Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Amphibious Photo Archive

USS Todd (AKA-71)


International Radio Call Sign:
November - Hotel - Golf - Whiskey
NHGW
Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row - China Service (extended) - American Campaign Medal - Asiatic-Pacific Campaign Medal
Bottom Row - World War II Victory Medal - Navy Occupation Service Medal (with Asia clasp) - Philippines Liberation Medal


Tolland Class Attack Cargo Ship:
  • Laid down, 10 August 1944, as a Maritime Commission type (C2-S-AJ3) hull, under Maritime Commission contract (MC hull 1400), at North Carolina Shipbuilding Corp, Wilmington, N.C.
  • Launched, 10 October 1944
  • Delivered to the Navy by the Maritime Commission, 14 November 1944
  • Commissioned USS Todd (AKA-71), 30 November 1944, LCDR. Charles A. Johnson, USNR, in command
  • During and following World War II USS Todd was assigned to the Asiatic-Pacific Theater:
    TransRon Twenty, COMO. H. W. Graf USN (15);
    TransDiv Fifty-Nine, CAPT. J K. Davis
  • Following World War II USS Todd was assigned to Occupation and China service in the Far East for the following periods:

    Navy Occupation Service Medal

    China Service Medal (extended)
    2 to 12 September 194520 to 24 November 1945
    23 September to 14 October 1945 
    25 November to 8 December 1945 

  • Decommissioned, 25 June 1946, at Norfolk VA.
  • Returned to Maritime Commission, 26 June 1946, for lay up in the National Defense Reserve Fleet, James River Group, Lee Hall, VA.
  • Struck from the Naval Register 19 July 1946
  • Commercial Service
    Sold to Oceanic SS Co., 26 September 1947, renamed SS Ventura
    Sold by Oceanic SS Co, 25 March 1961, to Matson Navigation Co., renamed SS Hawaiian Wholesaler
    Sold by Matson Navigation Co., 20 July 1961, to Sea-Land Service Inc., renamed SS Chatham, leased to Waterman SS. Corp.
    Title transferred to Maritime Administration as part of the MARAD Exchange Program, 13 May 1965
    Returned to the Maritime Administration, 18 August 1966 and transferred to Waterman Steamship Co., as part of the MARAD Exchange Program
    Sold by MARAD, 15 May 1969, to Gatx/Boothe Corp.
  • Final Disposition, sold for scrapping, 22 February 1972, to Sing Cheng Yung Iron and Steel Co., Ltd., Taiwan
    Specifications:
    Displacement 8,635 t.(lt) 13,910 t.(fl), 14,160 (lim)
    Length 459' 2"
    Beam 63'
    Draft 26' 4"
    Speed 16.5 kts.
    Complement
    Officers 62
    Enlisted 333
    Largest Boom Capacity 35 t.
    Armament
    one single 5"/38 cal dual purpose gun mount
    four twin 40mm AA gun mounts
    sixteen single 20mm AA gun mounts
    Boats
    fourteen LCVPs
    eight LCMs
    Cargo Capacity 5,275DWT
    non-refrigerated 380,000 Cu ft.
    Fuel Capacities
    NSFO 10,425 Bbls
    Diesel 805 Bbls
    Propulsion
    one General Electric geared turbine
    two Foster and Wheeler header-type boilers, 450psi 750°
    double General Electric Main Reduction Gear
    three Ship's Service Generators 300Kw, 120V/240V D.C.
    single propeller, 6,000shp

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By
    USS Todd (AKA-71)
    Todd 78k USS Todd (AKA-71) underway, circa 1945, location unknown.
    US Naval History and Heritage Command, photo # NH 80008.
    Mike Green
    Commercial Service
    Todd 69k Ex-USS Todd (AKA-71) in commercial service as the Waterman SS. Corp. SS Chatham moored pierside at Bremerhaven, Germany in March 1965. Photo Gerhard Mueller-Debus
    Todd 65k SS Chatham working cargo while moored pierside at Bremerhaven, Germany in March 1965. Photo Gerhard Mueller-Debus
    Todd 67k SS Chatham moored pierside at Bremerhaven, Germany in September 1968. Photo Gerhard Mueller-Debus

    USS Todd (AKA-71)
    DANFS history entry located at the US Naval History and Heritage Command <
    Commanding Officers
    01LCDR. Johnson, Charles A.30 November 1944 - 9 April 1945
    02LT. Watson, George Washington9 April 1945 2 May 1945
    03CDR. Carr, Stanley Webster2 May 1945 - February 1946
    04CAPT. Luongo Jr., Frank PaulFebruary 1946 - 30 June 1946
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Amphibious Ship Type Index Back To The Amphibious Cargo Ship (AKA) Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 12 April 2013