Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Amphibious Photo Archive

USS Olmsted (LPA-188)
ex
USS Olmsted (APA-188) (1944 - 1963)


International Radio Call Sign:
November - Delta - Victor - Victor
NDVV
Awards, Citations and Campaign Ribbons



Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row - American Campaign Medal
Second Row - Asiatic-Pacific Campaign Medal (1) - World War II Victory Medal - Navy Occupation Service Medal (with Asia or Europe clasp)
Third Row - National Defense Service Medal - Armed Forces Expeditionary Medal (3-Lebanon) -Philippines Liberation Medal


Haskell Class Attack Transport:
  • Laid down, 11 April 1944 as a Maritime Commission type (VC2-S-AP5) hull under Maritime Commission contract (MCV 656) at Kaiser Shipbuilding Corp, Vancouver WA.
  • Launched, 4 July 1944
  • Acquired by the US Navy from the Maritime Commission and commissioned USS Olmsted (APA-188), 5 September 1944, CAPT Clarence L. C. Atkeson Jr. USNR, in command
  • During WWII USS Olmsted was assigned to Asiatic-Pacific Theater:
    TransRon Fourteen, COMO. D. L. Ryan USN (16);
    TransDiv Forty-One (flagship), CAPT. H. J. Wright USN; and participated in the following campaign:
    Asiatic-Pacific Campaign
    Campaign and Dates
    Okinawa Gunto operation
    Assault and occupation of Okinawa Gunto, 1 to 5 April 1945

  • Following World War II USS Olmsted was assigned to Occupation service in the Far East for the following periods:

    Navy Occupation Service Medal
    20 to 30 September 1945
    20 January to 2 February 1946
    14 to 24 June 1946

  • Decommissioned, 21 February 1947
  • Laid up in the Atlantic Reserve Fleet, Norfolk VA.
  • Recommissioned, 2 February 1952, CAPT. Robert C. Leonard USN, in command
  • USS Olmsted (APA-188) was assigned to Occupation service in Europe from 20 January to 9 May 1953
  • Decommissioned, 27 February 1959 at Norfolk VA.
  • Laid up in the Atlantic Reserve Fleet, Norfolk VA.
  • Struck from the Naval Register, 1 July 1960
  • Returned the Maritime Administration for lay up in the National Defense Reserve Fleet, James River, Fort Eustis, VA.
  • Redesignated Amphibious Transport (LPA-188), 1 January 1969
  • Final Disposition, sold for scrapping, 1 August 1981, to Waterman SS Co., resold to Balbao Desqueces Maritimos, S.A. for scrapping in Spain, removed 16 September 1983, scrapping completed 28 May 1984
  • USS Olmsted earned one battle star for service in World War II
    Specifications:
    Displacement 6,873 t.(lt) 14,837 t.(fl)
    Length 455'
    Beam 62'
    Speed 19 kts.
    Complement
    56 Officers
    480 Enlisted
    Troop Accommodations
    86 Officers
    1,475 Enlisted
    Cargo Capacity 2,900 DWT
    non-refrigerated 150,000 cu. ft
    Boats
    two LCMs
    one open LCPL
    one covered LCPL (Captain's Gig)
    two LCPRs
    eighteen LCVPs
    Armament
    one single 5"/38 dual-purpose gun mount
    one quad 40mm AA gun mount
    four twin 40mm AA gun mounts
    ten single 20mm AA gun mounts
    Propulsion
    one Allis-Chalmers geared turbine
    two Combustion Engineering header-type boilers
    one propeller, design shaft horsepower 8,500 shp

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By
    Olmsted 63k USS Olmsted (APA-188) at anchor, date and location unknown.
    US Navy photo
    Tom Gonzalez
    Olmsted 726k USS Olmsted (APA-188) moored at Genoa, Italy, 21 April 1957. Photo by Carlo Martinelli
    Olmsted 63k Overhead view of USS Olmsted (APA-188) at anchor, date and location unknown.
    US Navy photo from Veramar Arts
    Tommy Trampp

    USS Olmsted (APA / LPA-188)
    DANFS history entry located at the US Naval History and Heritage Command
    Commanding Officers
    01CAPT. Atkeson Jr. Clarence Lee Conner, USN (22)5 September 1944 - 20 February 1945
    02CAPT. Spiegel, Charles Edward Albert USNR20 February 1945 - 20 September 1946
    03CDR. Powell, Elmer Calvin, USNR20 September 1946 - 21 February 1947
     Decommissioned21 February 1947 - 2 February 1952
    04CAPT. Leonard, Robert Craven USN (32)2 February 1952 - December 1952
    05CAPT. Williams Jr., Henry, USN (31) December 1952 - December 1954
    06CAPT. Johnson, Clifford Arthur, USN (32)1956
    07CAPT. Frazer, Charles Leonard, USN (32) ? - 6 February 1957
    08CAPT. Slayton, Morgan, USN (33)6 February 1957 - September 1957
    09CAPT. White Jr., Richard Daniel, USN (33)September 1957 - December 1958
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Additional Resources and Web Sites of Interest
    MARAD Vessel History Data Base
    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To the Amphibious Ship Type Index Back To The Attack Transport (APA) Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 25 April 2014