Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.

NavSource Online: Mine Warfare Vessel Photo Archive

Hart (DM 8)
ex-Destroyer No. 110



Call sign:
George - Sail - Watch - Vice

Wickes Class Destroyer/Stribling Class Minelayer:

  • Laid down 1 January 1918 by the Union Iron Works, San Francisco, CA
    (1921 edition of Ships' Data, U.S. Naval Vessels lists keel laid date as 8 January 1918)
  • Launched 4 July 1918
  • Commissioned USS Hart, Destroyer No. 110, 26 May 1919
  • Redesignated a Light Minelayer, DM-8, 17 July 1920
  • Decommissioned 1 June 1931 at San Diego, CA
  • Struck from the Naval Register 11 November 1931
  • Sold for scrap 25 February 1932.

    Specifications:

  • Displacement 1,191 t.
  • Length 314' 4½"
  • Beam 30' 11¼"
  • Draft 9' 2"
  • Speed 34 kts.
    1921 - 33.97 kts.
  • Complement 103
    1921 - 122
  • Armament: Four 4"/50 mounts, two 1-pounders, one depth charge projector and two depth charge tracks
    1921 - Two 1-pounders replaced by one 3"/23 mount
  • Propulsion: Four White-Foster boilers, two 12,100shp Parsons turbines, two shafts
    1921 - Four Yarrow boilers and two 28,700shp Curtis geared turbines.

    Click on thumbnail
    for full size image
    Size Image Description Source
    Hart 112k Dressed with flags following conversion to a light minelayer, circa 1920 still wears her old destroyer bow number (110)
    Courtesy of Donald M. McPherson, 1975
    Naval History and Heritage Command photo NH 82139
    Robert Hurst
    Hart 55k c. 1920s
    China
    Joe Ryan
    Hart 174k In the harbor of Chefoo, China, on 9 September 1928
    Courtesy of Mr. Franklin Moran, 1967
    Naval History and Heritage Command photos NH 64431 and NH 64571
    Mike Green
    Hart 169

    Commanding Officers
    01CDR Harold Jones, USN26 May 1919 - 1920
    02LCDR Hugh Pope LeClair, USN1920 - 8 May 1922
    03LCDR Alfred Shepard Wolfe, USN8 May 1922 - 1923
    04LCDR Guy Carlton Barnes, USN1923 - 10 June 1924
    05LCDR Robert Pollok Guiler, Jr., USN10 June 1924
    06LCDR Herbert Whitwell Underwood, USN26 June 1926 - 25 June 1927
    07LCDR Armit Chester Thomas, USN25 June 1927 - 1928
    08LT Herbert Gladstone Hopwood, USN - Retired as Admiral1928 - 1929
    09CDR Thomas Joseph Keliher, Jr., USN - Retired as Rear AdmiralDecember 1930 - February 1931
    Courtesy of Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    View the Hart (DM-8)
    DANFS History entry located on the Haze Gray & Underway Website
    Additional Resources and Web Sites of Interest
    NavSource Destroyer Pages, USS Hart (DD-110)
    Naval Minewarfare Association
    Association of Minemen

    Back To The Main Photo Index Back To the Mine Warfare Ship Photo Index Back to the Light Minelayer (DM) Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster

    This page created by Gary P. Priolo and maintained by Joe Radigan
    All pages copyright NavSource Naval History