Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Amphibious Photo Archive

USS Lamar (APA-47)
ex
USS Lamar (AP-92) (1943 - 1944)

International Radio Call Sign:
November - Juliet - Victor - Hotel
NJVH
Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row - American Campaign Medal - Asiatic-Pacific Campaign Medal (5) - World War II Victory Medal
Bottom Row - Navy Occupation Service Medal (with Asia clasp) - Philippines Presidential Unit Citation - Philippines Liberation Medal (2)


Bayfield Class Attack Transport:
  • Laid down, 31 March 1943, as a Maritime Commission type (C3-S-A2) hull under Maritime Commission contract (MC hull 431) at Ingalls Shipbuilding, Pascagoula, MS.
  • Launched, 28 August 1943
  • Acquired by the Navy, 10 November 1943
  • Placed in partial commission ad USS Lamar (AP-92), 10 November 1943 through 22 November 1943, LCDR. James H. Budd in command, for transit to her fitting out yard, Todd-Erie Basin, Brooklyn, N.Y.
  • Recommissioned USS Lamar (APA-47), 6 April 1944, CAPT. Bruce K. Culver in command
  • During WWII USS Lamar was assigned to Asiatic-Pacific Theater:
    TransRon Seventeen, COMO. T.B. Brittan USN (20);
    TransDiv Fifty-One, CAPT. J. L. Allen USNR and participated in the following campaigns:
    Asiatic-Pacific Campaigns
    Campaign and Dates Campaign and Dates
    Marianas Islands operations
    Assault and occupation of Guam, 21 July to 28 1944
    Okinawa Gunto operation
    Assault and occupation of Okinawa Gunto, 1 to 5 April 1945
    Leyte operations
    Leyte landings, Dulag, 20 October and 18 November 1944
    Manila Bay-Bicol operations
    Zambales-Subic Bay, San Narciso landing, 29 to 30 January 1945
    Luzon operations
    Lingayen Gulf landings, 9 January 1945
     

  • Following World War II USS Lamar was assigned to Occupation service in the Far East from 26 November to 2 December 1945
  • Returned to the Maritime Commission, 26 June 1946, for lay up in the National Defense Reserve Fleet
  • Decommissioned, 7 March 1946, at Beaumont, TX.
  • Struck from the Naval Register, 1 April 1946
  • Merchant History
    Leased to Luckenbach SS Corp., 9 April 1948
    Purchased by Luckenbach SS Corp., at Baltimore Md., 19 January 1949, renamed SS J.L. Luckenbach
    Sold to Global Bulk Transportation Corp. in July 1959, renamed SS Evergreen State, owned by States Marine Lines
    Final Disposition, sold, 27 May 1971, for scrapping in Taiwan to Tung Ho Steel Enterprise Corp.
  • USS Lamar received five battle stars for World War II service
    Specifications:
    Displacement 8,100 t.(lt), 16,100 t.(fl)
    Length 492' 0"
    Beam 69' 6"
    Draft 26' 6"
    Speed 16.4 kts. (trial)
    Complement
    Officers 56
    Enlisted 497
    Flag Accommodation
    Officer 43
    Enlisted 108
    Troop Accommodations
    Officers 80
    Enlisted 1,598
    Largest Boom Capacity 30 t.
    Cargo Capacity 4,700 DWT
    non-refrigerated 175,000 cu. ft
    Boats
    twelve LCVPs
    four LCM (Mk-6)s
    three LCP(L) (MK-IV)s
    Armament
    Two single 5"/38 cal dual purpose gun mounts, one fore and one aft
    four twin 40mm AA gun mounts
    eighteen single 20mm AA gun mounts
    Fuel Capacities
    NSFO 8,510 Bbls
    Diesel 750 Bbls
    Propulsion
    one Westinghouse geared drive turbine
    two Foster-Wheeler D-type boilers, 465psi 765°
    double Westinghouse Main Reduction Gear
    three turbo-drive Ship's Service Generators 250Kw 240V D.C.
    single propeller, 8,500shp

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By
    Lamar 76k USS Lamar (APA-47) underway, date and location unknown
    US Navy photo
    George W. Jones
    Lamar 179k USS Lamar (APA-47) underway, date and location unknown
    US Navy photo
    George W. Jones
    Lamar 71k USS Lamar (APA-47) underway while a part of the Guam amphibious invasion force, July 1944. Photo taken from USS Ringgold (DD-500), Dwight Spayth collection. John Chiquoine
    Lamar 61k USS Lamar (APA-47) underway, date and location unknown
    US Navy photo
    George W. Jones
    Merchant Service
    Lamar 355k Ex-USS Lamar (APA-47) in merchant service in Luckenbach Line colors as SS J. L. Luckenbach underway, circa 1950s, location unknown Gerhard Muller-Debus. Courtesy ©William Schell.
    Lamar 447k Ex-USS Lamar (APA-47) in merchant service in States Marine Lines colors as SS Evergreen State berthed apparently at Naval Station Subic Bay, P.I. in the late 1960s. Gerhard Muller-Debus. Courtesy ©William Schell.

    USS Lamar (APA-47)
    DANFS history entry located at the US Naval History and heritage Command
    Commanding Officers
    01LCDR. Budd, James Hodgeson (Ferry Command)10 November 1943 - 22 November 1943
     Decommissioned22 November 1943 - 6 April 1944
    02CAPT. Culver, Burnett Kent6 April 1944 - 1 May 1945
    03CAPT. Rockwell, Joseph Perkins1 May 1945 - 1 December 1945
    04LCDR. Hughes, George N. USNR1 December 1945 - 29 December 1945
    05CAPT. Hurd, Kenneth Charles :RADM29 December 1945 - 7 March 1946
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Additional Web Sites of Interest
    MARAD Vessel History Data Base
    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Amphibious Ship Type Index Back To The Transport (AP) Photo Index Back To The Attack Transport (APA) Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 11 April 2014