NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS PORTER (DD-59)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NOO

CLASS - TUCKER (Improved O' BRIEN Class) As Built.
Displacement 1,090 Tons, Dimensions, 315' 3" (oa) x 30' 7" x 10' 5" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 8 x 21" tt..
Machinery, 18,000 SHP; Direct Drive Turbines With Cruising Turbines, 2 screws
Speed, 29.5 Knots, Crew 99.
Operational and Building Data
Built by William Cramp & Sons, Philadelphia, PA (YN 420)
Laid down 24 August 1914
Launched 26 August 1915
Commissioned 17 April 1916
Decommissioned at Philadelphia 22 June 1922
Loaned to Coast Guard as CG-7 07 June 1924
Returned to Navy custody 30 June 1933
Porter gave up her name to new construction 01 July 1933
Stricken 05 July 5 1934
Fate Sold to Michael Flynn, Inc., Brooklyn, NY, 22 August 1934 and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By And/Or Copyright
Namesakes
Porter 63kPhoto #: 80-G-K-17588. Captain David Porter, U.S.N. (1780-1843) portrait in oils, possibly by John Trumbull. Photographed September 1954 by PHC A.L. Brooks. This portrait is in the collections of the U.S. Naval Academy Museum, Annapolis, Maryland. Official U.S. Navy Photograph, now in the collections of the U.S. National Archives.
David Porter was born at Boston, Massachusetts, on 1 February 1780. He entered the U.S. Navy as a midshipman in 1798 and served in the Quasi-War with France and the Barbary Wars. He became a prisoner-of-war when USS Philadelphia was captured off Tripoli in October 1803. Following his release in 1805, Porter commanded USS Enterprise and later was in charge of naval forces at New Orleans, Louisiana. During the War of 1812, Captain Porter was Commanding Officer of the frigate Essex during her wide-ranging assault on British shipping, a campaign that continued until Essex was overwhelmed by HMS Phoebe and Cherub at Valpariso, Chile, on 28 March 1814. Following the War, Porter was a member of the Board of Navy Commissioners and led an expedition to supress West Indies piracy in 1823-25. He resigned his commission in 1826 and spent three years as commander-in- chief of the Mexican navy. Porter died on 3 March 1843 while serving as U.S. Minister to Turkey.
Bill Gonyo
Porter 78kAdmiral David Dixon Porter, USN, (1813-1891) was born at Chester, Pennsylvania, on 8 June 1813, the son of Commodore David Porter (1780-1843). His naval career began as a midshipman in 1829, and included service in the peacetime cruising Navy, the Mexican War and the U.S. Civil War. The latter conflict saw him rapidly rise from the rank of Lieutenant to Rear Admiral. In 1862, he was in charge of the Mortar Flotilla during the campaign to capture New Orleans and the lower Mississippi River. He took command of the Mississippi Squadron in October 1862 and led it through the active phase of the Western Rivers campaigns. Rear Admiral Porter spent the last several months of the Civil War in command of the North Atlantic Blockading Squadron. Following the War, Porter was promoted to Vice Admiral in 1866 and served as Superintendant of the Naval Academy. He became the Navy's senior officer, with the rank of Admiral in 1870, and remained an influential figure in naval affairs until his death on 13 February 1891.Bill Gonyo
USS Porter (DD-59)
Porter 92kUSS Porter (Destroyer No. 59) photographed while making 29 knots on trials, headed south at 2:22 PM, 08 March 1916. U.S. Naval Historical Center Photograph. Fred Weiss
Porter 129kUndated photo of destroyers showing (nearest to farthest), USS Warrington (Destroyer No. 30), USS Walke (Destroyer No. 34) and USS Porter (Destroyer No. 59) moored at Queenstown, Ireland during WWI service. Source: Imperial War Museum Ministry of Information First World War Collection, Photo No. IWM (Q 18176).Mike Green
Porter 86kArriving at Queenstown, Ireland, on 04 May 1917, as part of the first U.S. Navy force to reach European waters for World War I service. Courtesy of James C. Russell. U.S. Naval Historical Center Photograph.Joe Radigan
Porter
0505906
103kUSS Porter (Destroyer No. 59) at sea during World War One, probably in European waters. Note her camouflage scheme and hull number worn under her pilothouse.Dave Wright
Porter (CG-7)
Porter 119kUSCGC Porter (CG-7) photographed circa 1924-30, while operating to support the enforcement of Prohibition laws as a unit of the U.S. Coast Guard. She was originally USS Porter (DD-59). Note what appears to be a large radio direction finder amidships. Courtesy of the Commandant of the Coast Guard, 1930. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Porter 41kOn Coast Guard service during the Prohibition Era, from the Official Coast Guard Website.Mike Green
Porter 180kPorter (CG-7) at Boston Navy Yard, 03 February 1929. Leslie Jones Collection, Boston Public Library.Ed Zajkowski

USS PORTER DD-59 History
View This Vessels DANFS History entry at the Naval History & Heritage Command website

Commanding Officers
Porter (DD-59)
01LCDR Ward Kenneth Wortman (USNA 19xx)17 April 1916 - 24 March 1917
02LCDR James Thomas Alexander (USNA 19xx)24 March 1917 - 11 January 1918
03LCDR Oscar Charles Badger II (USNA 19xx)11 January 1918 - 11 December 1918
04CDR Isaac Cureton Johnson, Jr. (USNA 19xx)11 December 1918 - 27 February 1919
05CDR Charles Sylvanus Kerrick (USNA 19xx)27 February 1919 - 14 April 1919
06LCDR Robert Morris Doyle, Jr. (USNA 19xx)14 April 1919 - 21 December 1921
07LCDR Harold Vincent McKittrick (USNA 19xx)21 December 1921 - 23 June 1922
Porter (CG-7)
08LCDR LeRoy Reinburg USCG20 February 1925 - 30 August 1926
09LCDR James L. Ahern USCG30 August 1926 - 17 April 1928
10LCDR Stephen Safford Yeandle USCG17 April 1928 - 10 December 1930
11LCDR Roger Clarence Heimer USCG10 December 1930 - 18 July 1931
12LCDR Carleton T. Smith USCG18 July 1931 - 05 June 1933
Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

Additional Resources and Web Sites of Interest
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster

This page was created by Fred Willishaw (ex ARG-4, AS-11 & DD-692) and is maintained by David L. Wright
All pages copyright NavSource Naval History
Last Updated 14 February 2021