Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Amphibious Photo Archive


Ship's patch contributed by Mike Smolinski

USS Telfair (LPA-210)
ex
USS Telfair (APA-210) (1944 - 1969)

Atlantic Fleet International Radio Call Sign

International Radio Call Sign:
November - India - Sierra - Charlie
NISC

Pacific Fleet International Radio Call Sign (1950s)

International Radio Call Sign:
November - Papa - Papa - Hotel
NPPH
Awards, Citations and Campaign Ribbons




Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row - Combat Action Ribbon (retroactive - Okinawa -2 April 1945)
Second Row - China Service Medal (extended) - American Campaign Medal - Asiatic-Pacific Campaign Medal (1)
Third Row - World War II Victory Medal - Navy Occupation Service Medal (with Asia clasp) - National Defense Service Medal (2)
Fourth Row - Korean Service Medal (3) - United Nations Service Medal - Republic of Korea War Service Medal


Haskell Class Amphibious Attack Transport:
  • Laid down, 30 May 1944, as a Maritime Commission type (VC2-S-AP5) hull, under Maritime Commission contract (MC hull 558), at Permanente Metals Corp., Richmond, CA.
  • Launched, 30 August 1944
  • Commissioned USS Telfair (APA-210), 31 October 1944, at San Francisco CA., CDR. Lyle O. Armel, USN, in command
  • During World War II USS Telfair was assigned to the Asiatic-Pacific Theater:
    TransRon Seventeen, COMO. T.B. Brittan USN (20);
    TransDiv Fifty-One, CAPT. J. L. Allen USNR and participated in the following campaign:

    Asiatic-Pacific Campaign
    Campaign and Dates
    Okinawa Gunto operation
    Assault and occupation of Okinawa Gunto, 25 March to 26 April 1945

  • Following World War II USS Telfair was assigned to Occupation and China service in the Far East for the following periods:

    Navy Occupation Service Medal

    China Service Medal (extended)
    19 to 27 October 194529 March to 6 April 1961

  • Inactivated, 20 July 1946
  • Decommissioned, 1 August 1946
  • Laid up in the Pacific Reserve Fleet, Stockton Group
  • Recommissioned, 12 September 1950, CAPT. John Andrews, Jr. in command
  • During the Korean War USS Telfair participated in the following campaigns:

    Korean War Campaigns
    Campaign and Dates Campaign and Dates
    First UN Counter Offensive
    9 February to 6 March 1951
    Third Korean Winter
    2 to 22 January 1953
    13 to 15 February 1953
    14 to 19 March 1953
    Communist China Spring Offensive
    29 April to 1 May 1951
     

  • Decommissioned, 29 February 1958
  • Temporary custody assigned to the Maritime Administration for lay up in the National Defense Reserve Fleet
  • Permanent custody assigned to the Maritime Administration, 30 June 1960
  • Struck from the Naval Register, 1 July 1960
  • Reacquired by the Navy, 24 August 1961
  • Name re-instated on Naval Register, 1 September 1961
  • Recommissioned, 22 November 1961, CAPT. E. M. Higgins in command
  • Decommissioned, 31 October 1968, at Naval Amphibious Base, Little Creek, VA.
  • Struck from the Naval Register, 1 November 1968
  • USS Telfair earned one battle star for World War II and three battle stars for Korean War service
  • Designation changed to Amphibious Transport (LPA-210), 1 January 1969
  • Transferred to the Maritime Administration for disposal
  • Final Disposition, sold for scrapping, 22 June 1969 to Boston Metals of Baltimore, MD., (PD-X-833 dated 3 June 1969) for $103,600.66, withdrawn from the Suisun Bay Reserve Fleet, 14 July 1969
    Specifications:
    Displacement 6,873 t. (lt) 14,837 t (fl)
    Length 455'
    Beam 62'
    Speed 17.7 kts (trial)
    Complement
    Officers 55
    Enlisted 477
    Troop Capacity
    Officers 87
    Enlisted 1,475
    Cargo Capacity 2,900 DWT
    non-refrigerated 150,000 cu. ft.
    Boats
    two LCMs
    one open LCPL
    one covered LCPL (Captain's Gig)
    two LCPRs
    eighteen LCVPs
    Armament
    one single 5"/38 cal dual-purpose gun mount
    four twin 40mm AA gun mounts
    one quad 40mm AA gun mount
    ten single 20mm AA gun mounts
    Fuel Capacities
    NSFO - 7,780 Bbls
    Diesel - 970 Bbls
    Propulsion
    one Westinghouse geared turbine
    two Babcock and Wilcox header-type boilers, 465psi 750°
    double Westinghouse Main Reduction Gears
    three turbo-drive 300Kw 120V/240V D.C. Ship's Service Generators
    single propeller, 8,500shp

