Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.

NavSource Online: Mine Warfare Vessel Photo Archive

Reform (AM 286)



Call sign:
Nan - Queen - How - Queen


Reform served the Navies of the United States and the Republic of China.

Admirable Class Minesweeper:

  • Laid down 24 June 1943 by the General Engineering and Dry Dock Co., Alameda, CA
  • Launched 29 January 1944
  • Commissioned 28 February 1945
  • Decommissioned 9 November 1946 at Subic Bay, Philippines
  • Transferred to the Republic of China 15 June 1948
  • Struck from the Naval Register 13 July 1948
  • Scrapped in 1950.

    Specifications:

  • Displacement 945 t. (fl)
  • Length 184' 6"
  • Beam 33'
  • Draft 9' 9"
  • Speed 14.8 kts.
  • Complement 104
  • Armament: One 3"/50 cal. dual purpose mount, one twin 40mm gun mount, six 20mm gun mounts, one depth charge projector (hedgehogs), four depth charge projectors (K-guns), and two depth charge tracks
  • Propulsion: Two 855shp Cooper Bessemer GSB-8 diesel engines, National Supply Co. single reduction gear, two shafts.
    Click on thumbnail
    for full size image
    Size Image Description Source
    No image of Reform (AM 286) is available at this time

    Commanding Officers
    01LT Francis Worcester, Jr., USNR28 February 1945 - 9 October 1945
    02LT Robert Louis Lambert, USNR9 October 1945 - 16 November 1945
    03LT Ernest Edward Fifield, USN16 November 1945
    Courtesy of Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    View the Reform (AM 286)
    DANFS History entry located on the Haze Gray & Underway Web Site.
    Additional Resources and Web Sites of Interest
    Naval Minewarfare Association
    Association of Minemen
    Back To The Main Photo Index Back To the Mine Warfare Ship Photo Index Back to the Minesweeper (AM) Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster

    This page created and maintained by Joseph M. Radigan
    All pages copyright NavSource Naval History