Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.

NavSource Online: Mine Warfare Vessel Photo Archive

Grouse (MSC[O] 15)
ex-AMS-15
ex-YMS-321



Call sign:
November - Quebec - Alpha - Alpha

Destroyed 28 September 1963

YMS-1 Class Auxiliary Motor Minesweeper:

  • The second Grouse was laid down as YMS-321, 29 August 1942 by the Al Larson Boat Shop Inc., Terminal Island, CA
  • Launched 20 February 1943, sponsored by Mrs. H. Doty
  • Completed and commissioned as USS YMS-321, 25 October 1943
  • Named Grouse and reclassified as a Motor Minesweeper, AMS-15, 18 February 1947
  • Reclassified as a Coastal Minesweeper (Old), MSC(O)-15, 7 February 1955
  • Decommissioned 12 September 1957 and placed in reserve at Portland, ME
  • Placed in service 13 November 1958
  • Ran aground 21 September 1963 at Rockport, MA on the Little Salvages at Latitude 42 40' 24"N, Longitude 70 34' 29"W
  • Destroyed by explosives 28 September 1963 and struck from the Naval Register.

    Specifications:

  • Displacement 270 t.
  • Length 136'
  • Beam 24' 6"
  • Draft 8'
  • Speed 13 kts.
  • Complement 50
  • Armament: One 3"/50 dual purpose gun mount, two 20mm mounts and two depth charge projectors
  • Propulsion: Two 880bhp General Motors 8-268A diesel engines, Snow and Knobstedt single reduction gear, two shafts.
    Click on thumbnail
    for full size image
    Size Image Description Source
    USS Grouse (AMS 15)
    YMS-321 87k Joe Radigan
    YMS-321 211k Naval History and Heritage Command photo NH 89228 Mike Green

    Commanding Officers
    01LTJG James George Newman, USNR25 October 1943 - 15 October 1944
    02LTJG Donald M. Geahry, USNR15 October 1944
    03LTJG Horace Scott Powers, USN1946 - 1947
    04ENS Willis Dean Lawler, USN (Temporary)1947 - 1947
    05LTJG Horace Scott Powers, USN1947
    06LT Darrell Dean Ruebsamen, USN - Awarded the Legion of Merit and the Navy Commendation Medal
    Retired as Captain
    1948
    07LTJG William Frank Regan, USN - USNA Class of 1947July 1949 - November 1951
    08LT Gilbert E. Waterman, USNRNovember 1951 - October 1952
    09LTJG James R. Gross, USNOctober 1952
    10LT Willis Clifford Barnes, USN - Retired as Rear Admiral1953
    11LT Arthur Richard Hasler, Jr., USN1955
    12LTJG K. G. Houghton, USN13 November 1958
    13LCDR Allen E. McCartney, Jr., USNR1962 - 28 September 1963
    ??LCDR Sumner Kittelle Moore, USN - USNA Class of 1948-B
    Retired as Commander
    ??LT Strauss Samuel Leon, USN
    Courtesy Wolfgang Hechler, Ron Reeves and Joe Radigan

    View the Grouse (MSC[O] 15)
    DANFS history entry located on the Naval History and Heritage Command website
    Back to the Main Photo Index Back to the Mine Warfare Ship Photo Index Back to the Auxiliary Motor Minesweeper (YMS) Photo Index Back to the Motor Minesweeper (AMS) Photo Index Back to the Coastal Minesweeper (MSC) Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster

    This page created and maintained by Joseph M. Radigan
    All pages copyright NavSource Naval History