Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.

NavSource Online: Mine Warfare Vessel Photo Archive

Hobson (DMS-26)



Call sign:
Nan - Xray - Sugar - Yoke

ex-DD-464


Gleaves Class Destroyer/Ellyson Class Highspeed Minesweeper:

  • Laid down 14 November 1940 at Charleston Navy Yard, Charleston, SC
  • Launched 8 September 1941
  • Commissioned USS Hobson (DD-464), 22 January 1942
  • Reclassified and converted to Highspeed Minesweeper, DMS-26, 15 November 1944
  • Lost by collison with Wasp (CV 18), 26 April 1952
  • Struck from the Naval Register 14 May 1952.

    Specifications:

  • Displacement 1,630 t.(lt), 2,575 t.(fl)
  • Length 348' 3"
  • Beam 31' 4"
  • Draft 13' 9"
  • Speed 37.4 kts.
  • Complement 272
  • Armament: Three 5"/38 dual purpose and two quad 40mm mounts
  • Propulsion: Four Babcock and Wilcox boilers, two 50,000shp Charleston Navy Yard geared turbines, Falk double reduction gear, two shafts.
    Click on thumbnail
    for full size image
    Size Image Description Source
    USS Hobson (DD 464)
    Hobson 75k 1 September 1942
    Hobson escorting the aircraft carrier Ranger (CV 4) in the Atlantic , still carried one 1.1" quadruple anti-aircraft gun mount atop the after superstructure and had only four single 20-mm anti-aircraft guns.
    U.S. Navy photo from the June 2006 edition of U.S. Naval Institutes Navay History magazine
    Joe Radigan
    Hobson 75k 2 April 1943
    Off Boston Navy Yard
    National Archives photo BS 42487
    Joe Radigan
    Hobson 75k 18 April 1944
    Hobson carried a taller mainmast to support the aerial for rhe HF/DF (high frequency direction finder) system for detecting U-boat radio transmissions. The number of 2-mm guns had been increased to seven, with one added before the pilothouse and two on the after corners of the bridge wings. Two twin 40-mm anti-aircraft guns and their associated Mk 51 directors had replaced the 1.1" guns.
    U.S. Navy photo from the June 2006 edition of U.S. Naval Institutes Naval History magazine
    Joe Radigan
    USS Hobson (DMS 26)
    Hobson 144k . ©John Robert Barrett
    Hobson 75k 20 December 1944
    Hobson departing Charleston, SC on post-conversion trials. She carried a cable reel, winch, and sweep gear davits on the fantail, flanked by the depth charge racks above the propeller guards. In addition to her mine countermeasures gear, the ship had also received new air-search radar and height-finging adjunct radar for her Mk 37 main battery fire-control system.
    U.S. Navy photo from the June 2006 edition of U.S. Naval Institutes Naval History magazine
    Joe Radigan
    Hobson 216k Original photo: c. 1952 Associated Press Wire Photo
    Replacement photo: c. September 1948
    Original photo: Joe Radigan
    Replacement photo: Ed Zajkowski
    Hobson 75k c. 1950
    In her final configuration Hobson is seen with one quadruple 40-mm gun mount portside atop the after deckhouse and two 20-mm Mk 24 mounts between Mount 52 and the bridge superstructure. The gap in the main deck bulwark allowed the towed acoustic hammer array to be swung outboard by the boom, seen stowed at a 45 angle between the stacks.
    U.S. Navy photo from the June 2006 edition of U.S. Naval Institutes Naval History magazine
    Joe Radigan
    Hobson 984k Associated Press Newspaper Clipping Ron Reeves
    Hobson 491k Associated Press Newspaper Clipping Ron Reeves
    Hobson 1,218k Associated Press Newspaper Clipping Ron Reeves
    Hobson 915k Associated Press Newspaper Clipping Ron Reeves

    Commanding Officers
    01LCDR Robert Norton McFarlane, USN - USNA Class of 192522 January 1942 - 7 January 1942
    02CDR Kenneth Loveland, USN - USNA Class of 1933
    Retired as Rear Admiral
    7 January 1942 - 9 November 1944
    03CDR Joseph Ignatius Manning, USN - USNA Class of 19339 November 1944 - 22 February 1946
    04CDR Harry Samuel Graves, USN22 February 1946 - 1947
    05LCDR Wells Rood Bill, Jr., USN1 October 1947
    06LCDR James Pagaud Coleman, USN1947 - July 1948
    07CDR Philo Wood, USNJuly 1948 - July 1950
    08LCDR Joseph Harry Floyd, USNFebruary 1951 - March 1952
    09LCDR William James Tierney, USNMarch 1952 - 26 April 1952
    Courtesy of Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    View the Hobson (DMS-26)
    DANFS History entry located on the Haze Gray & Underway Website
    Additional Resources and Web Sites of Interest
    NavSource Destroyer Pages, USS Hobson (DD-464)
    Naval Minewarfare Association
    Association of Minemen

    Back To The Main Photo Index Back To the Mine Warfare Ship Photo Index Back to the Highspeed Minesweeper (DMS) Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster

    This page created by Gary P. Priolo and maintained by Joe Radigan
    All pages copyright NavSource Naval History