NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS TRACY (DD-214 / DM-19)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NUJL

CLASS - CLEMSON
Basic repeat Wickes Class, with 35% more fuel capacity to improve endurance problems,
designed radius was 4900 nautical miles, at 15 knots.
Displacement 1,215 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 1 x 3"/23AA, 12 x 21" tt..
Machinery, 26,500 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 114
Operational and Building Data
Laid down by Cramp, Philadelphia on April 3 1919.
Launched August 12 1919 and Commissioned March 9 1920.
Reclassified High Speed Minesweeper DM-19 June 30 1937.
Decommissioned January 16 1946.
Stricken February 7 1946.
Fate Sold May 16 1946 and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Tracy 57kBorn on 5 April 1830, near Oswego, N.Y., Benjamin Franklin Tracy was reared on a farm and educated at Oswego Academy. Admitted to the New York Bar in 1851, Tracy served as district attorney of Tioga County, N.Y., from 1853 to 1859. Elected to the State Assembly in 1861, he urged full support of the national government in the Civil War. In the summer of 1862, Tracy raised the 109th and 137th New York Volunteer regiments and took the field as a colonel with the former. During the bloody Wilderness Campaign in the spring of 1864, he led his troops with conspicuous gallantry. Tracy's bravery and steadfastness in the arduous and difficult campaign won him the brevet rank of Brigadier-General and the Medal of Honor. For the remainder of the war, Tracy served as a colonel in the 127th Regiment and commanded the military prison and the recruiting camp at Elmira, N.Y. In 1866, after the end of the Civil War, President Andrew Johnson appointed Tracy district attorney for the eastern district of New York. In 1873, he resumed his private practice in Brooklyn, N.Y. From 1881 to 1882, he assumed duties as judge of the New York Court of Appeals. In 1889, President Benjamin Harrison appointed the lawyer to the post of Secretary of the Navy. He entered at once into the program of building up the Navy with new, modern ships and of enacting much-needed reforms. During his administration, battleships Iowa, Indiana, Massachusetts, and Oregon and cruiser Brooklyn were completed or authorized. He also organized the naval militia and established the Board of Construction and Repair to correlate the work of various bureaus. Following an active career in public service and leaving the Navy in better shape than he had found it upon taking office as Secretary, Tracy retired to his Tioga County farm where he raised horses until his death on 6 August 1915. Photo ID: cph 3c22054, Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C.Bill Gonyo
Tracy 71kUndated, location unknown.Robert M. Cieri
Tracy 53kUSS Dahlgren (DD-187) and USS Tracy (DD-214). Undated, location unknown.Paul Rebold
Tracy 122kUndated, location unknown.Paul Rebold
Tracy 163kUndated, location unknown. Photo from the collection of the Vallejo Naval and Historical Museum.Darryl Baker
Tracy 167kUndated, location unknown. Photo from the collection of the Vallejo Naval and Historical Museum.Darryl Baker
Tracy 160kUndated, location unknown. Photo from the collection of the Vallejo Naval and Historical Museum.Darryl Baker
Tracy 59kUnder construction.Fred Weiss
Tracy 199kThe launching August 12 1919. From the book The Ships of the United States Navy and their Sponsors 1913-1923.Mike Mohl
Tracy 123kUSS Tracy (DD-214) At anchor during the 1920s or 1930s. U.S. Naval History and Heritage Command Photograph. Photo #: NH 60241.Robert Hurst
Tracy 179kThe Tracy's crew in Norfolk, May 29 1926. Steve's dad is the shortest of the two men in the last row, he served from 1918 to 1946 and retired as a Lieutenant. Steve Hill
Tracy 301kBalboa Harbor, Panama Canal Zone. Aerial photograph taken 23 April 1934, with U.S. Fleet cruisers and destroyers moored together. Ships present include (left to right in lower left): USS Elliot (DD-146); USS Roper (DD-147); USS Hale (DD-133); USS Dorsey (DD-117); USS Lea (DD-118); USS Rathburne (DD-113); USS Talbot (DD-114); USS Waters (DD-115); USS Dent (DD-116); USS Aaron Ward (DD-132); USS Buchanan (DD-131); USS Crowninshield (DD-134); USS Preble (DD-345); and USS William B. Preston (DD-344). (left to right in center): USS Yarnall (DD-143); USS Sands (DD-243); USS Lawrence (DD-250); (unidentified destroyer); USS Detroit (CL-8), Flagship, Destroyers Battle Force; USS Fox (DD-234); USS Greer (DD-145); USS Barney (DD-149); USS Tarbell (DD-142); and USS Chicago (CA-29), Flagship, Cruisers Scouting Force. (left to right across the top): USS Southard (DD-207); USS Chandler (DD-206); USS Farenholt (DD-332); USS Perry (DD-340); USS Wasmuth (DD-338); USS Trever (DD-339); USS Melville (AD-2); USS Truxtun (DD-229); USS McCormick (DD-223); USS MacLeish (DD-220); USS Simpson (DD-221); USS Hovey (DD-208); USS Long (DD-209); USS Litchfield (DD-336); USS Tracy (DD-214); USS Dahlgren (DD-187); USS Medusa (AR-1); USS Raleigh (CL-7), Flagship, Destroyers Scouting Force; USS Pruitt (DD-347); and USS J. Fred Talbott (DD-156); USS Dallas (DD-199); (four unidentified destroyers); and USS Indianapolis (CA-35), Flagship, Cruisers Scouting Force. Official U.S. Navy Photograph, now in the collections of the National Archives.Fabio Peņa

USS TRACY DD-214 / DM-19 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

CDR Lawrence Penfield Treadwell Sr.    Mar 9 1920 - Feb 1921
LCDR George Martin Baum    Feb 1921 - Mar 1923
CDR William Alexander Glassford Jr.    Mar 1923 - Mar 1924 (Later VADM)
CDR Hamilton Freer Glover    Jun 18 1925 - Aug 23 1926
CDR Webb Cook Heyes    May 16 1927 - Jan 1928 (Later RADM)
LCDR Charles Adams Baker    Jan 1928 - May 1928
LCDR Valentine Wood    Jun 15 1929 - May 6 1931
LCDR Henry Jadwin Shields    May 6 1931 - 1932
LCDR Thomas Dashiell Ross    1932 - Jun 1934
LCDR Wilbur William Feineman    Jun 1934 - Feb 1936
CDR Robert Bruce Crichton    ? 1937 - Jul 1939
As the DM-19
LCDR John Harold Sides    Jul 1939 - Nov 1940 (Later ADM)
LCDR George Richardson Phelan    Nov 1940 - Apr 1 1942 (Later RADM)
CDR John Leon Collis    Apr 1 1942 - Oct 1 1943
CDR William Julius Richter    Oct 1 1943 - Nov 15 1943
LCDR Clayton Hays Raney    Nov 15 1943 - Jan 1 1945 
LCDR Richard Edward Carpenter    Jan 1 1945 - Nov 1945
LT Joseph Paul Murphy Jr.    Nov 1945 - Jan 16 1946

Additional Resources and Web Sites of Interest
NavSource Minesweeper Pages, USS Tracy (DM-19)
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster