Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Amphibious Photo Archive

USS Braxton (APA-138)


International Radio Call Sign:
November - Delta - Oscar - Tango
NDOT
Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row - American Campaign Medal
Bottom Row - Asiatic-Pacific Campaign Medal - World War II Victory Medal - Navy Occupation Service Medal (with Asia clasp)


Haskell Class Attack Transport:
  • Laid down, 29 August 1944, as a Maritime Commission type (VC2-S-AP5) hull under Maritime Commission contract MCV hull 54) at California Shipbuilding Corp., Wilmington, CA.
  • Launched, 3 November 1944
  • Acquired by the Navy from the Maritime Commission, 28 December 1944
  • Commissioned USS Braxton (APA-138), 29 December 1944, at Terminal Island, San Pedro, CA., CDR. William A. Bray, USNR, in command
  • During World War II USS Braxton was assigned to the Asiatic-Pacific Theater:
    TransRon Twenty-four, COMO. E. L. Short;
    TransDiv Seventy-one., CAPT. W. P. Davis USN (17)
  • Following World War II USS Braxton was assigned to Occupation service in the Far East from 5 to 8 November 1945
  • Decommissioned, 27 June 1946, at Norfolk, VA.
  • Returned to the Maritime Administration, 29 June 1946
  • Laid up in the Maritime Administration National Defense Reserve Fleet, James River, Lee Hall, VA.
  • Struck from the Naval Register, 19 July 1946
  • Final Disposition, sold for scrapping 9 April 1973 to Union Minerals and Alloys Corp., New York City, N.Y.
    Specifications:
    Displacement 6,873 t.(lt) 14,837 t.(fl)
    Length 455'
    Beam 62'
    Draft 24'
    Speed 17.7 kts.
    Complement
    56 Officers
    480 Enlisted
    Troop Accommodations
    86 Officers
    1,475 Enlisted
    Largest Boom Capacity 35 t.
    Cargo Capacity 2,900 DWT
    non-refrigerated 150,000 Cu ft
    Boats
    two LCMs
    one open LCPL
    one covered LCPL (Captain's Gig)
    two LCPRs
    eighteen LCVPs
    Armament
    one single 5"/38 dual-purpose gun mount
    four twin 40mm AA gun mounts
    one quad 40mm AA gun mount
    ten single 20mm AA gun mounts
    Fuel Capacities
    NSFO 7,780 Bbls
    Diesel 970 Bbls
    Propulsion
    one Joshua-Hendy geared turbine
    two Babcock and Wilcox header-type boilers, 465 psi 750°
    double Joshua-Hendy Main Reduction Gears
    three 300Kw 120V/240V D.C. Ship's Service Generators
    single propeller, 8,500 shp

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By
    Braxton 27k Braxton (APA-138) at anchor , 18 December 1944, off San Pedro, CA., ten days prior to acquisition by the US Navy.
    US National Archives photo # 80-G-293951.
    Robert Hurst
    Braxton 90k USS Braxton (APA-138) at anchor, date and location unknown. Russ Padden
    Braxton 48k USS Braxton (APA-138) moored pierside, date and location unknown. Russ Padden
    Braxton 245k USS Braxton (APA-138) at anchor off Nagasaki, Japan, 23 October 1945, while landing the first occupation troops in that port. Kelland Bailey for her grandfather Gerald "Spider" Smalley USS Braxton
    Braxton 26k CDR. Earl W. Glines USS Braxton (APA-138) Commanding Officer, listens as LT. Tamaki points out the way through Yokosuka harbor.
    US National Archives photo # 80-G-338912
    Robert Hurst

    USS Braxton (APA-138)
    DANFS history entry located at the US Naval History and Heritage Command
    Commanding Officers
    01CDR. Bray, William Allen USNR29 December 1944 - 15 February 1945
    02CAPT. Glines, Earl William USNR25 February 1945 - 27 June 1946
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Amphibious Ship Type Index Back To The Attack Transport (APA) Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 9 August 2013