Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any probles and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Mine Warfare Vessel Photo Archive

Mirth (MSF 265)
ex-AM-265



Call sign: November - Papa - Charlie - November



Mirth served the Navies of the United States and the Soviet Union.

Admirable Class Minesweeper:

  • Laid down 31 July 1943 by the American Shipbuilding Co., Lorain, OH
  • Launched 24 December 1943
  • Commissioned USS Mirth (AM 265), 12 August 1944
  • Decommissioned 20 May 1945
  • Transferred to the Soviet Union 21 May 1945 at Cold Bay, AK and reclassified T-275
  • Reclassified by U.S. Navy as a Fleet Minesweeper (Steel Hull), MSF-265, 7 February 1955
  • Fate unknown.

    Specifications:

  • Displacement 945 t. (fl)
  • Length 184' 6"
  • Beam 33'
  • Draft 9' 9"
  • Speed 14.8 kts.
  • Complement 104
  • Armament: One 3"/50 cal. dual purpose mount, one twin 40mm gun mount, six 20mm gun mounts, one depth charge projector (hedgehogs), four depth charge projectors (K-guns), and two depth charge tracks
  • Propulsion: Two 1,710shp Cooper Bessemer GSB-8 diesel engines, National Supply Co. single reduction gear, two shafts.
    Click on thumbnail
    for full size image
    Size Image Description Source
    No image of Mirth (MSF 265) is available at this time

    Commanding Officers
    01LT Milton Albert Rusteen, USNR12 August 1944 - 13 March 1945
    02LT John Francis Maddox, Jr., USNR13 March 1945 - 20 May 1945
    Courtesy of Wolfgang Hechler, Ron Reeves and R. A. Moody

    View the Mirth (MSF 265)
    DANFS history entry located on the Haze Gray & Underway website
    Additional Resources and Web Sites of Interest
    Naval Minewarfare Association
    Association of Minemen
    Back To The Main Photo Index Back To the Mine Warfare Ship Photo Index Back to the Fleet Minesweeper (MSF) Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster

    This page created and maintained by Joseph M. Radigan
    All pages copyright NavSource Naval History