Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Amphibious Photo Archive


Patches contributed by Mike Smolinski

Contributed by Al Grazevich

USS Sandoval (LPA-194)
ex
USS Sandoval (APA-194) (1944 - 1968)


International Radio Call Sign:
November - Delta - Whiskey - Tango
NDWT
Tactical Voice Radio Call "Snowball Papa," 1965-67

Awards, Citations and Campaign Ribbons





Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row - Combat Action Ribbon (retroactive 27FEB45, Okinawa)
Second Row - Navy Meritorious Unit Commendation - Navy Expeditionary Medal (1-Cuba) - China Service Medal (extended)
Third Row - American Campaign Medal - Asiatic-Pacific Campaign Medal (2) - World War II Victory Medal
Fourth Row - Navy Occupation Service Medal (with Asia clasp) - National Defense Service Medal (2) - Korean Service Medal (2)
Fifth Row - Armed Forces Service Medal (1-Cuba) - United Nations Service Medal - Republic of Korea War Service Medal

Personnel Awards

Purple Heart (5 KIA, 29 WIA 27FEB45, Okinawa)
Haskell Class Attack Transport:
  • Laid down, 16 May 1944, as a Maritime Commission type (VC2-S-AP5) hull, under Maritime Commission contract (MC hull MCV 662), at Kaiser Shipbuilding Corp, Vancouver, WA.
  • Launched, 2 September 1944
  • Commissioned USS Sandoval (APA-194), 7 October 1944, CDR. Richard C. Scherrer USN (22) in command
  • During World War II USS Sandoval was assigned to the Asiatic-Pacific Theater:
    TransRon Sixteen, COMO. J.B. McGovern USN;
    TransDiv Forty-Seven, CAPT. C.L. Hutton USN (20) and participated in the following campaigns:

    Asiatic-Pacific Campaigns
    Campaign and Dates Campaign and Dates
    Iwo Jima operation
    Assault and occupation of Iwo Jima, 19 to 27 February 1945
    Okinawa Gunto operation
    Assault and occupation of Okinawa Gunto, 9 April to 31 May1945

  • Following World War II USS Sandoval was assigned to Occupation service in the Far East from 12 October to 5 November 1945
  • Decommissioned, 19 July 1946, at Stockton, CA.
  • Laid up in the Pacific Reserve Fleet, Stockton Group
  • Recommissioned, 22 September 1951, at Mare Island Naval Shipyard
  • During the Korean War USS Sandoval participated in the following campaigns:

    Korean War Campaigns
    Campaign and Dates Campaign and Dates
    Second Korean Winter, 20 to 30 April 1952 Korean Defense Summer-Fall 1952, 1 to 4 May 1952

  • USS Sandoval was assigned to China Service from 4 to 6 March 1954
  • Decommissioned, 22 June 1955
  • Laid up in the Pacific Reserve Fleet, Mare Island, Vallejo, CA.
  • Returned to the Maritime Commission, 10 December 1959, for lay up in the National Defense Reserve Fleet, Suisun Bay, Benecia, CA.
  • Struck from the Naval Register, 1 July 1960
  • Reinstated on the Naval Register 1 September 1961
  • Recommissioned, 20 November 1961
  • Redesignated Amphibious Transport (LPA-194), 14 August 1968
  • Decommissioned, 3 March 1970
  • Laid up at the Inactive Ship Maintenance Facility, Norfolk, VA.
  • Returned to the Maritime Administration, 20 August 1970, for lay up in the National Defense Reserve Fleet, James River, Lee Hall, VA.
  • Struck from the Naval Register, 1 December 1976
  • USS Sandoval earned two battle stars during World War II and two battle stars for Korean War service
  • Final Disposition, disposed of by MARAD, 1 August 1983 - traded out to Waterman Steamship Corporation in exchange two other vessels and simultaneously sold to Isaac Varela Davalillo, for scrapping in Spain. Contract No. MA-11380. Ship delivered to buyer by Inactive Ship Maintenance Facility, Portsmouth, VA., 7 September 1983. Scrapped in Spain as of 30 December 1983
    Specifications:
    Displacement 6,873 t.(lt) 14,837 t (fl)
    Length 455'
    Beam 62'
    Speed 17.7 kts (trial)
    Draft 24' (lim)
    Complement
    officers 57
    enlisted 501
    Troop Accommodations
    87 Officers
    1,475 Enlisted
    Largest Boom Capacity 35 t.
    Cargo Capacity 2,900 DWT
    non-refrigerated 150,000 cu. ft.
    Boats
    two LCMs
    one open LCPL
    one covered LCPL (Captain's Gig)
    two LCPRs
    eighteen LCVPs
    Armament
    one single 5"/38 cal dual-purpose gun mount
    four twin 40mm AA gun mounts
    one quad 40mm AA gun mount
    ten single 20mm AA gun mounts
    Fuel Capacities
    NSFO 7,780 Bbls
    Diesel 970 Bbls
    Propulsion
    one Allis-Chalmers geared turbine
    two Combustion Engineering header-type boilers 465psi 750°
    double Falk Main Reduction Gears
    three 300Kw 120V/240V D.C. Ship's Service Generators
    single propeller, 8,500shp

