 70 during the Iraq/Iran War, 23 Jan 1980. Parsons was the first ship to arrive on station after the war began.Kevin D. Millet
Parsons 126kSame picture with the Parsons position circled.Kevin D. Millet
Parsons 35kSan Francisco May 16 1982.Marc Piché
Ships patches
Parsons 60kShip's patchMike Smolinski
Parsons 45kShip's patchMike Smolinski
Parsons 51kShip's patchMike Smolinski
Parsons 39kShip's patchMike Smolinski

USS PARSONS DD-949 / DDG-33 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR William Ray Loomis    Oct 29 1959 - 1961
CDR Henry Osgood Anson Jr.    1961 - Aug 1963
CDR John Daniel Owens    Aug 1963 - 1965
CDR James Anderson (Jack) Jester    1965 - Jan 19 1966
(Decommissioned Jan 19 1966 - Nov 3 1967 - OIC - LT Donald W. Allee)
CDR Robert Elliott Morris    Nov 3 1967 - 1969
CDR James Francis Kelly Jr.    1969 - 1972
CDR Walter Edwin Olsen    1972 - Mar 1973
CDR Rudolph Halouk Daus    Mar 1973 - 1974
CDR Gerald Albert Fulk    1974 - Aug 16 1976
CDR Walter Theodore Dziedzic Jr.    Aug 16 1976 - May 4 1978
CDR Richard Neal Nitschke    May 4 1978 - Aug 14 1980
CDR George Lester Gaines    Aug 14 1980 - Nov 19 1982

Crew Contact And Reunion Information

Contact Name: Everett Stockton
Address:
Phone:
E-mail: None


Note About Contacts.

The contact listed, Was the contact at the time for this ship when located. If another person now is the contact, E-mail me and I will update this entry. These contacts are compiled from various sources over a long period of time and may or may not be correct. Every effort has been made to list the newest contact if more than one contact was found.


Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster