Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.

NavSource Online: Mine Warfare Vessel Photo Archive

Redstart (MSF 378)
ex-AM-378



Call sign:
November - India - Charlie - Hotel


Redstart served the Navies of the United States and Taiwan

Auk Class Minesweeper:

  • Laid down 14 June 1944 by the Savannah Machine and Foundry Co., Savannah, GA
  • Launched 18 October 1944
  • Commissioned USS Redstart (AM 378), 4 April 1945
    Naval Vessel Register of 1 January 1949 lists plan for decommissioning and placing in reserve as December 1945
  • Decommissioned 26 November 1946 at Long Beach, CA
  • Recommissioned 1 December 1950
  • Reclassified as a Fleet Minesweeper (Steel Hull), MSF-378, 1 March 1955
  • Decommissioned 15 March 1957 at Astoria, OR
  • Transferred to Taiwan 25 July 1963 and renamed Wu Sheng (PCE 66)
  • Reclassified PCE-866
  • Struck from the Naval Register 1 April 1965
  • Decommissioned in Taiwanese Navy 16 February 1998
  • Struck from the Taiwanese Naval Register 26 February 1998
  • Fate unknown.

    Specifications:

  • Displacement 890 t.
  • Length 221' 1"
  • Beam 32' 2"
  • Draft 10' 9"
  • Speed 18.1 kts.
  • Complement 117
  • Armament: One 3"/50 dual purpose gun mount, two 40mm gun mounts, six 20mm gun mounts, one depth charge projector (hedgehog), four depth charge projectors (K-guns) and two depth charge tracks
  • Propulsion: Two 1,766shp General Motors 12-278A diesel electric drive engines, Westinghouse single reduction gear, two shafts.
    Click on thumbnail
    for full size image
    Size Image Description Source
    USS Redstart (AM 378)
    Redstart 143k U.S. Navy photo Joe Radigan
    Wu Sheng (PCE 866)
    Wu Sheng 51k . .

    Commanding Officers
    01LCDR George Walter Phillips, USNR4 April 1945
    02LT Carl Weston Coe, USN1951 - 1952
    03LT James McNett Blackeman, USN1952 - 1953
    04LT Robert Peyton Foreman, USNJune 1953 - May 1955
    05LCDR James Henry Doyle, Jr., USN - USNA Class of 1947
    Awarded two Distinguished Service Medals, two Legions of Merit and the Bronze Star - Retired as Vice Admiral
    May 1955 - 1956
    06LCDR Stephen Herman Hackett, USN1957 - 15 March 1957
    07LCDR Louis Leonard Meier, Jr., USN15 March 1957
    08LT Ervin Eugene White, USN1961
    Courtesy Wolfgang Hechler, Ron Reeves, R. A. Moody and Joe Radigan

    View the Redstart (MSF 378)
    DANFS history entry located on the Haze Gray & Underway website
    Back To The Main Photo Index Back To the Mine Warfare Ship Photo Index Back to the Fleet Minesweeper (MSF) Photo Index

    Comments/Suggestions, E-mail Webmaster

    This page created and maintained Joseph M. Radigan
    All pages copyright NavSource Naval History