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By
    Sandoval 243k USS Sandoval (APA-194) underway, circa 1955, location unknown.
    Vallejo Naval & Historical Museum File APA 194 ca 1955, a US Navy photo now in the collections of the Vallejo Naval & Historical Museum, Vallejo, CA.
    Darryl L. Baker
    Sandoval 301k Capt. J. M. Wyckoff, commanding officer of USS Sandoval (APA-194) , reads a commendation to EMC Edward J. Chambers at Mare Island, 14 June 1955.
    Vallejo Naval & Historical Museum File: APA 194 257X1-6-55, a US Navy photo now in the collections of the Vallejo Naval & Historical Museum, Vallejo, CA.
    Darryl L. Baker
    Sandoval 479k USS Sandoval (APA-194) decommissioning ceremony, 22 June 1955, at Mare Island Naval Shipyard, CAPT. W. Y. Howell, representing the shipyard at the podium, Commanding Officer CAPT. J. M. Wyckoff standing to the right rear.
    US Navy photo from the collections at the Vallejo Naval and Historical Museum File name: APA 194 25755-6-55, US Navy Photo, 6/22/55.
    Darryl Baker
    Sandoval 57k USS Sandoval (APA-194) at Norfolk, VA, August 1964. © Richard Leonhardt
    Sandoval 68k USS Sandoval (APA-194) underway, date and location unknown. Richard Miller BMCS USNR Ret.

    USS Sandoval (APA/LPA-194)
    Dictionary of American Naval Fighting Ships (DANFS)
    Commanding Officers
    01CDR. Scherrer, Richard Casey, USN (USNA 1921), (WIA 28 May 1945)7 October 1944 - 28 May 1945
    02LT. Kerth Jr., Kewin Vincent, USN (temporary)28 May 1945 - 19 July 1945
    03CDR. Scherrer, Richard Casey, USN (USNA 1921)19 July 1945 - 19 July 1946
     Decommissioned19 July 1946 - 22 September 1951
    04CAPT. Carmichael, George Kennedy, USN (USNA 1924) :RADM22 September 1951 - 1952
    05CAPT. Hahn, Elvin, USN (USNA 1930)1952 - June 1953
    06CAPT. Adkins, James Alvin (Caddy), USN (USNA 1930)June 1953 - November 1954
    07CAPT. Wyckoff, John McKay, USN (USNA 1934)November 1954 - 22 June 1955
     Decommissioned22 June 1955 - 20 November 1961
    08CAPT. Howell, Willard Young, USN (USNA 1934)20 November 1961 - November 1962
    09CAPT. Douglas, Benjamin Theodore, USNNovember 1962 - 9 November 1963
    10CAPT. Hailey, Robert, USN (USNA 1941)9 Novmeber 1963 - 5 December 1964
    11CAPT. Barrett, Alcus Earl, USN (USNA 1943)5 December 1964 - 26 November 1965
    12CAPT. Turner, Frederick Charles, USN (Fox), USN :VADM26 November 1965 - 4 May 1967
    13CAPT. Brattem Jr., Toria Joel, USN (USNA 1945)4 May 1967 - 25 July 1968
    14CAPT. Bradshaw, Ray Halbert, USN 25 July 1968 - 3 March 1970
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Additional Web Sites of Interest
    MARAD Vessel History Data Base
    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Amphibious Ship Type Index Back To The Attack Transport (APA) Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 22 January 2021