Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Amphibious Photo Archive

USS Latimer (APA-152)


International Radio Call Sign:
November - Delta - Romeo - Hotel
NDRH
Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row - American Campaign Medal - Asiatic-Pacific Campaign Medal (2) - World War II Victory Medal
Bottom Row - Navy Occupation Service Medal (with Asia.Europe clasp) - Philippines Presidential Unit Citation - Philippines Liberation Medal


Haskell Class Attack Transport
  • Laid down, date unknown, as a Maritime Commission type (MC standard type VC2-S-AP5) hull under Maritime Commission contract (MCV 118) at Oregon Shipbuilding Corp., Portland OR.
  • Launched 4 July 1944
  • Acquired by the Navy from the Maritime Commission and Commissioned USS Latimer (APA-152), 28 August 1944, CAPT. John P. Dix USN in command
  • During World War II USS Latimer was assigned to the Asiatic-Pacific Theater:
    TransRon Nineteen, COMO C.D. Edgar USN (12);
    TransDiv Fifty-Six, CAPT. G.F. Galpin USN (21) and participated in the following campaigns:
    Asiatic-Pacific Campaigns
    Campaign and Dates Campaign and Dates
    Luzon operation
    Lingayen Gulf landings, 7 January 1945
    Okinawa Gunto operation
    Assault and occupation of Okinawa Gunto, 1 to 5 April 1945

  • Following World War II USS Latimer was assigned to Occupation service in the Far East from 19 September to 2 October 1945
  • Decommissioned, 26 February 1947, at Norfolk Navy Yard, Portsmouth VA, and was assigned to the Atlantic Reserve Fleet
  • Recommissioned, 23 September 1950, at Portsmouth VA., CAPT. Max. Lee Catterton in command
  • USS Latimer was assigned to Occupation service in Europe from 14 September 1951 to 29 January 1952 and from 21 September 1954 to 18 January 1955
  • Decommissioned, 15 May 1956, at Orange TX. and transferred to the Texas Group, Atlantic Reserve Fleet
  • Returned to the Maritime Administration, 17 March 1960 for lay up in the National Defense Reserve, Mobile AL.
  • Permanent Title transfer to the Maritime Administration (MARAD), 30 June 1960
  • Struck from the Naval Register, 1 July 1960
  • Final Disposition, sold for scrapping, 28 October 1971, to Union Minerals & Alloys Corp., Delivered, 26 July 1972
    Specifications:
    Displacement 6,873 t.(lt) 14,837 t.(fl)
    Length 455'
    Beam 62'
    Speed 17.7 kts.
    Complement
    Officers 56
    Enlisted 480
    Troop Accommodations
    Officers 86
    Enlisted 1,475
    Largest Boom Capacity 35 t.
    Cargo Capacity 2,900 DWT
    non-refrigerated 150,000 Cu ft
    Boats
    two LCMs
    one open LCPL
    one covered LCPL (Captain's Gig)
    two LCPRs
    eighteen LCVPs
    Armament
    one single 5"/38 cal dual-purpose gun mount
    one quad 40mm AA gun mount
    four twin 40mm AA gun mounts
    ten single 20mm AA gun mounts
    Fuel Capacities
    NSFO 7,780 Bbls
    Diesel 970 Bbls
    Propulsion
    one Westinghouse geared turbine
    two Combustion Engineering header-type boilers, 465 psi 750°
    double Westinghouse Main Reduction Gears
    three 300Kw 120V/240V D.C. Ship's Service Generators
    one propeller, 8,500 shp

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By
    Latimer 97k USS Latimer (APA-152) at anchor, 18 May 1945, in San Francisco Bay.
    US Navy History and Heritage Command photo # NH 97011
    US Naval History and Heritage Command
    Latimer 105k USS Latimer (APA-152), 3 August 1950, Norfolk VA. Latimer was the first ship of the Norfolk Reserve Fleet to be reactivated for the Korean War
    US Naval History and Heritage Command photo # NH97112
    US Naval History and Heritage Command
    Latimer 66k USS Latimer (APA-152), 24 October 1951, at anchor at Toulon France.
    US Naval History and Heritage Command photo # NH83476
    US Naval History and Heritage Command

    USS Latimer (APA-152)
    DANFS history entry located at the US Naval History and Heritage Command
    Commanding Officers
    01CAPT. Dix, John Patrick28 August 1944 - 11 August 1945
    02CDR. O'Donnell Jr., John Joseph11 August 1945 - 26 February 1947
     Decommissioned26 February 1947 - 23 September 1950
    03CAPT. Catterton, Max Lee23 September 1950 - 1951
    04CAPT. Allen Jr., Burrell Clinton1951 - 18 September 1952
    05CAPT. Gregory, Richard Victor18 November 1952 - September 1953
    06CAPT. Herms, Charles RichardSeptember 1953 - 29 October 1954
    07CAPT. Cone, James Ingham29 October 1954 - ?
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Additional Web Sites of Interest
    MARAD Vessel History Data Base
    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To the Amphibious Ship Type Index Back To The Attack Transport Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 28 February 2014