Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Amphibious Photo Archive



Contributed by Al Grazevich

USS Indra (ARL-37)


International Radio Call Sign:
November - Delta - Papa - Victor
NDPV
Awards, Citations and Campaign Ribbons



Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row - Navy Unit Commendation - China Service Medal (extended)
Second Row - American Campaign Medal - World War II Victory Medal - Navy Occupation Service Medal (with Asia clasp)
Third Row - National Defense Service Medal - Vietnam Service Medal (2) - Republic of Vietnam Campaign Medal


Achelous Class Landing Craft Repair Ship:
  • Laid down, 12 February 1945, as LST-1147 at Chicago Bridge and Iron Co., Seneca, IL.
  • Converted while building to a Landing Craft Repair Ship (ARL)
  • Launched. 21 May 1945
  • Placed in reduced commission as USS Indra (ARL-37) to transit to her conversion yard, Bethlehem-Key Highway Shipyard, Baltimore, MD.
  • Placed in full commission, 2 October 1945, LCDR. Richard J. Siegelman in command
  • USS Indra was assigned to China service from 18 February to 30 August 1947
  • Decommissioned, 6 October 1947, at San Diego, CA.
  • Laid up in the Pacific Reserve Fleet, San Diego Group
  • Recommissioned, 16 December 1967, LCDR. Delbert D. Boerner in command
  • During the Vietnam War USS Indra (ARL-37) participated in the following campaigns:

    Vietnam War Campaigns
    Campaigns and Dates Campaigns and Dates
    Vietnamese Counteroffensive-Phase IV,
    7 May to 30 June 1968
    Vietnamese Counteroffensive-Phase V,
    1 July to 17 October 1968
  • Decommissioned in May 1970
  • Struck from the Naval Register in 1984
  • Transferred to the State of North Carolina in January 1992
  • Final Disposition, sunk as an artificial reef off the coast of North Carolina, 4 August 1992
  • USS Indra earned two campaign stars for service during the Vietnam War
    Specifications:
    Displacement 2,220 t.(lt) 3,960 t.(fl) 4,100 t.(lim)
    Length 328'
    Beam 50'
    Draft 11' 2" (lim)
    Speed 11.6 kts. (trial)
    Complement
    Officers 19
    Enlisted 270
    Armament
    one single 3"/50 cal. dual purpose gun mount
    two quad 40mm AA gun mounts w/Mk. 51 directors
    two twin 40mm AA gun mounts w/Mk. 51 directors
    six twin 20mm AA gun mounts
    Largest Boom Capacity 50 t.
    Fuel Capacity 4,715Bbls
    Propulsion
    two General Motors 12-567A Diesel engines
    single Falk Main Reduction Gears
    Ship's Service Generators
    three Diesel-drive 100Kw 120V/240V D.C.
    two Diesel-drive 60Kw 450V A.C.
    two propellers, 1,800shp
    twin rudders

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed By
    /Source
    Indra 40k USS Indra (ARL-37) underway, date and location unknown. Albert Moore
    Mobile Riverine Force
    Association
    Indra 148k USS Indra (ARL-37) underway, circa 1960s
    US Navy photo # NH 97353 from the collections of the US Naval Historical Center
    US Naval Historical Center
    Indra 1887k USS Indra (ARL-37) recommissioning ceremony, 16 December 1967, at Mare Island Naval Shipyard.
    ARL 37 81225-12-67, Navy Photo, 12/16/67.
    Darryl Baker
    Indra 54k LCDR D. D. Boerner assuming command of USS Indra (ARL-37) 16 December 1967 at Mare Island Naval Shipyard. Clipping from the shipyard newspaper the "Grapevine" December 16, 1994 covering the commissioning of Indra. At this time the yard was under closure notice so the newspaper was running historical information.
    File name: ARL 37 Comm CO GV 121694
    Darryl Baker

    USS Indra (ARL-37)
    DANFS history entry located at the US Naval History and Heritage Command
    Commanding Officers
    01LCDR. Siegelman, Richard J.2 October 1945 - 6 October 1947
     Decommissioned6 October 1947 - 16 December 1967
    02LCDR. Boerner, Delbert Dean16 December 1967 - 28 August 1969
    03LCDR. Cobb, Loren H.28 August 1969 - 30 January 1970
    04LCDR. Blackstock, Fletcher Lee30 January 1970 - 27 May 1970
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Additional Resources and Web Sites of Interest
    Mobile Riverine Force Association
    1967 Recommissioning Ceremony program
    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Service Ship Photo Index Back To The Landing Craft Repair Ship (ARL) Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 28 November 2014