Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Service Ship Photo Archive

USS Beauregard
ex
CSS Beauregard (1861)


Awards, Citations and Campaign Ribbons

Civil War Medal

Schooner:
  • Built as the schooner Priscilla C. Ferguson, date and location unknown
  • Commissioned as the Confederate letter of marque privateer brig CSS Beauregard at Charleston, S.C., 14 October 1861, CAPT. Gilbert Hay in command
  • Beauregard ran the blockade unobserved
  • Taken as a prize by LT. William C. Rodgers in the US bark W. G. Anderson in the Bahama Channel on 12 November 1861
  • Sold by the court at Key West to US Navy for $1,810, 24 February 1862
  • Commissioned, USS Beauregard, 28 March 1862, Acting Master D. Stearns in command
  • Beauregard was assigned to the Eastern Gulf Blockading Squadron
    Capturing ten blockade runners from April 1862 to June 1865
    Participated in the attack of Tampa, 2 April 1863 and New Smyrna, 28 July 1863
  • Decommissioned, date unknown
  • Sold, 28 June 1865, at Key West, FL.
  • Final Disposition, fate unknown
    Specifications:
    Displacement 101 t.
    Length unknown
    Beam unknown
    Depth unknown
    Draft 8' 6"
    Speed 7 kts
    Complement 40
    Armament
    (CSS) one 24-pdr rifle
    (USS) one 30-pdr rifle, to 12-pdr howitzers
    Propulsion sail

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Source
    Beauregard 184k
    Namesake

    The American soldier Pierre Gustave Toutant Beauregard was born near New Orleans, Louisiana, on the 28th of May 1818. At the United States military academy he graduated second in his class in July 1838, and was appointed lieutenant of engineers. In the Mexican War he distinguished himself in siege operations at Vera Cruz, and took part in all the battles around Mexico, being wounded at Chapultepec, and receiving the brevets of captain and major. In 1853 he became captain and was in charge of fortification and other engineer works of various points, on the Gulf coast from 1853 to 1860. He had just been appointed superintendent of West Point when the secession of his state brought about his resignation (20th February 1861.) As a brigadier-general of the new Confederate Army he directed the bombardment of Fort Sumter, South Carolina. As the commander of the Southern "Army of the Potomac" he opposed McDowell's advance to Bull Run, and during the battle was second in command under Joseph Eggleston Johnston, who had joined him on the previous evening. He was one of the five full generals appointed in August 1861, and in 1862 was second in command under Albert Sidney Johnston on the Tennessee. After Johnston's death he directed the battle of Shiloh, subsequent to which he retired to Corinth. This place he defended against the united armies under Henry W. Halleck, until the end of May 1862, when he retreated in good order to the southward. His health now failing, he was employed in less active work. He defended Charleston against the Union forces from September 1862 to April 1864. In May 1864 he fought a severe and eventually successful battle at Drury's Bluff against General Butler and the Army of the James. Later in the year he endeavored to gather troops wherewith to oppose Sherman's advance from Atlanta, and eventually surrendered with J. E. Johnston's forces in April 1865. After the war he engaged in railway management, became adjutant-general of his state and managed the Louisiana lottery. He declined high commands which were offered to him in the Rumanian and later in the Egyptian armies. General Beauregard died in New Orleans on the 20th of February 1893. He was the author of Principles and Maxims of the Art of War (Charleston, 1863); Report on the Defense of Charleston (Richmond, 1864.)
    National Archives and Records Administration photo
    Bill Gonyo

    CSS Beauregard and USS Beauregard
    DANFS history entries located at the US Naval History and Heritage Command
    Commanding Officers
    01CAPT. Hay, Gilbert (CSN)14 October 1861 - 12 November 1861
     Captured and Ajudicated as a Prize12 November 1861 - 28 March 1862
    01Act. Master, Stearns, David28 March 1862 - 2 July 1862
    02Act. Master, Arthur, William A.1 September 1862 - 29 January 1863
    03Act. ENS. Mendal, John T.29 January 1863 - 1 March 1863
    04Act. Master Hamlin, John C.1 March 1863 - 15 June 1863
    05Act. Master Burgess, Francis15 July 1863 - 20 March 1864
    06Act. Master Healey, Edward C.20 March 1864 - 17 June 1864
    07Act. Vol. LT. Baldwin, William H.22 August 1864 - 15 May 1865
    Courtesy Bill Gonyo

    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Old Navy" Steam and Sail Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 15 February 2013