Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any probms and make your visit as enjoyable and as informative as possible.

NavSource Online: Mine Warfare Vessel Photo Archive

Control (MSF 164)
ex-AM-164



Call sign:
November - Delta - Quebec - Mike

ex-AMc-141


Admirable Class Minesweeper:

  • Originally planned as Coastal Minesweeper Control (AMc 141)
  • Reclassified as a Minesweeper AM-164, 21 February 1942
  • Laid down 15 June 1942 by the Willamette Iron and Steel Corp., Portland, OR
  • Launched 28 January 1943
  • Commissioned USS Control (AM 164), 11 May 1944
  • Decommissioned 6 June 1946 at San Diego, CA
    Naval Vessel Register of 1 January 1949 lists out of commission, in reserve as December 1945
  • Reclassified as a Fleet Minesweeper (Steel Hull), MSF-163, 7 February 1955
  • Sold for scrap 30 March 1959.

    Specifications:

  • Displacement 650 t.
  • Length 184' 6"
  • Beam 33'
  • Draft 9' 9"
  • Speed 14.8 kts.
  • Complement 104
  • Armament: One 3"/50 dual purpose gun mount, two twin 40mm gun mounts, one depth charge projector (hedgehog) and two depth charge tracks
  • Propulsion: Two 1,710shp ALCO 539 diesel engines, Farrel-Birmingham single reduction gear, two shafts.
    Click on thumbnail
    for full size image
    Size Image Description Source
    No image of Control (MSF 164) is available at this time

    Commanding Officers
    01LCDR Stanley Arthur Brand, USNR11 May 1944 - 16 April 1945
    02LT Ernest Treadwell Chadwell, Jr., USN16 April 1945
    Courtesy of Wolfgang Hechler, Ron Reeves and R. A. Moody

    View the Control (MSF 164)
    DANFS History entry located on the Haze Gray & Underway Website
    Additional Resources and Web Sites of Interest
    Naval Minewarfare Association
    Association of Minemen
    Back To The Main Photo Index Back To the Mine Warfare Ship Photo Index Back to the Fleet Minesweeper (MSF) Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster

    This page created and maintained by Joseph M. Radigan
    All pages copyright NavSource Naval History