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By
    Telfair 16k USS Telfair (APA-210) at anchor, date and location unknown. Photo by Gordon Pritchert
    via Don Shelton
    Telfair 14k USS Telfair (APA-210) under way, date and location unknown. Don Shelton
    Telfair 27k USS Telfair (APA-210) under way, date and location unknown. Don Shelton
    Telfair 9k USS Telfair (APA-210) at anchor off Okinawa, 1945, Condition Red Photo by Royal Nicodemus
    via Martin Fahrer via Don Shelton
    Telfair 104k USS Telfair (APA-210) at anchor in Hampton Roads in August 1964 © Richard Leonhardt
    Telfair 101k USS Telfair (APA-210) at anchor, date and location unknown. Hyperwar US Navy in World War II web site
    Telfair 21k USS Telfair (APA-210) moored inboard of USS Alstede (AF-48), at Norfolk, VA. in October 1964. Photo by Jim McCoy
    Telfair 64k USS Telfair (APA-210) under way, date and location unknown.
    Photo from 1967-68 edition of "Jane's Fighting Ships", courtesy Dr Aldo Fraccaroli.
    Robert Hurst
    Telfair 165k USS Telfair (APA-210) under way, date and location unknown.
    US National Archives Photo # USN 1044203 a US Navy photo now in the collections of the US National Archives
    US Naval History and Heritage Command


    For more photos and information about USS Telfair, see;
  • Dictionary of American Naval Fighting Ships
  • MARAD Vessel History Data Base
  • USS Telfair APA 210 / LPA 210

  • Commanding Officers
    01CDR. Armel, Lyle Oliver31 October 1944 - 28 November 1945
    02CAPT. Hogg, James Henry, USN (USNA 1927) :RADM28 November 1945 - 15 February 1946
    03CAPT. Crittenden Jr., Samuel Hallett, USN (USNA 1927) :RADM15 February 1946 - 20 July 1946
     Decommissioned1 August 1946 - 12 September 1950
    04CAPT. Andrews Jr., John, USN12 September 1950 - 8 August 1951
    05CAPT. Corey, Howard Grant8 August 1951 - 29 July 1952
    06CAPT. Johansen Sr., Gustave Norman :RADM29 July 1952 - 15 May 1953
    07CAPT. Lynch, Oliver DeMouy Thomas15 May 1953 - 2 August 1954
    08CAPT. Spangler, John Gilmore, USN (USNA 1932)2 August 1954 - 17 October 1955
    09CAPT. King, Charles Emmett, USN (USNA 1933)17 October 1955 - 9 October 1956
    10CAPT. Nichols, John Culver, USN (USNA 1934)9 October 1956 - 28 February 1958
     Decommissioned28 February 1958 - 22 November 1961
    11CAPT. Higgins Jr., Edward Matthew, USN (USNA 1940)22 November 1961 - 20 December 1962
    12CAPT. Wyse Jr., Frederick Calhoun, USN (USNA 1941)20 December 1962 - 4 October 1963
    13CAPT. MacGregor Jr., Stephen Harrison, USN (USNA 1940)4 October 1963 - 2 October 1964
    14CAPT. Seiler, Aubrey Richard2 October 1964 - 30 September 1965
    15CAPT. Bunting, Davis Eli30 September 1965 - 19 October 1966
    16CAPT. Moffitt, Lloyd William :RADM19 October 1966 - 25 October 1967
    17CAPT. Morgan, Newton Henry25 October 1967 - 9 August 1968
    18CDR. Shaw, Fletcher Horace, USN9 August 1968 - 31 October 1968
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Amphibious Ship Type Index Back To The Attack Transport (APA)Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 9 June 2017