Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.

NavSource Online: Mine Warfare Vessel Photo Archive


Courtesy of Al Grazevich


Contributed by Mike Smolinski

Dominant (MSO-431)
ex-AM-431



Call sign:
November - Lima - November - Bravo

Dash Class Minesweeper:

  • Laid down 23 April 1952 at Hiltebrant Dry Dock Co., Kingston, NY
  • Launched 5 November 1953
  • Commissioned USS Dominant (AM-431), 8 November 1954
  • Reclassified as an Ocean Minesweeper, MSO-431, 7 February 1955
  • Decommissioned 1 October 1982
  • Sold for scrap 26 January 1984 to Wayne Hobbs of Huntington, CA, for $22,229.

    Specifications:

  • Displacement 775 t.
  • Length 172'
  • Beam 35'
  • Draft 12'
  • Speed 14 kts.
  • Complement 78
  • Armament: As built, one 40mm gun mount and two .50 cal. machine guns. Final configuration, bow gun replaced by one twin 20mm gun mount, two .50 cal. machine guns remain
  • Propulsion: Four General Motors diesel engines, replaced by four Waukasha Motors Co. diesels, two shafts, two controllable pitch propellers.
    Click on thumbnail
    for full size image
    Size Image Description Source
    Dominant 47k . 102 Minesweepers (MSO)
    Oceangoing Minesweepers website
    Dominant 55k . Richard Miller, BMCS, USNR, Ret.
    Dominant 107k Departing Charleston, SC en route to a deployment in the Mediterranean
    U.S. Navy photo from the September 1967 issue of All Hands
    Joe Radigan
    Dominant 617k Signed photo by her commanding officer LCDR James Runnells Kight dated 18 September 1968
    U. S. Navy photo contributed by Jerry Crow
    Bill Gonyo

    Commanding Officers
    01LT Samuel Franklin McMurray, USN8 November 1954 - March 1956
    02LCDR Robert Frederick Patterson, USNMarch 1956 - 1960
    03LCDR William Francis Baker, Jr., USN1960 - June 1963
    04LCDR James Wesley Harris, USN - USNA Class of 1953
    Awarded the Bronze Star and Army Commendation Medal
    June 1963 - April 1965
    05LCDR Walter James Wiley, USNApril 1965 - 1967
    06LCDR James Runnells Kight, USN1967 - 1968
    07CDR Larry Joe Andrews, USN1970 - February 1971
    08LT Wendell Roy Collins, USNFebruary 1971 - 1973
    09LT Thomas V. Blair, USN1973 - 1974
    10LT Grant William Smedley, III, USN1974 - 1975
    11LT Charles T. Ristoricelli, USN1975 - 7 August 1977
    12LCDR Howard David Kirkpatrick, USN7 August 1977 - 1977
    13LCDR Henry Collins Giffin, III, USN - Retired as Vice AdmiralJanuary 1979 - August 1981
    14LCDR Craig Pinard Sackett, USNAugust 1981 - 1 October 1982
    Courtesy Wolfgang Hechler, Ron Reeves and Bill Gonyo

    View the Dominant (MSO-431)
    DANFS History entry located on the Haze Gray & Underway Website
    Additional Resources and Web Sites of Interest
    102 Minesweepers (MSO) Oceangoing Minesweepers
    Naval Minewarfare Association
    Association of Minemen
    Back To The Main Photo Index Back To the Mine Warfare Ship Photo Index Back to the Ocean Minesweeper (MSO) Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster

    This page created by Gary P. Priolo and maintained by Joe Radigan
    All pages copyright NavSource Naval History