Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.

NavSource Online: Mine Warfare Vessel Photo Archive

PC-1591



Call sign:
Nan - Baker - William - King

ex-Daring (AM 87)


Adroit Class Minesweeper:

  • Laid down 12 March 1942 by the Commercial Iron Works, Portland, OR
  • Launched 23 May 1942
  • Commissioned USS Daring (AM 87), 10 October 1942
  • Reclassified as a Submarine Chaser, PC-1591, 1 June 1944
  • Decommissioned 22 January 1946 at Mare Island, CA
  • Struck from the Naval Register 25 February 1946
  • Transferred to the Maritime Commission for disposal 18 March 1948
  • Fate unknown.

    Specifications:

  • Displacement 295 t.
  • Length 173' 8"
  • Beam 23'
  • Draft 6' 6"
  • Speed 16 kts.
  • Complement 65
  • Armament: One 3"/50 dual purpose gun mount, one 40mm mount, five 20mm mounts, two depth charge tracks and two depth charge projectors
  • Propulsion: Two 900hp Cooper Bessemer GNB8 diesel engines, Farrel-Birmingham single reduction gear, two shafts.
    Click on thumbnail
    for full size image
    Size Image Description Source
    Daring 83k c. 1944
    Daring (AM 87)
    Robert Hurst

    Commanding Officers
    01LT Allen Edward Stiff, USNR10 October 1942
    02LT John Otis Phillips, Jr., USN14 May 1943
    03LT William Thomas Hunt, USN25 August 1943
    04LT Hal T. Benham, Jr., USNR23 April 1944 - 1945
    Courtesy of Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Dictionary of American Naval Fighting Ships History: Daring (AM-87) was launched 23 May 1942 by Commercial Iron Works, Portland, Oreg.; and commissioned 10 October 1942, Lieutenant A. E. Stiff, USNR,
    in command.

    Sailing from San Francisco 2 February 1943, Daring arrived at Pearl Harbor 12 February for service as local escort and school ship, and sweeping mines until 5 March when she was underway for Noumea. From 24 March 1943 until 25 November 1944 Daring remained in the southwest Pacific on inter-island escort duty and antisubmarine patrol, taking part in the invasion of the Treasury Islands on 6 November 1943. She was reclassified PC-1591 and her name cancelled 1 June 1944.

    Arriving at Ulithi 9 December 1944, PC-1591 escorted convoys to Guam, Saipan, Leyte, and the Palaus until 7 March 1945. She screened Pathfinder (AGS-1) on a survey of Casiguran Bay, Luzon between 10 March and 5 April, then put in to Saipan 14 April. From 13 May to 24 August she escorted convoys between Saipan and Iwo Jima, and on 13 October cleared Saipan for the west coast, arriving at San Francisco 13 November. She was decommissioned at Mare Island 22 January 1946 and transferred to the Maritime Commission for disposal 18 March 1948.

    PC-1591 received one battle star for World War II service.


    Additional Resources and Web Sites of Interest
    Naval Minewarfare Association
    Association of Minemen
    Back To The Main Photo Index Back To the Mine Ship Photo Index Back to the Minesweeper (AM) Photo Index Back to the Patrol Craft/Gunboat/Submarine Chaser Ship Type Index Back to the Submarine Chaser (PC) Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster

    This page is created and maintained by Joseph M. Radigan
    All pages copyright NavSource Naval History