Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.

NavSource Online: Mine Warfare Vessel Photo Archive

Endicott (DD 495)
ex-DMS-35
ex-DD-495



Call sign:
November - India - Victor - Quebec

Bristol Class Destroyer/Ellyson Class Highspeed Minesweeper:

  • Laid down 1 May 1941 at Seattle-Tacoma Shipbuilding Corp., Seattle, WA
  • Launched 5 April 1942
  • Commissioned USS Endicott (DD-495), 25 February 1943
  • Reclassified and converted to a Highspeed Minesweeper, DMS-35, 30 May 1945
  • Decommissioned 17 August 1954 at San Diego, CA and laid up in the Pacific Reserve Fleet, San Diego Group
  • Reclassified back to a Destroyer, DD-495, 15 July 1955
  • Sold for scrap 6 October 1970 to National Metal and Steel Co., of Terminal Island, CA for $81,729.19.

    Specifications:

  • Displacement 1,630 t.(lt), 2,200 t.(fl)
  • Length 348' 4"
  • Beam 36' 1"
  • Draft 13' 5"
  • Speed 35 kts.
  • Complement 208
  • Armament: Four 5"/38 gun mounts, four 40mm mounts, five 20mm mounts, six depth charge projectors and two depth charge tracks
  • Propulsion: Four boilers, two General Electric geared turbines, two shafts.
    Click on thumbnail
    for full size image
    Size Image Description Source
    Endicott (DD 495)
    Endicott 144k National Archives photo BS 48579 Joe Radigan
    Endicott 97k - Hyperwar U.S. Navy in WWII
    Endicott 17k
    Endicott (DMS 35)
    Endicott 86k - -
    Endicott 33k Coming alongside Doran (DMS 41) Dick Potter
    Endicott 192k c. May 1945
    At Charleston Navy Yard, after her conversion to a high speed minesweeper. During this conversion, the torpedo tubes have been removed and sweeping gear, visible here replaced the aft 5-inch gun mount
    U.S. Navy photo from U.S. Warships of World War II by Paul H. Silverstone
    Mike Green
    Endicott 73k Thai frigate Prasae stranded behind enemy lines on the Korean east coast, January 1951. She had gone ashore in a snowstorm on 7 January and had to be destroyed after unsuccessful efforts to pull her off. A helicopter and several U.S. Navy ships, including USS Endicott (DMS-35), are offshore covering salvage operations. Prasae was formerly the British corvette [HMS] Betony [K 274] and the Indian Navy's [HMIS] Sind. [After attempts to pull her off the beach had failed she was scuttled 13 January 1951]
    Official U.S. Navy Photograph, now in the collections of the National Archives
    National Archives photo 80-G-432568 from the Naval Historical Center
    Fred Weiss
    Endicott 184k Welcomed to Pearl Harbor by Hawaiian Hula dancers, 18 March 1951, as she returns from eight months of Korean War operations
    Naval History and Heritage Command photo NH 73682
    Robert Hurst
    Endicott 157k c. December 1951
    "Rearming Endicott at Songjin, Korea, in damn cold and rough weather. Was snowing a little too!" (Quote of Casey Karsten)
    Photo from the collection of Wilbur "Casey" Karsten served on the USS Chara (AKA-58) from July 1951 to November 1952
    David Kusel
    Endicott 115k
    Endicott 127k
    Endicott 206k Ship's officers and crew, 25 November 1952. Lieutenant Commander Donald K. Traxler, Commanding Officer, is seated in the center of the first row. He is flanked by Lieutenant J.T. Layden, Executive Officer, and Lieutenant J.M. Van Eaton, the relieving Executive Officer
    Naval History and Heritage Command photo NH 73683
    Robert Hurst

    Commanding Officers
    01LCDR Wilton Stewart Heald, USN25 February 1943 - 17 July 1944
    02CDR John Duncan Bulkeley, USN - USNA Class of 1933
    Awarded the Medal of Honor (1942), the Navy Cross (1942), two Army Distinguished Service Cross' (1942), Two Silver Star Medals (1942), the Army Distinguished Unit Emblem, the Republic of the Philippines Distinguished Conduct Star (1942), the Purple Heart (1941), the Legion of Merit with Combat V (1944), the French Croix de Guerre (1944) and the Navy Distinguisher Service Medal (1972) - Retired as Vice Admiral
    17 July 1944 - 25 June 1945
    03LCDR Romer Flecher (Rollo) Good, USN25 June 1945 - 29 October 1945
    04LCDR Irvine Junior Davenport, USN29 October 1945 - 27 August 1947
    05LCDR Addison Stuart Archie, Jr., USN27 August 1947 - 6 July 1948
    06LCDR James Grant Ross, USN6 July 1948 - 10 December 1949
    07LCDR John Chapman Jolly, USN10 December 1949 - 13 December 1950
    08LCDR Louie Woodrow Bernard, USN13 December 1950 - 15 August 1952
    09LCDR Donald King Traxler, USN15 August 1952 - 17 August 1954
    Courtesy of Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    View the Endicott (DMS-35)
    DANFS History entry located on the Haze Gray & Underway Website
    Additional Resources and Web Sites of Interest
    NavSource Destroyer Pages, USS Endicott (DD-495)
    Naval Minewarfare Association
    Association of Minemen
    Back To The Main Photo Index Back To the Mine Warfare Ship Photo Index Back to the Highspeed Minesweeper (DMS) Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster

    This page created by Gary P. Priolo and maintained by Joe Radigan
    All pages copyright NavSource Naval History