Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Amphibious Photo Archive

USS LCI(L)-520


International Radio Call Sign:
November - Quebec - Yankee - Yankee
NQYY

USS LCI(L)-520 was manned by the Navy for the Europe-Africa-Middle East Theater and by the Coast Guard for the Asiatic-Pacific Theater

Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from left to right
Top Row - Coast Guard Unit Commendation - American Campaign Medal
Bottom Row - Europe-Africa-Middle East Campaign Medal (2) - Asiatic-Pacific Campaign Medal - World War II Victory Medal



USS LCI(L)-520 was transferred to Indonesia
LCI-351 Class Landing Craft Infantry (Large)
  • Laid down, 17 November 1943, at New Jersey Shipbuilding Corp., Barber, N.J.
  • Launched, 14 December 1943
  • Commissioned USS LCI(L)-520, 18 December 1943, LTjg. Leon J. Joseph, USNR, in command
  • Redesignated Landing Craft Infantry (Headquarters) LCI(H)-520 for the Normandy Invasion
  • During World War II USS LCI(L)-520 was assigned to the Europe-Africa-Middle East Theater LCI Flotilla Fourteen and participated in the following campaigns:

    Europe-Africa-Middle East Campaign
    Campaign and Dates Campaign and Dates
    Invasion of Normandy, 6 to 25 June 1944 Invasion of southern France, 15 August to 14 September 1944

  • Returned to US in early December 1944 for repairs and overhaul prior to re-assignment to the Asiatic-Pacific Theater:
  • Crew replaced by an all Coast Guard crew, 10 January 1945, LTjg. John N. Taylor, USCGR in command
  • Departed Norfolk, 18 January 1945, for San Diego via Key West and Canal Zone
  • Upon arrival at San Diego, USS LCI(L)-520 was attached to Commander, Training Command, Amphibious Forces, Pacific Fleet for training and final availability at the Naval Repair Base, San Diego, CA.
  • Departed San Diego, 20 April 1945, for Guam via Peal Harbor, and Eniwetok, arriving, 28 May 1945 for assignment to:
    LCI Flotilla Thirty-Five, CDR. H. J. Wuensch USCG;
    LCT Group One Hundred Four, LCDR. W. B. Harbeson USCG;
    LCT Division Two Hundred Eight
  • At Guam USS LCI(L)-520 engaged in towing target rafts for submarines
  • Ordered to Eniwetok, reporting 7 July 1945, for ferry service between Eniwetok and surrounding atolls and islands including Kwajalein, Wake, Majuro and Panape.
  • Ordered to report to Long Beach, CA. for decommissioning, USS LCI(L)-520 departed Eniwetok via Pearl Harbor and San Diego, arriving 12 December 1945
  • Decommissioned, 26 March 1946, at Long Beach, CA.
  • Struck from the Naval Register, 17 April 1946
  • USS LCI(L)-520 earned two battle stars for World War II service
  • Transferred to Indonesia in 1946
  • Returned to US custody, date unknown
  • Transferred to the Maritime Commission, 10 February 1948
  • Final Disposition, fate unknown
    Specifications:
    Displacement 236 t.(light), 264 t.(landing), 419 t.(loaded)
    Length 158' 5½"
    Beam 23' 3"
    Draft
    Light, 3'1½" mean
    Landing, 2' 8" forward, 4' 10" aft
    Loaded, 5' 4" forward, 5' 11" aft
    Speed
    16 kts (max.)
    14 kts maximum continuous
    Complement
    4 officers
    24 enlisted
    Troop Capacity
    6 officers
    182 enlisted
    Cargo Capacity 75 tons
    Armor 2" plastic splinter protection on gun turrets, conning tower and pilot house
    Endurance 4,000 miles at 12 kts, loaded, 500 miles at 15 knots; and 110 tons of fuel
    Armament
    five single 20mm guns, one bow mounted, one each port and starboard forward of wheelhouse, one each port and starboard aft of wheelhouse
    on some LCIs two .50 cal machine guns were added
    Fuel Capacity
    Diesel 860 Bbls
    lube oil 200 gal
    Propulsion
    two sets of 4 General Motors 6051 series 71 Diesel engines, 4 per shaft
    single General Motors Main reduction gears
    two Diesel-drive 30Kw 120V D.C. Ship's Service Generators
    twin variable pitch propellers, 2,320shp

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Source
    LST-664 540k USS LST-664 moored in the port of Nisida Italy, 9 August 1944 with an unidentified LST alongside and the following LCIs:
    Front row, left to right;
    USS LCI(L)-951
    USS LCI(L)-520
    USS LCI(L)-954
    Back row, left to right;
    USS LCI(L)-950 and
    USS LCI(L)-952.
    Jerry Gilmartin MMCS(SW) Ret., PT658 Curator, LCI713 AFMM Secretary

    Commanding Officers
    01LTjg. Joseph, Leon J. USNR18 December 1943 - 17 January 1945
    02LTjg. Taylor, John N. USCGR17 January 1945 - 23 September 1945
    03LTjg. Mittleman, Elkin S.23 September 1945 - 26 March 1946

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Additional Resources and Web Sites of Interest
    USS Landing Craft Infantry National Association
    Recollections of H-Hour on D-Day 6 June 1944
    US Coast Guard Historian's Office - USS LCI(L)-520
    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Amphibious Ship Type Index Back To The Landing Craft Infantry (LCI) Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 17 October 2014